Friday, July 17, 2015

RPH minggu Ke - 29

Rancangan Pelajaran Harian ~  13 - 17 Julai 2015



Tarikh 13 Julai 2015 (Isnin)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran
  • Pengenalan
  • Ciri-ciri hiasan dalaman
  • Aspek penting dalam hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan perkara penting dalam hiasan dalaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan dan menyalin nota teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran berdasarkan contoh gambar.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menerangkan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kesederhanaan
Refleksi Murid berupaya menyatakan maksud dan aspek penting hiasan dalaman dengan betul.

Tarikh 13 Julai 2015 (Isnin)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan
  • Penghasilan produk arca timbulan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan struktur bentuk dan jalinan pada permukaan arca timbulan dengan modelling tool dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi membentuk motif pada permukaan arca timbulan dengan baik.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh Arca Timbulan
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam penghasilan produk. Hasil produk adalah baik dan kemas berdasarkan kajian reka bentuk arca pada portfolio KRSV.

Tarikh 14 Julai 2015 (Selasa)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk Hiasan Dalaman
Unit Pemlajaran Ciri-ciri Hiasan Dalaman bagi ruang atau bilik tertentu rumah kediaman serta tempat awam.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi hiasan dalaman bagi rumah kediaman serta tempat-tampat awam dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.Latihan menjawab soalan teori
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi elemen reka bentuk hiasan dalaman dengan baik.

Tarikh 14 Julai 2015 (Selasa)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Penghasilan produk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan struktur bentuk dan jalinan pada permukaan arca timbulan dengan modelling tool dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi membentuk motif pada permukaan arca timbulan dengan baik.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika arca timbulan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam penghasilan produk. Hasil produk adalah baik dan kemas berdasarkan kajian reka bentuk arca pada portfolio KRSV.

Tarikh 15 Julai 2015 (Rabu)
Minggu 29
Catatan Cuti Ganti Sempena Perayaan Hari Raya

Tarikh 16 & 17 Julai 2015 (Khamis-Jumaat)
Minggu 29
Catatan Cuti Umum Hari Raya Aidilfitri

RPH Minggu Ke - 28

Rancangan Pelajaran Harian ~  6 - 10 Julai 2015



Tarikh 6 Julai 2015 (Isnin)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Bentuk Industri
  • Lukisan 3D Produk
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan 3 dimensi berhal-bendakan produk reka bentuk industri dengan memberi penekanan kepada unsur bentuk dan warna.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan 3 dimensi produk industri melalui tayangan projector LCD.
  2. Murid diminta untuk memulakan lakaran reka bentuk.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Projektor LCD
Bahan: Contoh lukisan 3D reka bentuk.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, berdisiplin dan kebersihan.
Refleksi Murid hanya berupaya menghasilkan lakaran reka bentuk. Aktiviti mewarna akan bersambung dalam kelas yang akan datang. Hasil lakaran murid adalah baik.

Tarikh 6 Julai 2015 (Isnin)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan
  • Penghasilan produk arca timbulan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan proses menyapu plaster pada arca timbulan dengan kemas.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi menyapu plaster.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh Arca Timbulan
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam penghasilan produk. Hasil produk adalah baik dan kemas berdasarkan kajian reka bentuk arca paa portfolio KRSV.

Tarikh 7 Julai 2015 (Selasa)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pemlajaran Reka Bentuk Industri
  • Lukisan 3D Produk
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan 3 dimensi berhal-bendakan produk reka bentuk industri dengan memberi penekanan kepada unsur bentuk dan warna.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan 3 dimensi produk industri melalui tayangan projector LCD.
  2. Murid diminta untuk memulakan lakaran reka bentuk.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Projektor LCD
Bahan: Contoh lukisan 3D reka bentuk.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, berdisiplin dan kebersihan.
Refleksi Hasil lukisan 3D adalah baik, namun masih ramai murid yang belum siap sepenuhnya.

Tarikh 7 Julai 2015 (Selasa)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Penghasilan produk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Melicinkan permukaan arca plaster dengan menggunakan kertas pasir dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi melicinkan permukaan arca.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika arca timbulan.
Refleksi Reka bentuk arca timbulan yang dihasilkan oleh murid adalah baik dan kemas.

Tarikh 8 Julai 2015 (Rabu)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Penghasilan produk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Melicinkan permukaan arca plaster dengan menggunakan kertas pasir dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi melicinkan permukaan arca.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika arca timbulan.
Refleksi Reka bentuk arca timbulan yang dihasilkan oleh murid adalah baik dan kemas.

Tarikh 9 Julai 2015 (Khamis)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran
  • Penghasilan produk arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Melicinkan permukaan arca plaster dengan menggunakan kertas pasir dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi melicinkan permukaan arca.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan  kebersihan.
Refleksi Reka bentuk arca timbulan yang dihasilkan oleh murid adalah baik dan kemas.

