Wednesday, July 31, 2013

RPH Minggu Ke - 30

Rancangan Pelajaran Harian ~  22 - 26 Julai 2013




Tarikh 22 Julai 2013 (Isnin)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran
  • Lukisan Isometrik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan Isometrikbagi ruang kediaman berdasarkan contoh yang diberi dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh lukisan isometrik melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran dan lukisan berdasarkan contoh gambar yang diberi.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan isometrik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan terhadap nilai estetik rekaan hiasan dalaman.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lukisan Isometrik dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 22 Julai 2013 (Isnin)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan - Ujian Pertengahan Penggal 2
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil berhal-bendakan alam benda dengan baik dan kualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan lukisan.
Prosedur
  1. Guru menyusun hal benda di atas meja.
  2. Guru memberikan arahan.
  3. Murid diminta untuk memulakana aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan mengawas.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Alam benda.
Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali melukis. Hasil kerja murid adalah memuaskan. Masih terdapat murid yang lemah dari segi kemahiran asas melukis.

Tarikh 23 Julai 2013 (Selasa)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kertas Teori Seni Visual 2611/1
Unit Pemlajaran
  • Ujian Pertengahan Penggal Ke-2 (Kertas Model SPM)
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 soalan daripada 25 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian Pertengahan Penggal 2
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan.
  2. Murid diminta untuk memjawab soalan ujian.
  3. Guru memantau dan mengawas.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran
Keperluan Alat: Tulis.
Bahan: Kertas soalan.
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kejujuran.
Refleksi Majoriti murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab soalan dengan betul. Namun pada keseluruhan, keputusan adalah sederhana.
.
Tarikh 23 Julai 2013 (Selasa)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pemlajaran Ujian Pertengahan Penggal 2
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif hiasan dalaman ruang tertentu dengan baik dan kualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru memberikan soalan ujian dan arahan.
  2. Murid diminta untuk memulakana aktiviti melukis.
  3. Guru memantau dan mengawas.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali melukis. Hasil lukisan murid adalah baik.

Tarikh 24 Julai 2013 (Rabu)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Sejarah seni ukiran di Malaysia
    • Aplikasi seni ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan secara ringkas sejarah seni ukiran di Malaysia.
  2. Meneliti contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk membaca dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid mengetahui perkembangan sejarah seni kraf ukiran di Malaysia serta berupaya menyatakan contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.

Tarikh 24 Julai 2013 (Rabu)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap Persekitaran
Unit Pembelajaran Landskap Persekitaran
  • Pengenalan
  • Faktor penting dalam seni reka landskap persekitaran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menerangkan faktor penting dalam seni reka landskap persekitaran dengan memberikan contoh yang sesuai.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk reka bentuk landskap.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk landskap persekitaran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai keindahan alam.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya menyatakan isi pelajaran dengan betul. Namun masih terdapat segelintir murid yang lemah. 

Tarikh 25 Julai 2013 (Khamis)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Sejarah seni ukiran di Malaysia
    • Aplikasi seni ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan secara ringkas sejarah seni ukiran di Malaysia.
  2. Meneliti contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk membaca dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali, pisau ukir.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid mengetahui perkembangan sejarah seni kraf ukiran di Malaysia serta berupaya menyatakan contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.

Tarikh 26 Julai 2013 (Jumaat)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4MPV
Masa 70 minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran
  • Lukisan Isometrik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan Isometrikbagi ruang kediaman berdasarkan contoh yang diberi dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan dan menyalin nota teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh lukisan isometrik melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran dan lukisan berdasarkan contoh gambar yang diberi.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan isometrik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan terhadap nilai estetik rekaan hiasan dalaman.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lukisan Isometrik dengan baik dan berkualiti.

