Thursday, January 24, 2013

RPH Minggu Ke - 4

Rancangan Pelajaran Harian ~  21 - 25 Januari 2013




Tarikh 21 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
  • Pengenalan
  • Sejarah lukisan
  • Media Lukisan
  • Teknik Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian lukisan serta jenis-jenis media dan teknik dalam lukisan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan melalui tayangan slaid.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh lukisan.
  4. Murid menyalin nota.
  5. Sesi soal jawab berdasarkan contoh lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projektor
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Hormat-menghormati dan penghargaan karya lukisan zaman batu.
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan pengertian, contoh media dan teknik lukisan dengan baik.

Tarikh 21 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajukkan pemandangan di tepi sungai dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel warna.
  2. Murid diminta memberi komen pada lukisan yang ditunjukkan.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melakar dengan media pensel.
  4. Amali melukis oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projektor
Media: Pensel warna.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menghasilkan lakaran berdasarkan contoh dengan baik.

Tarikh 22 Januari 2013 (Selasa)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
  • Perspektif
    • Titik Lenyap
  • Persembahan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui konsep perspektif serta dapat menghasilkan lakaran unsur bentuk yang menunjukkan perspektif satu, dua dan tiga titik lenyap dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan fungsi garisan horizontal dalam penghasilan karya lukisan.
  3. Guru menerangkan konsep perspektif dan titik lenyap dalam lukisan.
  4. Murid diarah untuk menyalin nota.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan pen.
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan & Kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menyatakan konsep perspektif serta titik lenyap dalam lukisan dengan betul..

Tarikh 23 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan alam benda dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan teknik lukisan yang sesuai dan baik.

Tarikh 23 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Teknik lukisan pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan berhal-bendakan peralatan dapur dengan pelbagai teknik lukisan pensel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan melalui tayangan LCD projektor.
  2. Murid diminta untuk menyatakan teknik serta fungsi unsur garisan dalam lukisan tersebut.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik-teknik dalam lukisan pensel.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kreativiti.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan pensel berhal- bendakan peralatan dapur dengan baik, kreatif dan menarik.

Tarikh 24 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 4
Catatan Cuti Umun - Maulidur Rasul

Tarikh 25 Januari 2013 (Jumaat)
Minggu 4
Catatan Tiada Kelas

Saturday, January 19, 2013

RPH Minggu Ke - 3

Rancangan Pelajaran Harian ~  14 - 18 Januari 2013




Tarikh 14 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Prinsip-prinsip Rekaan
    • Imbangan
    • Irama & Pergerakan
    • Kesatuan
    • Kepelbagaian
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap prinsip rekaan dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh pengolahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran, pembelajaran teori seni.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh olahan seni visual.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh olahan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan ciri-ciri dan fungsi setiap prinsip rekaan dengan baik.

Tarikh 14 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan alam benda dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel.
  2. Murid diminta memberi komen pada lukisan yang ditunjukkan.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  4. Amali melukis oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan baik.

Tarikh 15 Januari 2013 (Selasa)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Teknik luksian pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan berhal-bendakan alam benda dengan pelbagai teknik lukisan pensel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur garisan dalam penghasilan karya.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik-teknik dalam lukisan pensel.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan & Kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan pensel berhal- bendakan alam benda dengan baik, reatif dan menarik.

Tarikh 16 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan alam benda dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan teknik lukisan yang sesuai dan baik.

Tarikh 16 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Teknik lukisan pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan berhal-bendakan peralatan dapur dengan pelbagai teknik lukisan pensel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan melalui tayangan LCD projektor.
  2. Murid diminta untuk menyatakan teknik serta fungsi unsur garisan dalam lukisan tersebut.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik-teknik dalam lukisan pensel.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kreativiti.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan pensel berhal- bendakan peralatan dapur dengan baik, reatif dan menarik.

Tarikh 17 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Asas Seni Reka
Unit Pembelajaran Ujian Topikal
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 20 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian Topikal
  • Soalan objektif
Prosedur
  1. Guru megedarkan buku kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan objektif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Buku nota, buku kerja.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kejujuran dan kerjasama
Refleksi Murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab dengan betul.

Tarikh 17 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan Pensel Warna
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensel warna  bertajuk pemandangan di tepi pantai dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel warna.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melakar dengan media pensel.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku lukisan
Media: Pensel warna
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan baik.

