Tuesday, November 12, 2013

RPH Minggu Ke - 46

Rancangan Pelajaran Harian ~  11 - 15  Nov 2013




Tarikh 11-12 November 2013 (Isnin)
Minggu 46
Catatan Kursus Dalam Perkhidmatan
~Pembinaan Site Pengajaran & Pembelajaran

Tarikh 13 November 2013 (Isnin)
Minggu 46
Catatan Ceramah
~Guru Penyayang

Tarikh 14-15 November 2013 (Selasa)
Minggu 46
Catatan Peperiksaan SPM 2013

RPH Minggu Ke - 45

Rancangan Pelajaran Harian ~  4 - 8  Nov 2013




Tarikh 4 November 2013 (Isnin)
Minggu 45
Catatan Cuti Peristiwa

Tarikh 5 November 2013 (Isnin)
Minggu 45
Catatan Cuti Umum - Awal Muharam

Tarikh 6-8 November 2013 (Selasa)
Minggu 45
Catatan Peperiksaan SPM 2013

Friday, November 1, 2013

RPH Minggu Ke - 44

Rancangan Pelajaran Harian ~  28 Okt - 1 Nov 2013




Tarikh 28 Oktober 2013 (Isnin)
Minggu 44
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Bentuk Industri
Unit Pembelajaran
  • Barangan domestik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menghasilkan sekurang-kurangnya 10 jenis lakaran idea reka bentuk barangan domestik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh lukisan reka bentuk industri.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran ldea.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil
Bahan: Buku lakaran
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menghasilkan lakaran reka bentuk dengan merujuk kepada contoh lakaran dengan baik.

Tarikh 28 Oktober 2013 (Isnin)
Minggu 44
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Pakej Ulangkaji
Unit Pembelajaran Teori Seni - Latihan soalan objektif
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami kehendak soalan-soalan teori serta berupaya menjawab dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Prosedur
  1. Guru memberi arahan aktiviti pembelajaran kepada murid.
  2. Guru memantau dan membimbing.
  3. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  4. Guru memberi ganjaran kepada murid yang berupaya menjawab soalan dengan betul.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku kerja
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kesungguhan dan kerjasama 
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan latihan dan perbincangan dengan baik.

Tarikh 29 Oktober 2013 (Selasa)
Minggu 44
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Catatan Majlis Restu Ilmu Peperiksaan SPM 2013
.
Tarikh 29 Oktober 2013 (Selasa)
Minggu 44
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan 
  • Tajuk: Pemandangan landskap (Teknik mewarna langit, awan, hutan dan sungai.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan berhal-bendakan alam semulajadi dengan media pastel dan teknik yang sesuai dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan oil pastel.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  3. Murid diminta untuk mengikut teknik mewarna  langkah demi langkah.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Oil Pastel
Bahan: Contoh Lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan penghargaan nilai estetik alam semulajadi.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan mengikut langkah-langkah mewarna dengan baik. Namun ramai murid yang tidak membawa media warna dan kurang menunjukkan komitmen yang baik. Murid diminta untuk menyiapkan latihan sebagai kerja rumah.

Tarikh 30 Oktober 2013 (Rabu)
Minggu 44
Catatan Majlis Penyampaian Sijil & Hadiah 2013
  • Tempat : Dewan Masyarakat Serian
  • Masa : 7.30 pagi

Tarikh 31 Oktober 2013 (Khamis)
Minggu 44
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kertas 1 - Teori Seni Visual
Unit Pembelajaran Kertas model peperiksaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 35 soalan betul daripada 50 soalan objektif yang dikemukakan.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan Soalan Latihan Bentuk Objektif
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan latihan.
  3. Guru mengarahkan murid membaca dan menyatakan jawapan latihan teori secara individu.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama sewaktu aktiviti pembelajaran. Berdasarkan respon murid terhadap item dalam latihan, ramai murid telah menunjukkan peningkatan dalam pemahaman teori. 

Tarikh 1 November 2013 (Jumaat)
Minggu 44
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4MPV
Masa 70 minit
Bidang Seni Halus
Hasil Pembelajaran Lukisan 
  • Tajuk: Pemandangan landskap (Teknik mewarna langit, awan, hutan dan sungai.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan berhal-bendakan alam semulajadi dengan media pastel dan teknik yang sesuai dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan oil pastel.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  3. Murid diminta untuk mengikut teknik mewarna  langkah demi langkah.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Oil Pastel
Bahan: Contoh Lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai keindahan alam.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya mengikuti langkah-langkah melukis dan mewarna dengan baik.

RPH Minggu Ke - 43

Rancangan Pelajaran Harian ~  21 - 25 Oktober 2013




Tarikh 21 Oktober 2013 (Isnin)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Pembetulan Kertas Peperiksaan Akhir Tahun
Unit Pembelajaran
  • Kertas 1: Teori Seni
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami kehendak soalan-soalan teori peperiksaan.
  2. Menyatakan jawapan peperiksaan dengan betul
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru memberi komen tentang keputusan peperiksaan.
  2. Guru membaca soalan kertas peperiksaan.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kehendak soalan dan jawapan.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Guru memberi ganjaran kepada murid yang berjaya dalam peperiksaan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen dan pensel
Bahan: Kertas pepriksaan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kesungguhan, kerjasama dan berterima kasih
Refleksi Keputusan murid adalah memuaskan. Majoriti murid memperolehi markah 40% hingga 60% bagi kertas teori.