Sunday, July 21, 2013

RPH Minggu Ke - 29

Rancangan Pelajaran Harian ~  15 - 19 Julai 2013




Tarikh 15 Julai 2013 (Isnin)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran
  • Pengenalan
  • Ciri-ciri hiasan dalaman
  • Aspek penting dalam hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan perkara penting dalam hiasan dalaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan dan menyalin nota teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran berdasarkan contoh gambar.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menerangkan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kesederhanaan
Refleksi Murid berupaya menyatakan maksud dan aspek penting hiasan dalaman dengan betul.

Tarikh 15 Julai 2013 (Isnin)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran KRSV - Arca Mobail
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah arca mobail yang bermotifkan hidupan laut berdasarkan cadangan dalam portfolio mengikut spesifikasi dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca mobail.
  2. Amali murid menghasilkan produk
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau, pembaris, cutting mat.
Bahan: Contoh karya arca.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Bertanggungjawab dan berhati-hati.
Refleksi Hanya 20% murid yang dapat menyiapkan kerja produk. Selebihnya diminta untuk menyiapkan kerja di rumah. Hasil kerja produk murid adalah baik.

Tarikh 16 Julai 2013 (Selasa)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran KRSV - Arca Mobail
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah arca mobail yang bermotifkan hidupan laut berdasarkan cadangan dalam portfolio mengikut spesifikasi dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali mnghasilkan produk.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca mobail.
  2. Amali murid menghasilkan produk
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau, pembaris, cutting mat.
Bahan: Contoh karya arca.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hampir 50% murid berupaya menyiapkan kerja produk. Selebihnya diminta untuk menyiapkan kerja di rumah. Hasil kerja produk murid adalah baik.
.
Tarikh 16 Julai 2013 (Selasa)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pemlajaran Ciri-ciri Hiasan Dalaman  bagi ruang atau bilik tertentu rumah kediaman serta tempat awam.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi hiasan dalaman bagi rumah kediaman serta tempat-tampat awam dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.Latihan menjawab soalan teori
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi elemen reka bentuk hiasan dalaman dengan baik.

Tarikh 17 Julai 2013 (Rabu)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran KRSV - Arca Mobail
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah arca mobail yang bermotifkan hidupan laut berdasarkan cadangan dalam portfolio mengikut spesifikasi dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca mobail.
  2. Amali murid menghasilkan produk
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau, pembaris, cutting mat.
Bahan: Contoh karya arca.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berhati-hati dan menjaga kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti proses penghasilan produk. Hampir Kesemua murid mampu menghasilkan produk berdasarkan kajian dengan baik.

Tarikh 17 Julai 2013 (Rabu)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Lukisan Perspektif
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif (Isometrik) bagi ruang kediaman berdasarkan contoh yang diberi dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh lukisan isometrik melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran dan lukisan berdasarkan contoh gambar yang diberi.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan isometrik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan terhadap nilai estetik rekaan hiasan dalaman.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lakaran dengan baik. Aktiviti menghasilkan ton pengcahayaan serta proses mewarna bersambung sebagai kerja rumah.

Tarikh 18 Julai 2013 (Khamis)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Papan Peraga
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah papan peraga berilustrasikan jus buah-buahan dan muka taip yang sesuai dengan menggunakan strawboard atau bahan lain berdasarkan cadangan dalam kajian dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk papan peraga.
Prosedur
  1. Guru menerangkan ciri-ciri papan peraga yang baik dan berkualiti.
  2. Amali murid menghasilkan papan peraga berdasarkan cadangan dalam portfolio.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya arca.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau, pembaris, cutting mat dan berus.
Bahan: Strawboard dan binding glue.
Media: Cat Akrilik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Bertanggungjawab, kerjasama dan berhati-hati.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan produk papan peraga mengikut spesifikasi kehendak soalan tetapi hasil produk kurang memuaskan.

