Tuesday, May 26, 2015

RPH Minggu Ke - 22

Rancangan Pelajaran Harian ~  25 - 29 Mei 2015



Tarikh 25 Mei 2015 (Isnin)
Minggu 22
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

Kertas : Pendidikan Moral
Masa : 1010-1240

Kertas : Pendidikan Islam
Masa  : 1010-1240

Tarikh 25 Mei 2015 (Isnin)
Minggu 22
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

  • Ulangkaji

Tarikh 26 Mei 2015 (Selasa)
Minggu 22
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

Kertas : Sains 1
Masa : 0810-0925

Tarikh 26 Mei 2015 (Selasa)
Minggu 22
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

Kertas : Sains 2
Masa : 1010-1240

Tarikh 27 Mei 2015 (Rabu)
Minggu 22
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

  • Ulangkaji

Tarikh 28 Mei 2015 (Khamis)
Minggu 22
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

Kertas : PSV 1
Masa : 0810-0925

Tarikh 28 Mei 2015 (Khamis)
Minggu 22
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Pembetulan Kertas Peperiksaan Penggal Pertama
  • Kertas : PSV 2 (Seni Halus)


Tarikh 29 Mei 2015 (Jumaat)
Minggu 22
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

Kertas : Pendidikan Moral
Masa : 0705-0935

RPH Minggu Ke - 21

Rancangan Pelajaran Harian ~  18 - 22 Mei 2015



Tarikh 18 Mei 2015 (Isnin)
Minggu 21
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

Kertas : Bahasa Malaysia 2
Masa : 1010-1240

Tarikh 18 Mei 2015 (Isnin)
Minggu 21
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

Kertas : Bahasa Malaysia 1
Masa : 0710-0925

Tarikh 19 Mei 2015 (Selasa)
Minggu 21
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

Kertas : Bahasa Inggeris 1
Masa : 0740-0925

Tarikh 19 Mei 2015 (Selasa)
Minggu 21
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

Kertas : Bahasa Inggeris 2
Masa : 1025-1240

Tarikh 20 Mei 2015 (Rabu)
Minggu 21
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

Kertas : Matematik 1
Masa : 0810-0925

Kertas : Matematik 2
Masa  : 1010-1240

Tarikh 21 Mei 2015 (Khamis)
Minggu 21
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

Kertas : Sejarah 2
Masa : 1010-1240

Tarikh 21 Mei 2015 (Khamis)
Minggu 21
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

Kertas : PJK
Masa : 0825-0925

Tarikh 22 Mei 2015 (Jumaat)
Minggu 21
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

  • Ulangkaji

RPH Minggu Ke - 20

Rancangan Pelajaran Harian ~  11 - 15 Mei 2015



Tarikh 11 Mei 2015 (Isnin)
Minggu 20
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Seni Grafik
  • Sistem Identiti Korporat
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri penting dalam sistem identiti korporat serta memberikan contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh rekaan grafik identiti korporat.
  2. Guru menerangkan ciri-ciri penting dalam rekaan grafik identiti korporat.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi penting serta memberikan contoh yang sesuai.
  4. Pengukuhan dan pengkayaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk grafik.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menyatakan ciri-ciri reka bentuk dalam sisitem korporat identiti dengan betul.

Tarikh 11 Mei 2015 (Isnin)
Minggu 20
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan
  • Kajian warna arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan empat cadangan kajian warna arca timbulan dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan Portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan kajian warna.
  2. Murid diarah untuk menghasilkan lakaran dan kajian warna serta mencatat gubahan warna pilihan.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil karja.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lukisan kajian warna.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Inovatif dan kreativiti.
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama dalam aktiviti menghasilkan portfolio. Hasil kajian reka letak adalah baik dan menarik. 

Tarikh 12 Mei 2015 (Selasa)
Minggu 20
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Latihan topikal ~ soalan objektif.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 20 daripada 30 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori seni.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja kepada murid.
  2. Guru memberi arahan latihan yang perlu dijawab.
  3. Murid diminta untuk menyalin dan menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh soalan objektif dan buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan latihan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 12 Mei 2015 (Selasa)
Minggu 20
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Lukisan dua sudut pandangan yang menarik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan arca yang menggambarkan dua sudut pandangan arca timbulan yang menarik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan sudut pandanagan yang menarik.
  2. Murid diarah untuk menghasilkan lakaran.
  3. Komen daripada guru.
  4. Penambahbaikan lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika lukisan murid.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan mengikut spesifikasi dan prosedur dengan baik.

Tarikh 13 Mei 2015 (Rabu)
Minggu 20
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Pentaksiran KRSV.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan proses penghasilan portfolio dari tajuk koleksi gambar sehingga tajuk kajian warna mengikut prosedur dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pentaksiran KRSV secara individu.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh portfolio yang berkualiti.
  2. Murid diarah untuk menghantar portfolio untuk dinilai seorang demi seorang.
  3. Komen daripada guru.
  4. Penambahbaikan portfolio.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh portfolio yang berkualiti.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika portfolio murid.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan portfolio mengikut spesifikasi dan prosedur dengan baik.

