Friday, June 29, 2012

RPH Minggu Ke - 26

Rancangan Pelajaran Harian ~  25 - 29 Jun 2012




Tarikh 25 Jun 2012 (Isnin)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Semulajadi.
  • Tajuk: Pemandangan waktu senja di tepi pantai
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk pemandangan waktu senja di tepi pantai dengan menggunakan media pastel  dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan oil pastel.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  3. Murid diminta untuk mengikut teknik mewarna  langkah demi langkah.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat/media: Oil Pastel.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan serta berupaya mengikut aktiviti amali mewarna dengan baik. 

Tarikh 25 Jun 2012 (Isnin)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Proses menghasilkan reka corak pada produk kasut kanvas
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lakaran motif reka corak marin pada kasut kanvas dengan kemas, tepat dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Melakar motif reka corak pada kasut kanvas
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil lakaran murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak. Hasil lakaran motif adalah baik.

Tarikh 26 Jun 2012 (Selasa)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Reka Corak
  • Proses mewarna motif marin pada kasut kanvas.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas dengan baik, kemas, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak pada kasut. Hasil warna motif adalah baik.

Tarikh 27 Jun 2012 (Rabu)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan Alam Semulajadi.
  • Tajuk: Pemandangan waktu senja di tepi pantai
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk pemandangan waktu senja di tepi pantai dengan menggunakan media pastel  dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amalli mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan oil pastel.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  3. Murid diminta untuk mengikut teknik mewarna  langkah demi langkah.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat/media: Oil Pastel.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan serta berupaya mengikut aktiviti amali mewarna dengan baik. 
 
Tarikh 27 Jun 2012 (Rabu)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Proses mewarna motif marin pada kasut kanvas.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas dengan baik, kemas, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak pada kasut. Hasil warna motif adalah baik.

Tarikh 28 Jun 2012 (Khamis)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Proses mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas dengan baik, kemas, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak pada kasut. Hasil warna motif adalah baik.

Tarikh 28 Jun 2012 (Khamis)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Realistik
  • Motif fauna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan realistik bermotifkan fauna dengan penekanan kepada unsur struktur bentuk, warna, jalinan dan pencahayaan dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan realitik fauna berdasarkan gambar yang dicari dengan teknik imitasi.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Guru memberi komen dan pelajar diminta untuk menambahbaikan hasil kerja..
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: pensel warna
Teknik: Imitasi.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Bertanggungjawab, kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan realitik dengan baik, nyata dan berkkualiti.

Tarikh 29 Jun 2012 (Jumaat)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Realistik
  • Motif flora.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan realistik bermotifkan fauna dengan penekanan kepada unsur struktur bentuk, warna, jalinan dan pencahayaan dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan realitik fauna berdasarkan gambar yang dicari dengan teknik imitasi.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Guru memberi komen dan pelajar diminta untuk menambahbaikan hasil kerja..
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: pensel warna
Teknik: Imitasi.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan realitik dengan baik, nyata dan berkkualiti.

Friday, June 22, 2012

RPH Minggu Ke - 25

Rancangan Pelajaran Harian ~  18 - 22 Jun 2012




Tarikh 18 Jun 2012 (Isnin)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Semulajadi.
  • Teknik mewarna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan berhal-bendakan pokok dengan menggunakan media pastel dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pastel.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  3. Murid diminta untuk mengikut teknik mewarna  langkah demi langkah.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh lukisan
Media: Oil Pastel
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya mengikut aktiviti amali mewarna dengan baik.

Tarikh 18 Jun 2012 (Isnin)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Lukisan produk reka corak tiga sudut pandangan berbeza.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan produk reka corak pada kasut kanvas dari tiga sudut pandangan yang berbeza dengan baik, kualiti dan realistik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya lukisan peperiksaan yang baik.
  2. Guru memberi komen keputusan dan kualiti lukisan secara keseluruhan.
  3. Murid diminta untuk memberi komen terhadap karya lukisan rakan.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh Lukisan
Media: Pensel warna
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lukisan 3D dengan baik, menarik dan berkualiti.