Tarikh 19 Julai 2013 (Jumaat)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4MPV
Masa 70 minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran
  • Pengenalan
  • Ciri-ciri hiasan dalaman
  • Aspek penting dalam hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan perkara penting dalam hiasan dalaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan dan menyalin nota teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran berdasarkan contoh gambar.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menerangkan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan tolong-menolong.
Refleksi Murid berupaya menyatakan maksud dan aspek penting hiasan dalaman dengan betul.

Saturday, July 13, 2013

RPH Minggu Ke - 28

Rancangan Pelajaran Harian ~  8 - 12 Julai 2013




Tarikh 8 - 9 Julai 2013 (Isnin - Selasa)
Minggu 28
Catatan Menghadiri Mesyuarat Pra Penyelarasan Skor KRSV SPM 2013
  • Tarikh: 8-9 Julai 2013
  • Tempat: UPP Matang
  • Masa: 8.30 pagi - 4.30 petang

Tarikh 10 Julai 2013 (Rabu)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual
  • Komunikasi Visual - Papan Peraga
Unit Pembelajaran Amali menghasilkan produk papan peraga.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memulakan proses amali menghasilkan produk papan peraga jus minuman berdasarkan kajian dalam portfolio  dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk.
Prosedur
  1. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi cara menghasilkan produk papan peraga.
  2. Amali murid menghasilkan papan peraga.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan produk papan peraga.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau, cutting mat dan pembaris.
Bahan: Contoh produk papan peraga dan strawboard.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berhati-hati dan menjaga kebersihan.
Refleksi Murid berupaya memotong strawboard berdasarkan cadangan hasil produk dengan tepat dan baik.

Tarikh 10 Julai 2013 (Rabu)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pembelajaran Reka Bentuk Industri
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan langkah-langkah dalam proses penghasilan reka bentuk industri dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menerangkan proses penghasilan rekaan industri melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk membaca dan menyalin nota ringkas.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh produk reka bentuk industri.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati.
Refleksi Majoriti murid menunjukkan kerjasama dan berupaya menyenaraikan proses penghasilan produk rekaan industri dengan betul.

Tarikh 11 Julai 2013 (Khamis)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Seni Halus - Arca Mobail
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah arca mobail bermotifkan hidupan laut dengan menggunakan strawboard atau bahan lain berdasarkan cadangan dalam kajian dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk arca mobail.
Prosedur
  1. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi cara menghasilkan arca mobail.
  2. Amali murid menghasilkan arca mobail berdasarkan cadangan dalam portfolio.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya arca.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Player, pisau, pembaris dan cutting mat.
Bahan: Dawai, benang, strawboard dan binding glue.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Bertanggungjawab, kerjasama dan berhati-hati.
Refleksi Murid telah mula mewarna motif arca mobail dengan menggunakan cat akrilik dengan baik. 

Tarikh 12 Jun 2013 (Jumaat)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4MPV
Masa 70 minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Benda
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan alam benda berobjekkan peralatan pertukangan kayu dengan baik dari segi unsur struktur bentuk, ruang, warna dan perspektif dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya lukisan.
Refleksi Hasil kerja murid adalah baik. Proses mewarna hanya siap 50%. Murid diminta untuk menyiapkan kerja amali mewarna sebagai kerja rumah.

Sunday, July 7, 2013

RPH Minggu Ke - 27

Rancangan Pelajaran Harian ~  1 - 5 Julai 2013




Tarikh 1 Julai 2013 (Isnin)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Benda
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan alam benda berobjekkan peralatan pertukangan kayu dengan baik dari segi unsur struktur bentuk, ruang, warna dan perspektif dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya lukisan.
Refleksi Hasil kerja murid adalah baik. Proses mewarna hanya siap 50%. Aktiviti mewarna bersambung dalam kelas seterusnya.

Tarikh 1 Julai 2013 (Isnin)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran KRSV - Lukisan fungsi arca dalam situasi sebenar.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang menunjukkan situasi sebenar arca mobail digantung di pintu masuk dalam sebuah restauran dengan menarik dan berkesan.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan stituasi sebenar.
  2. Amali murid menghasilkan lukisan.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil warna
Bahan: Contoh karya lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Bertanggungjawab dan kerjasama.
Refleksi Hasil lukisan murid adalah memuaskan. Ketepatan unsur ruang dan perspektif, kadar banding serta reka letak objek dalam rstauran masih perlu ditambahbaikan.

