Sunday, April 28, 2013

RPH Minggu Ke - 17

Rancangan Pelajaran Harian ~  22 - 26 April 2013




Tarikh 22 April 2013 (Isnin)
Minggu 17
Catatan Menghadiri Mesyuarat PBS KRSV SPM 2013
  • Tarikh: 22 April 2013
  • Tempat: UPP Matang, Kuching
  • Masa: 8.30 pagi - 4.30 petang

Tarikh 23 April 2013 (Selasa)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Papan Peraga
  • Lakaran muka taip bagi kapsyen papan peraga serta catatan. 
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya enam jenis lakaran muka taip papan peraga dengan baik dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan pelbagai contoh rekaan muka taip melalui tayangan LCD.
  2. Guru menunjukkan cara menghasilkan rekaan muka taip dengan menggunakan perisian komputer.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran muka taip.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector dan komputer.
Bahan: Contoh portfolio.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berdisiplin dan tanggungjawab.
Refleksi Murid berupaya mereka kapsyen papan peraga yang sesuai dengan jenis muka taip yang dipilih melalui penggunaan perisian komputer dengan baik. Kerja murid agak lambat dan kemudahan komputer sangat terhad.
.
Tarikh 23 April 2013 (Selasa)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Seni Grafik
  • Prinsip-prinsip reka bentuk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan kesemua prinsip-prinsip reka bentuk seni grafik serta memberikan contoh dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh rekaan seni grafik sambil menerangkan semula unsur-unsur reka bentuk yang dipelajari sebelumnya.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk grafik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Majoriti murid dapat mengikuti proses pembelajaran dengan baik. Masih terdapat murid yang tidak membawa buku nota serta kandungan buku nota tidak lengkap. Mereka diberi tempoh untuk melengkapkannya.

Tarikh 24 April 2013 (Rabu)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran Ukiran kayu
  • Lakaran olahan motif flora
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya empat lakaran olahan idea motf flora yang sesuai dijadikan motif ukiran hiasan dinding.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan motif melalui tayangan LCD.
  2. Murid diminta untuk memulakan lakaran olahan berdasarkan motif pilihan masing-masing.
  3. Guru memantau dan membimbig.
  4. Persembahan hasil lakaran olahan.
  5. Sesi memberi komen.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Projector LCD
Bahan: Contoh lakaran olahan motif.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lakaran olahan murid adalah baik. Terdapat murid yang lemah atau hasil lakaran yang kurang memuaskan diminta untuk perbaiki.

Tarikh 24 April 2013 (Rabu)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Sivik & Kenegaraan
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Tajuk Projek Khidmat Masyarakat
Tema Cabaran masa depan
Aktiviti Pembelajaran Projek mereka cipta pelan perumahan / model perumahan mesra alam.
  • Kerja amali dan pelaksanaan projek.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menaip laporan projek dalam komputer mengikut format dengan kemas dan baik.
Keperluan Buku rujukan PSK
Penerapan Nilai Kerjasama.
Refleksi Murid berupaya menaip laporan projek mengikut format dengan baik. Kebanyakan kumpulan masih belum melengkapkan laporan bertulis mereka atas alasan tiada kemudahan komputer.

Tarikh 24 April 2013 (Rabu)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Pembungkusan
  • Perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kesemua perkara penting dalam rekaan pembungkusan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh pembungkusan.
  2. Murid  diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni grafik yang terdapat pada rekaan berkenaan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran dalam buku nota.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh pembungkusan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menerangkan perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan dengan baik. Terdapat juga beberapa orang murid yang lambat dan mereka diminta untuk membaca semula nota yang disalin.

Tarikh 25 April 2013 (Khamis)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca mobail
  • Kajian warna
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan empat jenis kajian warna arca mobail berdasarkan gubahan warna harmoni, kontra, panas, sejuk atau kepelbagaian dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan kajian warna.
  2. Guru menerangkan jenis-jenis gubahan warna.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan kajian warna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya  lukisan murid.
Keperluan Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lukisan kajian warna adalah memuaskan. Kebanyakan saiz arca yang dilukis agak kecil. Terdapat juga motif yang dilukis pada arca adalah berbeza dengan lakaran idea awal. Mereka ini diberi bimbingan serta komen serta diminta untuk membaiki kerja.

