Tuesday, January 28, 2014

RPH Minggu Ke - 5

Rancangan Pelajaran Harian ~  27 - 31 Januari 2014




Tarikh 27 Januari 2014 (Isnin)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensel bertajukkan peralatan dapur dengan komposisi yang menarik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, Projector LCD.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kejujuran.
Refleksi Majoriti murid mampu melukis struktur bentuk dengan tepat serta boleh mewujudkan kesan ton pencahayaan dan jalinan dengan baik. 

Tarikh 27 Januari 2014 (Isnin)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan berhal-bendakan  pemandangan rumah kampung menggunakan media cat air dengan mengutamakan unsur bentuk dan warna.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik mewarna.
  3. Amali mewarna oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector, berus dan Palet.
Media: Cat air
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid berupaya menghasilkan gubahan catan dari sudut pandangan yang menarik secara kreatif dan kritis serta mampu mewarna berdasarkan contoh catan dengan baik.

Tarikh 28 Januari 2014 (Selasa)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pemandangan di tepi pantai yang berhal-bendakan pokok kelapa, batu dan pondok dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan  contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan konsep nisbah keemasan dan cara memulakan lakaran.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lakaran.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Kebanyakan murid dapat menyiapkan lakaran dalam jangka masa yang ditetapkan. dengan baik.

Tarikh 29 Januari 2014 (Rabu)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan berhal-bendakan  pemandangan rumah kampung menggunakan media cat air dengan mengutamakan unsur bentuk dan warna.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik mewarna.
  3. Amali mewarna oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector, berus dan Palet.
Media: Cat air
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas mewarna dan hasil kerja catan adalah memuaskan.

Tarikh 29 Januari 2014 (Rabu)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Pensel Warna
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pemandangan di tepi pantai yang berhal-bendakan pokok kelapa, batu dan pondok dengan menggunakan media pensel warna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Projektor LCD
Media: Pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas mewarna dan hasil kerja catan adalah memuaskan.

Tarikh 30 Januari 2014 (Khamis)
Minggu 5
Catatan Cuti Peristiwa Sempena Perayaan Tahun Baru Cina

Tarikh 31 Januari 2014 (Jumaat)
Minggu 5
Catatan Cuti Umum Tahun Baru Cina

RPH Minggu Ke - 4

Rancangan Pelajaran Harian ~  20 - 25 Januari 2014




Tarikh 20 Januari 2014 (Isnin)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Ujian topikal
  • Unsur-unsur seni 
  • Prinsip-prinsip rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 25 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian Bertulis
Prosedur
  1. Guru megedarkan buku ujian.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan objektif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kejujuran.
Refleksi Murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab dengan betul.

Tarikh 20 Januari 2014 (Isnin)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan catan bertajukkan pemandangan di tepi pantai dengan mengaplikasikan konsep nisbah keemasan secara kritis dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan.
  2. Murid diminta untuk memberikan komen dalam aspek gubahan .
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid berupaya menghasilkan gubahan catan dari sudut pandangan yang menarik secara kreatif dan kritis.

Tarikh 21 Januari 2014 (Selasa)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
  • Pengenalan
  • Konsep
  • Media dan teknik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah lukisan.
  2. Memahami, mengetahui dan mengaplikasikan teknik alatan dan media yang sesuai dalam lukisan.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian dengan menjawab soalan objektif melalui tayangan slaid.
  5. perbincangan dan pembetulan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 20 soalan objektif dengan betul.

Tarikh 22 Januari 2014 (Rabu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan bertajukkan pemandangan di tepi pantai dengan mengaplikasikan konsep nisbah keemasan secara kritis dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda melalui tayangan LCD..
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna dengan media akrilik.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector, berus, palet dan pisau palet.
Media: Cat Akrilik.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan catan berdasarkan contoh dengan teknik sapuan warna yang betul dan baik.

Tarikh 22 Januari 2014 (Rabu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Pensel
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil bertajukkan bentuk geometri dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Contoh lukisan pensel
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas melukis. Hasil lukisan adalah baik.