Tarikh 2 Julai 2013 (Selasa)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Visual
Unit Pemlajaran KRSV - Lukisan alat dan bahan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang berhalbendakan peralatan dan bahan yang digunakan dalam penghasilan arca mobail dengan betul serta berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alat dan bahan.
  2. Amali murid menghasilkan lukisan.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil warna
Bahan: Contoh karya lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid telah memulakan proses lakaran dengan baik. Namun masih terdapat murid yang belum melengkapkan proses porfolio KRSV bagi sub tajuk sebelum aktiviti ini.
.
Tarikh 2 Julai 2013 (Selasa)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka
Unit Pemlajaran Reka Bentuk Industri
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menerangkan maksud reka bentuk industri dengan betul.
  2. Membezakan barangan rekaan industri baru dan barangan pengubahsuaian dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk rekaan industri melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru memperkenalkan tajuk baru.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Sesi soal-jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh produk rekaan industri.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya rekaan indusri.
Refleksi Majoriti murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru dengan betul.

Tarikh 3 Julai 2013 (Rabu)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual
  • Seni Halus - Ukiran Kayu
Unit Pembelajaran Amali menghasilkan produk ukiran.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memulakan proses amali menghasilkan karya ukiran kayu yang bermotifkan flora dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk.
Prosedur
  1. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi cara menghasilkan ukiran kayu.
  2. Amali murid menghasilkan ukiran kayu.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya ukiran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau ukiran.
Bahan: Contoh karya ukiran kayu.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berhati-hati dan menjaga kebersihan.
Refleksi Murid telah memulakan proses ukiran kayu setelah melakar motif pada kayu dengan berhati-hati dan baik.

Tarikh 3 Julai 2013 (Rabu)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pembelajaran Reka Bentuk Industri
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membezakan reka bentuk perabot, produk domestik dan kenderaan dengan betul dari segi fungsi dan penggunaan bahan dalam penghasilan.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh produk rekaan industri melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk membaca dan menyalin nota ringkas.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh produk reka bentuk industri.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati.
Refleksi Majoriti murid menunjukkan kerjasama dan berupaya membezakan jenis-jenis rekaan industri dengan betul dari segi fungsi dan penggunaan bahan.

Tarikh 4 Julai 2013 (Khamis)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Seni Halus - Arca Mobail
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah arca mobail bermotifkan hidupan laut dengan menggunakan strawboard atau bahan lain berdasarkan cadangan dalam kajian dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk arca mobail.
Prosedur
  1. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi cara menghasilkan arca mobail.
  2. Amali murid menghasilkan arca mobail berdasarkan cadangan dalam portfolio.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya arca.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Player, pisau, pembaris dan cutting mat.
Bahan: Dawai, benang, strawboard dan binding glue.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Bertanggungjawab, kerjasama dan berhati-hati.
Refleksi Murid berupaya melakar morif pada strawboard dan memotongnya dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 21 Jun 2013 (Jumaat)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan4MPV
Masa70 minit
BidangReka Bentuk
Unit PembelajaranReka Bentuk Industri
Hasil PembelajaranPada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menerangkan maksud reka bentuk industri dengan betul.
  2. Membezakan barangan rekaan industri baru dan barangan pengubahsuaian dengan betul.
Aktiviti PembelajaranPembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk rekaan industri melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru memperkenalkan tajuk baru.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Sesi soal-jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
KeperluanMedia: LCD Projektor.
Bahan: Contoh produk rekaan industri.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan NilaiPenghargaan dan apresiasi karya rekaan indusri.
RefleksiMajoriti murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru dengan betul.