Tarikh 26 April 2013 (Jumaat)
Minggu 17
Catatan Tiada Kelas

Saturday, April 20, 2013

RPH Minggu Ke - 16

Rancangan Pelajaran Harian ~  15 - 19 April 2013




Tarikh 15 April 2013 (Isnin)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Cetakan Saring Sutera 
    • Kaedah kertas pendua
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah rekaan corak bermotif flora atau fauna pada kertas pendua A4 dengan baik;
  2. Memotong motif hasil rekaan corak pada kertas pendua A4 dengan kemas.
Aktiviti Pembelajaran Amali mereka corak.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya cetakan saring sutera kaedah kertas pendua.
  2. Guru menerangkan proses mereka corak dan cara memotong corak pada kertas pendua.
  3. Murid diminta untuk mereka corak dan memotong motif.
  4. Guru memantau dan membimbing aktiviti amali murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau, cutting mat.
Bahan: Kertas pendua A4.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berhati-hati.
Refleksi Murid berupaya mereka corak motif flora atau fauna dengan baik. Hasil potongan kertas pendua sesetengah murid adalah kurang memuaskan. Terdapat beberapa orang murid tidak membawa bahan. Mereka ini diberi teguran dan diminta menyiapkan kerja di rumah.

Tarikh 15 April 2013 (Isnin)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Papan Peraga
  • Lakaran muka taip
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekrang-kurangnya 6 lakaran muka taip berkapsyenkan Jus Minuman masing-masing dengan menggunakan perisian komputer Microsoft Word dengan baik.
  2. Mencetak keluar hasil lakaran muka taip dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran muka taip melalui tayangan LCD.
  2. Guru menujukkan demonstrasi menggunakan perisian komputer Microsoft word.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran muka taip dengan menggunakan komputer sekolah.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Murid diminta untuk mencetak keluar hasil lakaran.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Komputer PC, mesin cetak dan LCD Projektor.
Bahan: Contoh portfolio.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid mununjukkan kesungguhan dalam menjalankan aktiviti amali. Proses penghasilan lakaran murid dengan menggunakan komputer agak lambat tidak pernah didedahkan dengan cara menggunakan komputer.

Tarikh 16 April 2013 (Selasa)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Papan Peraga
  • Lakaran reka bentuk papan peraga.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya empat cadangan reka bentuk papan peraga dengan baik, sesuai dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan pelbagai contoh papan peraga 3 dimensi melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran reka bentuk.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh portfolio.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lakaran reka bentuk beberapa orang murid menunjukkan kualiti yang baik dan kreatif. Namun masih terdapat murid yang lemah, hasil lakaran reka bentuk terlalu terikat dengan contoh yang ditunjukkan. Pelajar berkenaan diminta untuk menambahbaik hasil lakaran mereka.
.
Tarikh 16 April 2013 (Selasa)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Cetakan
  • Saring sutera
    • Kertas pendua
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya dua karya cetakan saring sutera kaedah kertas pendua dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan cetakan.
Prosedur
  1. Guru menyediakan alat bahan dan membuat demonstrasi mencetak.
  2. Murid dibahagikan kumpulan dan memulakan aktiviti cetakan kaedah kertas pendua.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil cetakan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang saring sutera, sekuji
Bahan: Dakwat fabric dan contoh cetakan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kebersihan dan kekemasan
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama dan minat semasa proses menghasilkan cetakan saring sutera. Kebanyakan hasil cetakan adalah baik. Guru memberi komen dan teguran tentang kekuatan, kelemahan serta permasalahan yang dihadapai sewaktu proses membuat cetakan sebagai rumusan pembelajaran. Murid juga telah didedahkan cara bagaimana disiplin membuat bingkai pada hasil cetakan sebagai kerja rumah.

Tarikh 17 April 2013 (Rabu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Mobail
  • Lakaran reka bentuk arca mobail.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya empat lakaran reka bentuk arca mobail dengan kreatif, baik dan menarik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan lakaran reka bentuk arca mobail melalui tayangan LCD.
  2. Murid diminta untuk memulakan lakaran reka bentuk.
  3. Guru memantau dan membimbig.
  4. Persembahan hasil lakaran reka bentuk.
  5. Sesi memberi komen.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Projector LCD
Bahan: Contoh lakaran reka bentuk.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lakaran reka bentuk murid adalah memuaskan. Idea murid adalah terhad dan perlu ditunjuk dengan lebih banyak contoh. Kualiti garisan murid juga perlu ditingkatkan. Murid yang lemah atau hasil lakaran yang kurang memuaskan diminta untuk perbaiki.

Tarikh 17 April 2013 (Rabu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Sivik & Kenegaraan
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Tajuk Projek Khidmat Masyarakat
Tema Cabaran masa depan
Aktiviti Pembelajaran Projek mereka cipta pelan perumahan / model perumahan mesra alam.
  • mengenal pasti dan memilih tajuk projek.
  • menentukan objektif pelaksanaan projek.
  • mengenalpasti sumber yang terlibat dalam projek.
  • membahagikan tugas ahli kumpulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menaip hasil perbincangan mesyuarat dalam komputer mengikut format dengan kemas dan baik.
Keperluan Buku rujukan PSK
Penerapan Nilai Kerjasama.
Refleksi 3 daripada 6 kumpulan telah memulakan akriviti menaip laporan dalam kumputer. Manakala 3 kumpulan lagi masih belum menyiapkan penulisan mereka.