Tarikh 19 Jun 2012 (Selasa)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Reka Corak - Lukisan situasi sebenar.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang menunjukkan situasi sebenar kasut bercorak marin dipamerkan di sebuah syarikat menjaul kasut dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan stituasi sebenar.
  2. Amali murid menghasilkan lukisan.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil warna
Bahan: Contoh karya lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Bertanggungjawab dan kerjasama.
Refleksi Hasil lukisan murid adalah memuaskan. Ketepatan unsut ruang dan perspektif, kadar banding serta reka letak masih perlu ditambahbaikan.

Tarikh 20 Jun 2012 (Rabu)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan 
  • Tajuk: Pemandangan landskap (Teknik mewarna langit, awan, hutan dan sungai.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan berhal-bendakan alam semulajadi dengan media krayon dan teknik yang sesuai dan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan oil pastel.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  3. Murid diminta untuk mengikut teknik mewarna  langkah demi langkah.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Oil Pastel
Bahan: Contoh Lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan penghargaan nilai estetik alam semulajadi.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan mengikut langkah-langkah mewarna dengan baik.
 
Tarikh 20 2012 (Rabu)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak: Lukisan situasi sebenar produk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang menunjukkan situasi sebenar kasut bercorak marin dipamerkan di sebuah syarikat menjaul kasut dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan stituasi sebenar.
  2. Amali murid menghasilkan lukisan.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil warna
Bahan: Contoh karya lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kekemasan dan penghargaan nilai estetik karya lukisan.
Refleksi Hasil lukisan murid adalah memuaskan. Ketepatan unsut ruang dan perspektif, kadar banding serta reka letak masih perlu ditambahbaikan.

Tarikh 21 Jun 2012 (Khamis)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Proses menghasilkan reka corak pada produk kasut kanvas
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lakaran motif reka corak marin pada kasut kanvas dengan kemas, tepat dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Melakar motif reka corak pada kasut kanvas
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil lakaran murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak. Hasil lakaran motif adalah baik.

Tarikh 21 Jun 2012 (Khamis)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan 
  • Tajuk: Pemandangan landskap (Teknik mewarna langit, awan, hutan dan sungai.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan berhal-bendakan alam semulajadi dengan media krayon dan teknik yang sesuai.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan oil pastel.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  3. Murid diminta untuk mengikut teknik mewarna  langkah demi langkah.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Oil Pastel
Bahan: Contoh Lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan mengikut langkah-langkah mewarna dengan baik.

Tarikh 22 Jun 2012 (Jumaat)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Semulajadi.
  • Tajuk: Pemandangan waktu senja di tepi pantai
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk pemandangan waktu senja di tepi pantai dengan menggunakan media pastel  dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan oil pastel.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  3. Murid diminta untuk mengikut teknik mewarna  langkah demi langkah.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat/media: Oil Pastel.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan serta berupaya mengikut aktiviti amali mewarna dengan baik. 

Saturday, June 16, 2012

RPH Minggu Ke - 24

Rancangan Pelajaran Harian ~  11 - 15 Jun 2012




Tarikh 11 Jun 2012 (Isnin)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Pembetulan kertas peperiksaan
Unit Pembelajaran Kertas teori dan amali.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kehendak soalan dan jawapan dengan betul.
  2. Menyatakan kekuatan dan kelemahan kertas seni halus dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan.
Prosedur
  1. Guru memberi komen tentang keputusan peperiksaan secara keseluruhan.
  2. Murid diminta untuk membaca dan menyatakan kehendak soalan serta jawapan.
  3. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas peperiksaan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama.
Refleksi Murid berupaya menyatakan kehendak soalan dan jawapan dengan betul.

