Tuesday, June 25, 2013

RPH Minggu Ke - 25

Rancangan Pelajaran Harian ~  17 - 21 Jun 2013




Tarikh 17 Jun 2013 (Isnin)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Benda
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan alam benda berobjekkan peralatan pertukangan kayu dengan baik dari segi unsur struktur bentuk, ruang, warna dan perspektif dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya lukisan.
Refleksi Hasil kerja murid adalah baik. Proses mewarna hanya siap 50%. Aktiviti mewarna bersambung dalam kelas seterusnya.

Tarikh 17 Jun 2013 (Isnin)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran KRSV - Lukisan fungsi arca dalam situasi sebenar.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang menunjukkan situasi sebenar arca mobail digantung di pintu masuk dalam sebuah restauran dengan menarik dan berkesan.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan stituasi sebenar.
  2. Amali murid menghasilkan lukisan.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil warna
Bahan: Contoh karya lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Bertanggungjawab dan kerjasama.
Refleksi Hasil lukisan murid adalah memuaskan. Ketepatan unsur ruang dan perspektif, kadar banding serta reka letak objek dalam rstauran masih perlu ditambahbaikan.

Tarikh 18 Jun 2013 (Selasa)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Visual
Unit Pemlajaran KRSV - Lukisan alat dan bahan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang berhalbendakan peralatan dan bahan yang digunakan dalam penghasilan arca mobail dengan betul serta berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alat dan bahan.
  2. Amali murid menghasilkan lukisan.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil warna
Bahan: Contoh karya lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid telah memulakan proses lakaran dengan baik. Namun masih terdapat murid yang belum melengkapkan proses porfolio KRSV bagi sub tajuk sebelum aktiviti ini.
.
Tarikh 18 Jun 2013 (Selasa)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan Alam Benda
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan alam benda berobjekkan peralatan pertukangan kayu dengan baik dari segi unsur struktur bentuk, ruang, warna dan perspektif dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya lukisan.
Refleksi Hampir semua murid berupaya melengkapkan lukisan alam benda dengan baik.

Tarikh 19 Jun 2013 (Rabu)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual
  • Seni Halus - Ukiran Kayu
Unit Pembelajaran Amali menghasilkan produk ukiran.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memulakan proses amali menghasilkan karya ukiran kayu yang bermotifkan flora dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk.
Prosedur
  1. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi cara menghasilkan ukiran kayu.
  2. Amali murid menghasilkan ukiran kayu.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya ukiran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau ukiran.
Bahan: Contoh karya ukiran kayu.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berhati-hati dan menjaga kebersihan.
Refleksi Murid telah memulakan proses ukiran kayu setelah melakar motif pada kayu dengan berhati-hati dan baik.

Tarikh 19 Jun 2013 (Rabu)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Ilustrasi
Unit Pembelajaran Jenis-jenis Ilustrasi
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membezakan jenis-jenis ilustrasi serta fungsinya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh ilustrasi melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk membaca dan menyalin nota ringkas.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh ilustrasi.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati.
Refleksi Majoriti murid menunjukkan kerjasama dan berupaya membezakan jenis-jenis ilustrsi dengan betul.

Tarikh 20 Jun 2013 (Khamis)
Minggu 25
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Seni Halus - Arca Mobail
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang menunjukkan situasi sebenar arca mobail digantung di pintu masuk dalam sebuah restauran dengan menarik dan berkesan.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk arca mobail.
Prosedur
  1. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi cara menghasilkan arca mobail.
  2. Amali murid menghasilkan arca mobail berdasarkan cadangan dalam portfolio.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya arca.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Player, pisau, pembaris dan cutting mat.
Bahan: Dawai, benang, strawboard dan binding glue.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Bertanggungjawab, kerjasama dan berhati-hati.
Refleksi Murid berupaya melakar morif pada strawboard dan memotongnya dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 21 Jun 2013 (Jumaat)
Minggu 25
Catatan Memberi ceramah teknik menjawab soalan PSV SPM 2013 di SMK Muara Tuang.

Saturday, June 15, 2013

RPH Minggu Ke - 24

Rancangan Pelajaran Harian ~  10 - 14 Jun 2013




Tarikh 10 Jun 2013 (Isnin)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan/Catan
  • Pembetulan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kekuatan dan kelemahan karya lukisan atau catan peperiksaan dari segi gubahan, penggunaan media dan teknik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan-Kritikan dan apresiasi.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan karya lukisan peperiksaan pelajar.
  2. Guru memberi komen secara keseluruhan.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan, media dan teknik.
  4. Guru mengukuhkan komen murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Karya lukisan murid.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya lukisan.
Refleksi Murid memahami serta mengetahui kekuatan dan kelemahan masing-masing dalam penghasilan karya seni halus.