Tarikh 17 April 2013 (Rabu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Unsur-unsur reka bentuk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan unsur-unsur reka bentuk grafik dengan betul.
  2. Menerangkan maksud setiap unsur rekaan grafik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni grafik.
  2. Murid  diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni yang terdapat pada rekaan berkenaan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran dalam buku nota.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh rekaan seni grafik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menerangkan maksud unsur-unsur seni reka bentuk dengan baik. Terdapat beberapa orang murid tidak melengkapkan buku nota. Mereka ini diberi amaran keras.

Tarikh 18 April 2013 (Khamis)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran KRSV - Arca mobail.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan perkembangan idea motif pilihan secara kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menerangkan teknik menghasilkan olahan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya  lakaran murid.
Keperluan Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lakaran olahan idea.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lakaran olahan murid adalah baik. Namun masih terdapat ramai murid yang belum melaksanakan lakaran olahan. Mereka ini diberi nasihat dan amaran keras. Guru juga menegaskan penghasilan KRSV perlu mengikut jadual pelaksanaan kerja kursus.

Tarikh 19 April 2013 (Jumaat)
Minggu 16
Catatan Tiada Kelas

RPH Minggu Ke - 15

Rancangan Pelajaran Harian ~  8 - 12 April 2013




Tarikh 8 April 2013 (Isnin)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Jenis-jenis cetakan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pelbagai jenis cetakan serta teknik penghasilannya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya cetakan.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan berdasarkan contoh karya cetakan.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh cetakan.
  4. Murid diminta untuk menyalin nota berdasarkan buku rujukan.
  5. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh cetakan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Kebanyakan murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik. Namun masih terdapat pelajar yang lemah dan tidak membawa buku nota. Mereka ini diminta untuk menyalin nota semula sebagai kerja rumah.

Tarikh 8 April 2013 (Isnin)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca mobail.
  • Olahan motif pilihan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan motif hidupan laut dengan baik, kreatif dan analitik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan motif melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran olahan berdasarkan motif pilihan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lakaran olahan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan pensel warna serta LCD Projektor.
Bahan: Contoh portfolio.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid mununjukkan kesungguhan dalam menjalankan aktiviti amali. Proses penghasilan lakaran murid agak lambat. Aktiviti bersambung pada kelas akan datang.

Tarikh 9 April 2013 (Selasa)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Papan Peraga
  • Lakaran reka bentuk papan peraga.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya dua cadangan reka bentuk papan peraga dengan baik, betul dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan pelbagai contoh papan peraga 3 dimensi melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran reka bentuk.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh portfolio.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Hasil lakaran reka bentuk murid kurang memuaskan. Murid lemah dari segi konsep perspektif serta menunjukkkan idea yang terhad, kurang kreatif. Murid diminta untuk membaiki hasil reka bentuk sebagai kerja rumah.
.
Tarikh 9 April 2013 (Selasa)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Cetakan
  • Saring sutera
    • Kertas pendua
    • Profilem
    • Foto emulsi
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengenali dan mengetahui proses penghasilan cetakan saring sutera dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya cetakan saring sutera.
  2. Guru memperkenalkan alat bahan cetakan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Sesi soaljawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang saring sutera, sekuji
Bahan: Dakwat fabric dan contoh cetakan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kebersihan dan kekemasan
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama dan minat semasa proses pengajaran dan pembelajaran. Dalam proses penilaian melalui sesi soaljawab, didapati separuh daripada murid dalam kelas tidak menguasai isi pelajaran dengan baik dan mereka ini diminta untuk membaca nota yang disalin dan akan diuji semula pada kelas akan datang.