Tarikh 18 Januari 2013 (Jumaat)
Minggu 3
Catatan Tiada Kelas

Thursday, January 10, 2013

RPH Minggu Ke - 2

Rancangan Pelajaran Harian ~  7 - 11 Januari 2013




Tarikh 7 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur seni
    • Ruang
    • Jalinan
    • Warna
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap unsur-unsur seni dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh pengolahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran, pembelajaran teori seni.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh olahan seni visual.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh olahan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan ciri-ciri dan fungsi setiap unsur-unsur seni dengan baik.

Tarikh 7 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab latihan soalan struktur teori seni visual dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - latihan menjawab soalan struktur.
Prosedur
  1. Guru mengemukakan soalan-soalan latihan.
  2. Pelajar diminta untuk menyalin dan menjawab soalan latihan dengan berpandukan buku rujukan.
  3. Sesi soal jawab berdasarkan soalan latihan.
  4. Pembetulan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Buku nota.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menjawab soalan-soalan latihan dengan baik.

Tarikh 8 Januari 2013 (Selasa)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Teknik luksian pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan berhal-bendakan alam sekeliling dengan pelbagai teknik lukisan pensel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur garisan dalam penghasilan karya.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik-teknik dalam lukisan pensel.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan pensel berhal- bendakan alam sekeliling dengan baik, reatif dan menarik.

Tarikh 9 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Asas Seni Reka
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 25 daripada 40 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan objektif.
Prosedur
  1. Guru megedarkan buku kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan objektif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Buku nota, buku kerja.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berdisiplin.
Refleksi Murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab dengan betul.

Tarikh 9 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Teknik lukisan pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan berhal-bendakan alam semulajadi dengan pelbagai teknik lukisan pensel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur garisan dalam penghasilan karya.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik-teknik dalam lukisan pensel.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kreativiti.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan pensel berhal- bendakan alam semulajadi dengan baik, reatif dan menarik.

Tarikh 10 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Asas Seni Reka
Unit Pembelajaran Prinsip Rekaan
  • Imbangan
  • Pergerakan
  • Kesatuan
  • Kepelbagaian
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap prinsip rekaan dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh gubahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh gubahan seni visual.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh gubahan prinsip rekaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Bekerjasama dan tanggungjawab.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 10 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan alam benda dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel.
  2. Murid diminta memberi komen pada lukisan yang ditunjukkan
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  4. Amali melukis oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan baik.

Tarikh 11 Januari 2013 (Jumaat)
Minggu 2
Catatan Tiada Kelas

Saturday, January 5, 2013

RPH Minggu Pertama

Rancangan Pelajaran Harian ~  2 - 4 Januari 2013




Tarikh 2 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 1
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap unsur seni dalam rekaan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lakaran.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur seni dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid sambil menyalin nota.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku nota, contoh lakaran, lukisan dan gubahan            karya grafik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan rajin berusaha.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru dengan baik.

Tarikh 3 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 1
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Visual
Unit Pembelajaran Sukatan Pelajaran & Format Peperiksaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui matlamat sukatan pelajaran serta format peperiksaan Pendidikan Seni Visual SPM dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan, artifak kerja kursus serta kertas peperiksaan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis karya dan bahan yang ditunjukkan.
  3. Guru menerangkan sukatan dan format peperiksaan PSV peringkat SPM.
  4. Guru memperkenalkan alat bahan yang diperlukan dalam pembelajaran PSV.
  5. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran serta tugasan ringkas yang diberikan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui sukatan pelajaran dan format peperiksaan SPM dengan baik serta menunjukkan minat dan yakin dalam mengikuti pembelajaran.

Tarikh 3 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 1
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap unsur seni dalam rekaan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lakaran.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur seni dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid sambil menyalin nota.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku nota, contoh lakaran, lukisan dan gubahan            karya grafik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan rajin berusaha.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru dengan baik.

Tarikh 4 Januari 2013 (Jumaat)
Minggu 1
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Asas-asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap unsur-unsur seni dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh gubahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh gubahan seni visual.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh gubahan prinsip rekaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 4 Januari 2013 (Jumaat)
Minggu 1
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Prinsip-prinsip Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap prinsip rekaan dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran reori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lakaran.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur seni dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid sambil menyalin nota.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku nota, contoh lakaran, lukisan dan gubahan            karya grafik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru dengan baik.