Tarikh 23 Januari 2014 (Khamis)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan bertajuk pemandangan di tepi pantai dengan menggunakan media cat akrilik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda melalui tayangan LCD..
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna dengan media akrilik.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector, berus, palet dan pisau palet.
Media: Cat Akrilik.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan hasil catan adalah baik. Majoriti pelajar tidak dapat menyiapkan hasil kerja dalam kelas dan mereka diminta untuk melengkapkan kerja sebagai kerja rumah.

Tarikh 23 Januari 2014 (Khamis)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Pensel
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil bertajukkan bentuk geometri dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Sebahagian daripada murid berupaya menghasilkan lukisan dengan mewujudkan struktur bentuk, ton pencahayaan dan jalinan dengan baik. Masih ramai murid yang lemah dari segi konsep perspektif dalam lukisan.

Tarikh 24 Januari 2014 (Jumaat)
Minggu 4
Catatan Tiada Kelas

Tarikh 25 Januari 2014 (Sabtu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan alam benda bertajukkan peralatan dapur dengan komposisi yang menarik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali. Aktiviti amali melukis bersambung sebagai kerja rumah.

Tarikh 25 Januari 2014 (Sabtu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran catan berhal-bendakan  pemandangan rumah kampung dengan menggunakan media cat air dengan mengutamakan unsur bentuk dan warna.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya catan melalui tayangan LCD.
  2. Murid diminta memberi komen pada catan yang ditunjukkan.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melakar.
  4. Amali melukis oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Media: Cat air.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menghasilkan lakaran catan cat air dengan teknik yang betul.

Monday, January 20, 2014

RPH Minggu Ke - 3

Rancangan Pelajaran Harian ~  13 - 17 Januari 2014




Tarikh 13 Januari 2014 (Isnin)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur seni
    • Ruang
    • Jalinan
    • Warna
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap unsur-unsur seni dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh pengolahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran, pembelajaran teori seni.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh olahan seni visual.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh olahan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan ciri-ciri dan fungsi setiap unsur-unsur seni dengan baik.

Tarikh 13 Januari 2014 (Isnin)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Seni Halus
  • Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lukisan alam benda dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel.
  2. Murid diminta memberi komen pada lukisan yang ditunjukkan.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  4. Amali melukis oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel B, 2B, 4B dan 6B.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan baik.

Tarikh 14 Januari 2014 (Selasa)
Minggu 3
Mata Pelajaran Cuti Umum ~ Mauridul Rasul

Tarikh 15 Januari 2014 (Rabu)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensel warna  bertajuk pemandangan di tepi pantai dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel warna.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melakar dengan media pensel.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku lukisan
Media: Pensel warna
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan baik.

Tarikh 15 Januari 2014 (Rabu)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Prinsip Rekaan
  • Harmoni
  • Kontra
  • Penegasan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap prinsip rekaan dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh gubahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh gubahan seni visual.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh gubahan prinsip rekaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Bekerjasama dan tanggungjawab.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 16 Januari 2014 (Khamis)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Lukisan
Unit Pembelajaran Teknik mewarna media kering.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk pemandangan di tepi rumah dengan menggunakan media kering dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lakaran murid dan memberi komen.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna.
  3. murid diminta untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna dan krayon.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan hasil lukisan adalah baik. Terdapat beberapa orang murid yang kurang menunjukkan komitmen terhadap kerja. Mereka ini diberi nasihat supaya memberi kerjasama.

Tarikh 16 Januari 2014 (Khamis)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Prinsip-prinsip Rekaan
    • Imbangan
    • Irama & Pergerakan
    • Kesatuan
    • Kepelbagaian
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, Jenis-jenis, ciri-ciri serta fungsi setiap prinsip rekaan dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh pengolahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran, pembelajaran teori seni.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh olahan seni visual.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh olahan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan ciri-ciri dan fungsi setiap prinsip rekaan yang terdapat pada karya seni visual dengan betul.