Tarikh 10 - 12 April 2013 (Rabu)
Minggu 15
Catatan Menghadiri Mesyuarat PBS Pendidikan Seni Visual 2611/3 Kajian Rekaan Seni Visual SPM 2013
  • Rujukan: KP.LP.004.07.01.14.Jld.2.2611/3(102)
  • Tempat: Hotel Gold Course
  • Tarikh: 10 - 12 April 2013

Sunday, April 7, 2013

RPH Minggu Ke - 14

Rancangan Pelajaran Harian ~  1 - 5 April 2013




Tarikh 1 April 2013 (Isnin)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca
  • Jenis-jenis arca
  • Teknik penghasilan arca
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pelbagai jenis arca serta teknik penghasilannya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya arca.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan berdasarkan contoh karya arca.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh arca.
  4. Murid diminta untuk menyalin nota berdasarkan buku rujukan.
  5. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh arca.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan karya seni visual, kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 1 April 2013 (Isnin)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
  • Koleksi gambar.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengumpulkan koleksi gambar arca mobail dan hidupan laut untuk dijadikan motif pilihan karya.
  2. Menulis catatan serta komen terhadap koleksi gambar yang dicari dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh koleksi gambar serta cara membuat catatan.
  2. Murid diminta untuk menunjukkan hasil koleksi gambar.
  3. Murid diminta untuk membuat penyusunan dan catatan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna, gam, gunting dan kertas lukisan.
Bahan: Contoh folio.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid mununjukkan pengetahuan dan pemahaman yang baik dalam menghasilkan portfolio melalui koleksi gambar motif dan catatan. 

Tarikh 2 April 2013 (Selasa)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Papan Peraga
  • Koleksi gambar papan peraga 3 dimensi.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mencari contoh-contoh gambar papan peraga melalui pelbagai sumber untuk dijadikan sumber ilham dalam penghasilan karya.
  2. Memberi komen yang membina terhadap gambar koleksi papan peraga dengan bahasa seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan pelbagai contoh papan peraga 3 dimensi melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mengeluarkan contoh-contoh gambar koleksi yang dicari.
  4. Aktiviti menyusun dan membuat catatan gambar koleksi dengan bahasa seni visual.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh arca.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya arca..
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya memberi komen dengan bahasa seni visual dengan baik.
.
Tarikh 2 April 2013 (Selasa)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca acuan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah arca acuan bermotifkan fauna dengan menggunakan Plaster of Paris dengan baik, kemas dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan arca acuan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya arca acuan.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan berdasarkan contoh arca.
  3. Guru membuat demonstrasi menghasilkan arca acuan dengan menggunakan plaster of paris.
  4. Murid diminta untuk menjalankan aktiviti amali.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projector.
Bahan: Plaster of Paris, contoh arca.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan karya seni arca, kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan berupaya menghasilkan arca dengan acuan dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 3 April 2013 (Rabu)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual
  • Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan realistik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebauh lukisan realistik bermotifkan hidupan laut dengan mengutamakan unsur bentuk, warna dan jalinan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lukisan realistik.
  3. Amali murid menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lukisan murid adalah baik.

Tarikh 3 April 2013 (Rabu)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Sivik & Kenegaraan
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Tajuk Projek Khidmat Masyarakat
Tema Cabaran masa depan
Aktiviti Pembelajaran Projek mereka cipta pelan perumahan / model perumahan mesra alam.
  • mengenal pasti dan memilih tajuk projek.
  • menentukan objektif pelaksanaan projek.
  • mengenalpasti sumber yang terlibat dalam projek.
  • membahagikan tugas ahli kumpulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membuat perancangan projek khidmat masyarakat dalam kumpulan secara bermesyuarat dengan baik dan teratur.
  2. Melaporkan hasil dapatan mesyuarat dengan jelas.
Keperluan Buku rujukan PSK
Penerapan Nilai Kerjasama.
Refleksi Murid berupaya mengendalikan mesyuarat dan keputusan perbincangan dapat dilaporkan secara ringkas dengan baik.

Tarikh 3 April 2013 (Rabu)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca acuan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengecat arca acuan yang telah dihasilkan dengan skema atau gubahan warna harmoni, kontra serta kepelbagaian secara kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Mengecat produk arca acuan.
Prosedur
  1. Guru memberi komen tentang arca acuan yang di hasilkan seterusnya membuat demonstrasi teknik mewarnakannya dengan media akrilik.
  2. Murid diminta untuk menjalankan aktiviti mewarna..
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya arca.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Arca acuan.
Media: Catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesugguhan dan berupaya menjalankan aktiviti amali mewarna dengan baik.

Tarikh 4 April 2013 (Khamis)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran KRSV - Arca mobail.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan perkembangan idea motif pilihan secara kreatif dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menerangkan teknik menghasilkan olahan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan karya  lakaran murid.
Keperluan Alat: Pensil warna, kertas lukisan.
Bahan: Contoh lakaran olahan idea.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lakaran olahan motif murid menunjukkan perkembangan idea secara berterusan dan kreatif. Namun masih terdapat hasil lakaran yang agak lemah, dan mereka ini diminta untuk membaiki lakaran semula.

Tarikh 5 April 2013 (Jumaat)
Minggu 14
Catatan Tiada Kelas