Tarikh 11 Jun 2012 (Isnin)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Pembetulan Kertas Peperiksaan
Unit Pembelajaran Kertas teori dan amali.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kehendak soalan dan jawapan dengan betul.
  2. Menyatakan kekuatan dan kelemahan kertas seni halus dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan.
Prosedur
  1. Guru memberi komen tentang keputusan peperiksaan secara keseluruhan.
  2. Murid diminta untuk membaca dan menyatakan kehendak soalan serta jawapan.
  3. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas peperiksaan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama.
Refleksi Murid berupaya menyatakan kehendak soalan dan jawapan dengan betul.

Tarikh 12 Jun 2012 (Selasa)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Reka Corak - Kajian Warna Cadangan Reka Letak                             Corak.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 4 kajian / gubahan warna bagi reka corak yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya kajian warna dan menerangkan konsep gubahan warna.
  2. Amali murid menghasilkan kajian warna reka corak.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Peralatan ICT
Bahan: Contoh gubahan warna.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil kajian warna murid adalah baik.

Tarikh 13 Jun 2012 (Rabu)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Pembetulan
  • Lukisan / Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memberi komen yang membina terhadap hasil karya lukisan dengan baik.
  2. Menyatakan kekuatan dan kelemahan karya lukisan masing-masing dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan karya lukisan peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya lukisan peperiksaan yang baik.
  2. Guru memberi komen keputusan dan kualiti lukisan secara keseluruhan.
  3. Murid diminta untuk memberi komen terhadap karya lukisan rakan.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas peperiksaan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan penghargaan nilai estetik karya lukisan.
Refleksi Murid berupaya membanding-bezakan kekuatan dan kelemahan hasil karya dari segi gubahan, teknik mewarna, dan kekemasan dengan baik.
 
Tarikh 13 2012 (Rabu)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Pembetulan
  • Lukisan / Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memberi komen yang membina terhadap hasil karya lukisan dengan baik.
  2. Menyatakan kekuatan dan kelemahan karya lukisan masing-masing dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan karya lukisan peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya lukisan peperiksaan yang baik.
  2. Guru memberi komen keputusan dan kualiti lukisan secara keseluruhan.
  3. Murid diminta untuk memberi komen terhadap karya lukisan rakan.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas peperiksaan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan penghargaan nilai estetik karya lukisan.
Refleksi Murid berupaya membanding-bezakan kekuatan dan kelemahan hasil karya dari segi gubahan, teknik mewarna, dan kekemasan dengan baik.

Tarikh 14 Jun 2012 (Khamis)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Lukisan produk reka corak tiga sudut pandangan berbeza.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan produk reka corak pada kasut kanvas dari tiga sudut pandangan yang berbeza dengan baik, kualiti dan realistik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya lukisan peperiksaan yang baik.
  2. Guru memberi komen keputusan dan kualiti lukisan secara keseluruhan.
  3. Murid diminta untuk memberi komen terhadap karya lukisan rakan.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas peperiksaan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lukisan dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 14 Jun 2012 (Khamis)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Pembetulan
  • Lukisan / Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memberi komen yang membina terhadap hasil karya lukisan dengan baik.
  2. Menyatakan kekuatan dan kelemahan karya lukisan masing-masing dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan karya lukisan peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh logo kepada murid.
  2. Murid diminta untuk menyatakan maklumat logo berdasarkan pengetahuan sedia ada.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tulis.
Bahan: Contoh logo.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Bertanggungjawab.
Refleksi Murid berupaya membanding-bezakan kekuatan dan kelemahan hasil karya dari segi gubahan, teknik mewarna, dan kekemasan dengan baik.

Tarikh 15 Jun 2012 (Jumaat)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Semulajadi.
  • Teknik mewarna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan berhal-bendakan pokok dengan menggunakan media pastel dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pastel.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis.
  3. Murid diminta untuk mengikut teknik mewarna  langkah demi langkah.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat/media: Oil Pastel.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya mengikut aktiviti amali mewarna dengan baik.