Tarikh 14 Mei 2015 (Khamis)
Minggu 20
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Alat & Bahan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan berhal bendakan alat bahan dalam penghasilan arca timbulan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alat bahan.
  2. Guru menerangkan teknik penghasilan lukisan alat bahan berdasarkan contoh.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lukisan alat bahan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid hanya sempat menghasilkan lakaran objek alat bahan. Aktiviti lukisan realitik alat bahan akan disambung di rumah sebagai kerja rumah.

Tarikh 14 Mei 2015 (Khamis)
Minggu 20
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Poster
  • Pengenalan
  • Struktur dan reka letak imej
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan struktur dan reka letak imej pada poster dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh rekaan poster.
  2. Murid diminta untuk menyatakan maklumat yang terdapat pada poster.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projektor
Bahan: Contoh Poster
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Perihatin terhadap persekitaran.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan sewaktu proses pembelajaran. Nota pembelajaran telah dicatat dengan baik.

Tarikh 15 Mei 2015 (Jumaat)
Minggu 20
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Pertama

Kertas : Sejarah 3
Masa : 0840-1140

RPH Minggu Ke - 19

Rancangan Pelajaran Harian ~  4 - 8 Mei 2015



Tarikh 4 Mei 2015 (Isnin)
Minggu 19
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Pembungkusan
  • Perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kesemua perkara penting dalam rekaan pembungkusan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh pembungkusan.
  2. Murid  diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni grafik yang terdapat pada rekaan berkenaan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran dalam buku nota.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh pembungkusan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menyatakan perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan dengan baik.

Tarikh 4 Mei 2015 (Isnin)
Minggu 19
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan
  • Kajian reka letak arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan empat cadangan reka letak arca timbulan dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan Portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cadangan reka letak.
  2. Murid diarah untuk menghasilkan lakaran reka letak.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil karja.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh cadangan reka letak.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Inovatif dan kreativiti.
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama dalam aktiviti menghasilkan portfolio. Hasil kajian reka letak adalah baik dan menarik. 

Tarikh 5 Mei 2015 (Selasa)
Minggu 19
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Logo
  • Jenis-jenis logo
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membanding bezakan ciri-ciri setiap jenis logo serta memberikan contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh logo kepada murid.
  2. Murid diminta untuk menyatakan maklumat logo berdasarkan pengetahuan sedia ada.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tulis.
Bahan: Contoh logo.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya membanding bezakan ciri-cir setiap jenis logo dengan betul. Masih terdapat murid yang belum mencari contoh-contoh logo yang dipesan sebelum ini. 

Tarikh 5 Mei 2015 (Selasa)
Minggu 19
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Pentaksiran KRSV.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan proses penghasilan portfolio dari tajuk koleksi gambar sehingga tajuk kajian reka letak mengikut prosedur dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pentaksiran KRSV secara individu.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh portfolio yang berkualiti.
  2. Murid diarah untuk menghantar portfolio untuk dinilai seorang demi seorang.
  3. Komen daripada guru.
  4. Penambahbaikan portfolio.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh portfolio yang berkualiti.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika portfolio murid.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan portfolio mengikut spesifikasi dan prosedur dengan baik.

Tarikh 6 Mei 2015 (Rabu)
Minggu 19
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Menghadiri Bengkel Seni Arca Timbulan Copper Tooling Sempena Minggu Kemanusiaan SMK Serian
  • Tempat: Bilik Seni SMK Serian
  • Masa: 0830 - 1600
  • Penganjur: Panitia PSV SMK Serian

Tarikh 7 Mei 2015 (Khamis)
Minggu 19
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Kajian warna
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian  gubahan warna pada cadangan hasil akhir arca timbulan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gubahan warna.
  2. Guru menerangkan skema warna yang sesuai pada karya arca timbulan.
  3. Murid diarah untuk membuat kajian warna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh hasil kajian warna.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid telah mula menghasilkan kajian warna. Namun proses penghasilan murid agak lambat. Aktiviti amali kajian warna bersambung dalam kelas seterusnya.

Tarikh 7 Mei 2015 (Khamis)
Minggu 19
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Simbol
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri dan fungsi simbol dengan betul.
  2. Menyenaraikan jenis-jenis simbol dengan baik
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh simbol dan pelajar diminta untuk menyatakan maksudnya.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh simbol.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Peka terhadap alam persekitaran, kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik. Murid berupaya menerangkan maksud simbol dengan betul.

Tarikh 8 Mei 2015 (Jumaat)
Minggu 19
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pelajaran Arca Timbulan
  • Kajian warna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian  gubahan warna pada cadangan hasil akhir arca timbulan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gubahan warna.
  2. Guru menerangkan skema warna yang sesuai pada karya arca timbulan.
  3. Murid diarah untuk membuat kajian warna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh hasil kajian warna.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam penghasilan kajian warna. Terdapat beberapa orang murid berjaya menghasilkan kerja dengan baik dan berkualiti. Selebihnya adalah memuaskan. Namun bagi kerja murid yang kurang memuaskan, mereka diminta untuk menambahbaikan kajian masing-masing.