Saturday, August 29, 2015

RPH Minggu Ke - 31

Rancangan Pelajaran Harian ~  27 - 31 Julai 2015



Tarikh 27 Julai 2015 (Isnin)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Lukisan Perspektif
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif (Isometrik) bagi ruang kediaman berdasarkan contoh yang diberi dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh lukisan isometrik melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran dan lukisan berdasarkan contoh gambar yang diberi.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan isometrik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan terhadap nilai estetik rekaan hiasan dalaman.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lakaran dengan baik. Aktiviti menghasilkan ton pengcahayaan serta proses mewarna bersambung sebagai kerja rumah.

Tarikh 27 Julai 2015 (Isnin)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan
  • Penghasilan produk arca timbulan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membentuk motif arca timbulan atas permukaan plaster dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi membentuk motif.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh Arca Timbulan
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam penghasilan produk. Hasil produk adalah baik dan kemas berdasarkan kajian reka bentuk arca paa portfolio KRSV.

Tarikh 28 Julai 2015 (Selasa)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pemlajaran Seni Reka Hiasan Dalaman
  • Latihan soalan objektif teori seni.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 soalan daripada 20 soalan oblektif  tajuk hiasan dalaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan soalan latihan melalui tayangan LCD.
  2. Murid diminta untuk menyalin dan menjawab soalan.
  3. Sesi menyemak jawapan murid.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh soalan objektif.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kesederhanaan
Refleksi Majoriti murid berupaya menjawab lebih daripada 10 soalan betul. Hanya beberapa orang murid dapat mencapai 15  soalan betul.

Tarikh 28 Julai 2015 (Selasa)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Penghasilan produk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Melicinkan permukaan arca plaster dengan menggunakan kertas pasir dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi melicinkan permukaan arca.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika arca timbulan.
Refleksi Reka bentuk arca timbulan yang dihasilkan oleh murid adalah baik dan kemas.

Tarikh 29 Julai 2015 (Rabu)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Penghasilan produk arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mewarna arca timbulan dengan media basah mengikut pilihan kajian warna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna arca timbulan.
  3. Murid diarah untuk mewarna arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan  kebersihan.
Refleksi Murid berupaya mewarna mengikut skema warna yang dikaji dengan baik dan kemas.

Tarikh 30 Julai 2015 (Khamis)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran
  • Penghasilan produk arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mewarna arca timbulan dengan media basah mengikut pilihan kajian warna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna arca timbulan.
  3. Murid diarah untuk mewarna arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan  kebersihan.
Refleksi Murid berupaya mewarna mengikut skema warna yang dikaji dengan baik dan kemas. Namun terdapat beberapa orang pelajar kurang mahir dalam aktiviti mewarna. Hasil kerja mereka diminta untuk dibaiki.

Tarikh 30 Julai 2015 (Khamis)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pembelajaran Landskap Persekitaran
  • Pengenalan
  • Faktor penting dalam seni reka landskap persekitaran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menerangkan faktor penting dalam seni reka landskap persekitaran dengan memberikan contoh yang sesuai.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk reka bentuk landskap.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk landskap persekitaran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai keindahan alam.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya menyatakan isi pelajaran dengan betul. Namun masih terdapat segelintir murid yang lemah. 

Tarikh 31 Julai 2015 (Jumaat)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pelajaran
  • Penilaian Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV)
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan portfolio dan produk arca timbulan mengikut spesifikasi kehendak tugasan dengan baik, realistik dan artistik.
Aktiviti Pembelajaran Penilaian KRSV
Prosedur
  1. Guru memberi arahan kepada murid.
  2. Persembahan karya KRSV oleh murid.
  3. Guru membuat penilaian.
  4. Komen daripada guru.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Portfolio dan Produk KRSV.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya arca timbulan.
Refleksi Majoriti murid menunjukkan keyakinan dan berupaya membuat persembahan karya dengan baik.

No comments:

Post a Comment