Tarikh 9 Julai 2015 (Khamis)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pembelajaran Seni Reka Hiasan Dalaman
  • Pengenalan
  • Ciri-ciri hiasan dalaman
  • Aspek penting dalam hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan perkara penting dalam hiasan dalaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran berdasarkan contoh gambar.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menerangkan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kesederhanaan
Refleksi Murid berupaya menyatakan maksud dan aspek penting hiasan dalaman dengan betul. 

Tarikh 10 Julai 2015 (Jumaat)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pelajaran
  • Penghasilan produk arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Melicinkan permukaan arca plaster dengan menggunakan kertas pasir dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi melicinkan permukaan arca.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Reka bentuk arca timbulan yang dihasilkan oleh murid adalah baik dan kemas.

RPH Minggu Ke - 27

Rancangan Pelajaran Harian ~  29 Jun - 3 Julai 2015



Tarikh 29 Jun 2015 (Isnin)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Pengiklanan
  • Definisi
  • Jenis-jenis pengiklanan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan maksud pengiklanan dengan betul;
  2. Menyenarai serta menerangkan jenis-jenis pengiklanan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil pengiklanan seperti papan iklan, banner, bunting, papan peraga, poster, majalah, surat khabar dan lain-lain melalui tayangan projector LCD.
  2. Murid diminta untuk menerangkan perbezaan setiap contoh pengiklanan yang ditunjukkan..
  3. Guru menerangkan isi pelajaran.
  4. Murid diminta untuk menyalin nota isi pelajaran.
  5. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab isi pelajaran.
Keperluan Alat: Projektor LCD
Bahan: Contoh reka bentuk pengiklanan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami serta mengetahui maksud dan jenis-jenis pengiklanan dengan baik.

Tarikh 29 Jun 2015 (Isnin)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan
  • Penghasilan produk arca timbulan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengukir motif pilihan pada permukaan span dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi membentuk motif dengan teknik memotong dan mengukir.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh Arca Timbulan
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam penghasilan produk. Hasil produk adalah baik dan kemas berdasarkan kajian reka bentuk arca paa portfolio KRSV.

Tarikh 30 Jun 2015 (Selasa)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Iklan Persekitaran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis iklan persekitaran serta fungsinya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa jenis contoh iklan persekitaran melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan  isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat nota ringkas.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh  iklan persekitaran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Murid berupaya menyatakan jenis-jenis dan fungsi setiap iklan persekitaran dengan baik.

Tarikh 30 Jun 2015 (Selasa)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Penghasilan produk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengukir motif pilihan pada permukaan span dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi membentuk motif dengan teknik memotong dan mengukir.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika arca timbulan.
Refleksi Reka bentuk arca timbulan yang dihasilkan oelh murid adalah baik. Namun ketelitian reka bentuk motif perlu ditingkatkan lagi.

Tarikh 1 Julai 2015 (Rabu)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Pentaksiran KRSV.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan proses penghasilan portfolio dari tajuk koleksi gambar sehingga tajuk alat bahan mengikut prosedur dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pentaksiran KRSV secara individu.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh portfolio yang berkualiti.
  2. Murid diarah untuk menghantar portfolio untuk dinilai seorang demi seorang.
  3. Komen daripada guru.
  4. Penambahbaikan portfolio.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh portfolio yang berkualiti.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika portfolio murid.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan portfolio mengikut spesifikasi dan prosedur dengan baik.

Tarikh 2 Julai 2015 (Khamis)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran
  • Penghasilan produk arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengecat arca timbulan dengan cat imulsi dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi mengecat arca timbulan dengan cat imulsi.
  3. Murid diarah untuk menjalankan aktiviti amali.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh Arca Timbulan
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan  kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menjalankan aktiviti amali mengecat arca timbulan dengan kemas dan baik.

Tarikh 2 Julai 2015 (Khamis)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pembelajaran Reka Bentuk Industri
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menerangkan maksud reka bentuk industri dengan betul.
  2. Membezakan barangan rekaan industri baru dan barangan pengubahsuaian dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk rekaan industri melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru memperkenalkan tajuk baru.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Sesi soal-jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh produk rekaan industri.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya rekaan indusri.
Refleksi Majoriti murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru dengan betul.

Tarikh 3 Julai 2015 (Jumaat)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pelajaran
  • Penghasilan produk arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengecat arca timbulan dengan cat imulsi dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi mengecat arca timbulan dengan cat imulsi.
  3. Murid diarah untuk menjalankan aktiviti amali.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh Arca Timbulan
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid berupaya menjalankan aktiviti amali mengecat arca timbulan dengan kemas dan baik.