Tarikh 10 Jun 2013 (Isnin)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan/Catan
  • Pembetulan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kekuatan dan kelemahan karya lukisan atau catan peperiksaan dari segi gubahan, penggunaan media dan teknik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan-Kritikan dan apresiasi.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan karya lukisan peperiksaan pelajar.
  2. Guru memberi komen secara keseluruhan.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan, media dan teknik.
  4. Guru mengukuhkan komen murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Karya lukisan murid.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya lukisan.
Refleksi Murid memahami serta mengetahui kekuatan dan kelemahan masing-masing dalam penghasilan karya seni halus.

Tarikh 11 Jun 2013 (Selasa)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Visual
Unit Pemlajaran Pembetulan kertas peperiksaan 2611/1 (Teori Seni)
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kehendak soalan dan jawapan soalan objektif dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas peperiksaan murid.
  2. Guru memberi komen keputusan secara keseluruhan.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kehendak setiap soalan serta jawapan kertas peperiksaan.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas soalan peperiksaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Keputusan peperiksaan murid adalah memuaskan. Murid berupaya membuat pembetulan berpandukan dengan buku rujukan dengan baik.
.
Tarikh 11 Jun 2013 (Selasa)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Pembetulan kertas peperiksaan 2611/1 (Teori Seni)
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kehendak soalan dan jawapan soalan objektif dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas peperiksaan murid.
  2. Guru memberi komen keputusan secara keseluruhan.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kehendak setiap soalan serta jawapan kertas peperiksaan.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas soalan peperiksaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Semua murid hadir dalam peperiksaan ini. Keputusan peperiksaan murid adalah memuaskan. Terdapat 2 orang murid gagal. Murid berupaya membuat pembetulan berpandukan dengan buku rujukan dengan baik.

Tarikh 12 Jun 2013 (Rabu)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual
  • Seni Halus - Arca Mobail
Unit Pembelajaran Lukisan situasi sebenar.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang menunjukkan situasi sebenar arca mobail digantung di pintu masuk dalam sebuah restauran dengan menarik dan berkesan.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan stituasi sebenar.
  2. Amali murid menghasilkan lukisan.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil warna
Bahan: Contoh karya lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Bertanggungjawab dan kerjasama.
Refleksi Hasil lukisan murid adalah memuaskan. Ketepatan unsut ruang dan perspektif, kadar banding serta reka letak objek dalam rstauran masih perlu ditambahbaikan.

Tarikh 12 Jun 2013 (Rabu)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pendidikan Sivik & Kenegaraan
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Tajuk Pembetulan Kertas Peperiksaan Awal Tahun
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kehendak soalan dan jawapan soalan objektif dan struktur dengan baik.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas peperiksaan murid.
  2. Guru memberi komen keputusan secara keseluruhan.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kehendak setiap soalan serta jawapan kertas peperiksaan.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas soalan peperiksaan.
Rujukan: Buku teks PSK
Penerapan Nilai Kerjasama dan rajin berusaha.
Refleksi Keputusan peperiksaan murid adalah kurang memuaskan. Murid berupaya membuat pembetulan berpandukan dengan buku teks. 

Tarikh 12 Jun 2013 (Rabu)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Benda
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran alam benda berhalbendakan peralatan pertukangan kayu dengan baik dari segi unsur struktur bentuk, ruang dan perspektif dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru menerangkan teknik menghasilkan lakaran.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran berdasarkan contoh yang ditunjukkan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lakaran murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesugguhan dan berupaya menjalankan aktiviti amali melukis dengan baik.

Tarikh 13 Jun 2013 (Khamis)
Minggu 24
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran KRSV - Lukisan fungsi arca dalam situasi sebenar.
Hasil Pembelajaran PPada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang menunjukkan situasi sebenar arca mobail digantung di pintu masuk dalam sebuah restauran dengan menarik dan berkesan.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan stituasi sebenar.
  2. Amali murid menghasilkan lukisan.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil warna
Bahan: Contoh karya lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Bertanggungjawab dan kerjasama.
Refleksi Hasil lukisan murid adalah memuaskan. Ketepatan unsut ruang dan perspektif, kadar banding serta reka letak objek dalam rstauran masih perlu ditambahbaikan.

Tarikh 14 Jun 2013 (Jumaat)
Minggu 24
Catatan Tiada Kelas