Tarikh 17 Januari 2014 (Jumaat)
Minggu 3
Catatan Tiada Kelas

Saturday, January 11, 2014

RPH Minggu Ke - 2

Rancangan Pelajaran Harian ~  6 - 10 Januari 2014




Tarikh 6 Januari 2014 (Isnin)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Sukatan Pelajaran
Unit Pembelajaran Kertas Peperiksaan
  • Kertas 1: Teori Seni
  • Kertas 2: Seni Halus
  • Kertas 3: Kajian Rekaan Seni Visual
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui matlamat sukatan pelajaran serta format peperiksaan Pendidikan Seni Visual SPM dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pengenalan sukatan pelajaran PSV SPM
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan, artifak kerja kursus serta kertas peperiksaan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis karya dan bahan yang ditunjukkan.
  3. Guru menerangkan sukatan dan format peperiksaan PSV peringkat SPM.
  4. Guru memperkenalkan alat bahan yang diperlukan dalam pembelajaran PSV.
  5. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran serta tugasan ringkas yang diberi.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan sukatan pelajaran serta format peperiksaan SPM dengan baik.

Tarikh 6 Januari 2014 (Isnin)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami proses, gubahan dan fungsi setiap unsur seni dan prinsip rekaan yang diaplikasikan dalam karya seni visual serta berupaya berkomunikasi dalam semua bidang seni berhubung dengan pewujudan idea dan proses penghasilan.
Aktiviti Pembelajaran Kritikan karya seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan hal benda, mesej, idea serta jenis dan fungsi unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid. 
  4. Murid diminta untuk mempersembahkan karya seni visual masing-masing diikuti dengan sesi kritikan.
  5. Sesi soal jawab berdasarkan contoh hasil kerja murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid berupaya membuat interptretasi bagaimana unsur-unsur seni dan prinsip-prinsip rekaan dapat diaplikasikan dalam penghasilan karya seni visual dengan baik.

Tarikh 7 Januari 2014 (Selasa)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Halus
Unit Pemlajaran Asas Seni  Reka
  • Unsur-unsur seni 
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Melakar jenis-jenis garisan, rupa dan bentuk serta menyatakan fungsi unsur seni dalam gubahan seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lakaran.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis serta fungsi unsur seni dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid.
  4. Murid diminta untuk melakarkan jenis-jenis unsur seni.
  5. Sesi soal jawab berdasarkan contoh lakaran.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran unsur seni dengan baik dan kreatif.

Tarikh 8 Januari 2014 (Rabu)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan bermotifkan alam benda dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda melalui tayangan LCD..
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik menghasilkan lakaran.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan pensel warna
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran objek alam benda dari sudut pandangan yang menarik secara kreatif dan kritis.

Tarikh 8 Januari 2014 (Rabu)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, ciri-ciri serta fungsi setiap unsur-unsur seni dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh pengolahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran, pembelajaran teori seni.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh olahan seni visual.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh olahan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan ciri-ciri dan fungsi setiap unsur-unsur seni dengan baik. Kecuali murid dalam kelas 4K10, proses pembelajaran lebih lambat dan skop pembelajaran dipermudahkan.

Tarikh 9 Januari 2014 (Khamis)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Lukisan
Unit Pembelajaran Teknik mewarna media kering.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk pemandangan di tepi rumah dengan menggunakan media kering dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lakaran murid dan memberi komen.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna.
  3. murid diminta untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna dan krayon.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan hasil lukisan adalah baik. Terdapat beberapa orang murid yang kurang menunjukkan komitmen terhadap kerja. Mereka ini diberi nasihat supaya memberi kerjasama.

Tarikh 9 Januari 2014 (Khamis)
Minggu 2
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Unsur-unsur seni
  • Bentuk
  • Ruang
  • Jalinan
Hasil Pembelajaran PPada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pengertian, ciri-ciri serta fungsi setiap unsur-unsur seni dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh pengolahan seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran, pembelajaran teori seni.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh olahan seni visual.
  4. Murid diminta untuk menyalin nota dan menghasilkan lakaran.
  5. Sesi soal jawab berdasarkan contoh olahan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan contoh dan fungsi setiap unsur-unsur seni dengan baik.

Tarikh 10 Januari 2014 (Jumaat)
Minggu 2
Catatan Tiada Kelas