Tarikh 21 Oktober 2013 (Isnin)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Sumbangan Organisasi, Institusi, dan Individu terhadap Seni Visual
Unit Pembelajaran
  • Sumbangan Kumpulan, Angkatan, dan Persatuan Seni Lukis Malaysia.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. mengetahui dan menyatakan Sumbangan Kumpulan, Angkatan, dan Persatuan Seni Lukis Malaysia terhadap seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan isi pelajaran dengan menunjukkan majalah-majalah seni visual.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Majalah seni visual.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi dan penghargaan sumbangan segala organisasi dan Angkatan seni visual.
Refleksi Murid berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik. Murid diminta untuk membuat ulangkaji pembelajaran di rumah.

Tarikh 22 Oktober 2013 (Selasa)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Sumbangan Organisasi, Institusi, dan Individu terhadap Seni Visual
Unit Pemlajaran
  • Tokoh dan Kajian karya-karya pelukis Malaysia
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan nama, tema dan nilai yang hendak disampaikan dalam karya-karya pelukis Malaysia dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh karya pelukis Malaysia.
  2. Guru meyampaikan isi pelajaran secara perbincangan dua hala.
  3. Murid diminta untuk menghayati karya pelukis tanah air seterusnya memberikan komen dari segi tema serta nilainya.
  4. Guru mengukuhkan pandangan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh karya catan dan arca
Media: Catan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi karya seni catan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dan berupaya memberi komen yang membina ke atas karya-karya seni perbincangan.
.
Tarikh 22 Oktober 2013 (Selasa)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Bentuk Industri
Unit Pemlajaran
  • Automobil
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menghasilkan sebuah lakaran reka bentuk automobil berdasarkan contoh gambar yang diberi dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh lukisan reka bentuk industri.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran reka bentuk automobil berdasarkan contoh melalui tayangan LCD.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil
Bahan: Buku lakaran
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menghasilkan lakaran reka bentuk dengan merujuk kepada contoh lakaran dengan baik.

Tarikh 23 Oktober 2013 (Rabu)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Sejarah seni ukiran di Malaysia
    • Aplikasi seni ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan secara ringkas sejarah seni ukiran di Malaysia.
  2. Meneliti contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk membaca dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid mengetahui perkembangan sejarah seni kraf ukiran di Malaysia serta berupaya menyatakan contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.

Tarikh 23 Oktober 2013 (Rabu)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Komunikasi
Unit Pembelajaran
  • Logo
    • Syarikat Penerbangan
    • Syarikat Pelancongan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran idea logo bagi syarikat penerbangan berdasarkan motif fauna atau alam benda dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh logo.
  2. Guru memberikan tajuk tugasan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan beberapa contoh lakaran idea logo.
  4. Persembahan hasil lakaran dan komen daripada rakan dan guru.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh logo.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menghasilkan lakaran idea dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 24 Oktober 2013 (Khamis)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kertas 1 - Teori Seni Visual
Unit Pembelajaran Kertas model peperiksaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 35 soalan betul daripada 50 soalan objektif yang dikemukakan.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan Soalan Latihan Bentuk Objektif
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan latihan.
  3. Guru mengarahkan murid membaca dan menyatakan jawapan latihan teori secara individu.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama sewaktu aktiviti pembelajaran. Berdasarkan respon murid terhadap item dalam latihan, ramai murid masih menunjukkan kelemahan dalam pemahaman teori. Mereka ini masih memerlukan lebih banyak latihan.

Tarikh 25 Oktober 2013 (Jumaat)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4MPV
Masa 70 minit
Bidang Seni Komunikasi
Hasil Pembelajaran
  • Logo
    • Syarikat Penerbangan
    • Syarikat Pelancongan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran idea logo bagi syarikat penerbangan berdasarkan motif fauna atau alam benda dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali Melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh logo.
  2. Guru memberikan tajuk tugasan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan beberapa contoh lakaran idea logo.
  4. Persembahan hasil lakaran dan komen daripada rakan dan guru.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh logo.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menghasilkan lakaran idea dengan baik dan berkualiti.

RPH Minggu Ke - 42

Rancangan Pelajaran Harian ~  14 - 18 Oktober 2013


Tarikh 14 Oktober 2013 (Isnin)
Minggu 42
Catatan Cuti Peristiwa Sempena Hari Raya Haji
.
Tarikh 15 Oktober 2013 (Selasa)
Minggu 42
Catatan Cuti Umum Hari Raya Haji

Tarikh 16 Oktober 2013 (Rabu)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kertas 1 - Teori Seni Visual
Unit Pembelajaran
  • Kertas model peperiksaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 35 soalan betul daripada 50 soalan objektif yang dikemukakan.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan latihan.
  3. Guru mengarahkan murid membaca dan menyatakan jawapan latihan teori secara individu.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama sewaktu aktiviti pembelajaran. Majoriti murid berupaya menjawab soalan dengan baik. 

Tarikh 16 Oktober 2013 (Rabu)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Akhir Tahun
  • Subjek : PSK
  • Masa : 0705-0805

Tarikh 17 Oktober 2013 (Khamis)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM Ke-2
  • Mata Pelajaran : Matematik 1
  • Masa : 0810-0925

  • Subjek : Matematik 2
  • Masa : 1010-1040

Tarikh 18 Oktober 2013 (Jumaat)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4MPV
Masa 70 minit
Bidang Pembetulan Kertas Peperiksaan Akhir Tahun
Hasil Pembelajaran Kertas 1: Teori Seni
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami kehendak soalan-soalan teori peperiksaan.
  2. Menyatakan jawapan peperiksaan dengan betul
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru memberi komen tentang keputusan peperiksaan.
  2. Guru membaca soalan kertas peperiksaan.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kehendak soalan dan jawapan.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Guru memberi ganjaran kepada murid yang berjaya dalam peperiksaan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen dan pensel
Bahan: Kertas pepriksaan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kesungguhan, kerjasama dan berterima kasih
Refleksi Keputusan murid adalah memuaskan. Majoriti murid memperolehi markah 40% hingga 60% bagi kertas teori.