Thursday, January 29, 2015

RPH Minggu Ke - 5

Rancangan Pelajaran Harian ~  26 - 30 Januari 2015



Tarikh 26 Januari 2015 (Isnin)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil berhalbendakan objek buatan manusia dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lukisan dan catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran dengan baik. Terdapat beberapa orang pelajar agak lemah dalam melukis struktur bentuk asal. Aktiviti mewujudkan ton pencahayaan serta jalinan pada objek bersambung dalam kelas selanjutnya.

Tarikh 26 Januari 2015 (Isnin)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan pemandangan di kampung dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pemandangan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik menghasilkan lakaran.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan hasil seni visual.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran pemandangan berdasarkan contoh yang diberi dengan baik.

Tarikh 27 Januari 2015 (Selasa)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan Pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil berhalbendakan objek buatan manusia dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan berupaya menghasilkan lakaran dengan baik.

Tarikh 27 Januari 2015 (Selasa)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan pemandangan di kampung dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
  2. Mewarna lukisan menggunakan media dan teknik yang sesuai dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna, krayon dan arang.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Haisl lukisan adalah sederhana dan belum siap sepenuhnya. Murid diarah untuk bersambung aktiviti mewarna di rumah.

Tarikh 28 Januari 2015 (Rabu)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan berhalbendakan pemandangan di kampung dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
  2. Mewarna catan menggunakan media cat air dengan teknik yang sesuai.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil karya.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna dan cat air.
Bahan: Buku nota, contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lukisan murid adalah memuaskan. Aspek kemahiran penggunaan media perlu dipertingkatkan lagi melalui latihan yang lebih banyak dan mencabar terutamanya murid kelas 5K5.

Tarikh 29 Januari 2015 (Khamis)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
  • Teknik mewarna media kering.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk pemandangan di tepi rumah dengan menggunakan media kering dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya lukisan.
  2. Guru mengedarkan contoh gambar lukisan.
  3. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  4. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis dan mewarna.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna dan krayon.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan hasil lukisan adalah memuaskan. Terdapat beberapa orang murid yang kurang menunjukkan komitmen terhadap kerja. Mereka ini diberi nasihat supaya memberi kerjasama. Aktiviti amali bersambung dalam kelas akan datang.

Tarikh 29 Januari 2015 (Khamis)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil bertajukkan peralatan dapor dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lukisan pensel
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas melukis. Hasil lukisan adalah baik. 

Tarikh 30 Januari 2015 (Jumaat)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pelajaran Catan
  • Teknik mewarna cat air.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan bertajuk pemandangan di tepi sungai dengan menggunakan media cat air dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya catan.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna langkah demi langkah.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti mewarna berdasarkan teknik yang ditunjukkan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Berus rata dan bulat pelbagai saiz, palet dan bekas air.
Media: Cat air.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan hasil karya catan adalah baik. Bagi murid yang belum siap kerjanya, mereka diminta untuk bersambung sebagai kerja rumah.

RPH Minggu Ke - 4

Rancangan Pelajaran Harian ~  19 - 23 Januari 2015



Tarikh 19 Januari 2015 (Isnin)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan fungsi setiap unsur seni dalam gubahan seni visual dengan baik.
  2. Menerangkan bagaimana prinsip rekaan dapat diaplikasikan dalam karya lukisan atau catan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - Melukis carta dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran melalui carta.
  3. Murid diminta untuk melukis carta pembelajaran.
  4. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh karya seni visual.
  5. Sesi soal jawab berdasarkan contoh karya.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lukisan dan catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, baik hati dan penghargaan.
Refleksi Murid berupaya menyatakan jenis asas seni reka yang diaplikasikan dalam karya seni visual dengan baik.

Tarikh 19 Januari 2015 (Isnin)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan pemandangan berhalbendakan pokok dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pemandangan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik menghasilkan lakaran dan mewarna.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan hasil seni visual.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran berdasarkan contoh yang diberi dengan baik. Namun murid mengambil masa yang agak lama untuk menyiapkan lakaran terutamanya murid dalam kelas 5K10.
Proses mewarna akan bersambung dalam kelas akan datang.

Tarikh 20 Januari 2015 (Selasa)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
  • Pengenalan
  • Konsep
  • Media dan teknik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah lukisan.
  2. Memahami, mengetahui dan mengaplikasikan teknik alatan dan media yang sesuai dalam lukisan.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian dengan menjawab soalan objektif melalui tayangan slaid.
  5. perbincangan dan pembetulan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 20 soalan objektif dengan betul.

Tarikh 20 Januari 2015 (Selasa)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan pemandangan berhalbendakan pokok dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
  2. Mewarna lukisan menggunakan media dan teknik yang sesuai dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan melalui tayangan LCD..
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna, krayon dan arang.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid kurang berupaya menghasilkan lukisan pemandangan dengan media dan teknik dengan betul. Latihan akan diteruskan keesokan hari.

Tarikh 21 Januari 2015 (Rabu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan pemandangan berhalbendakan pokok dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
  2. Mewarna lukisan menggunakan media dan teknik yang sesuai dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil karya.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna, krayon dan arang.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lukisan murid adalah memuaskan. Aspek kemahiran penggunaan media perlu dipertingkatkan lagi melalui latihan yang lebih banyak dan mencabar.

Tarikh 22 Januari 2015 (Khamis)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
  • Teknik mewarna media kering.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk pemandangan di tepi rumah dengan menggunakan media kering dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya lukisan.
  2. Guru mengedarkan contoh gambar lukisan.
  3. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  4. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis dan mewarna.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna dan krayon.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan hasil lukisan adalah memuaskan. Terdapat beberapa orang murid yang kurang menunjukkan komitmen terhadap kerja. Mereka ini diberi nasihat supaya memberi kerjasama. Aktiviti amali bersambung dalam kelas akan datang.

Tarikh 22 Januari 2015 (Khamis)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil bertajukkan bentuk geometri dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Contoh lukisan pensel
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas melukis. Hasil lukisan adalah baik. 

Tarikh 23 Januari 2015 (Jumaat)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pelajaran Lukisan
  • Teknik mewarna media kering.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk pemandangan di tepi rumah dengan menggunakan media kering dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan lukisan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya lukisan.
  2. Guru mengedarkan contoh gambar lukisan.
  3. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  4. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis dan mewarna.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna dan krayon.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan hasil lukisan adalah baik. Aktiviti amali bersambung sebagai kerja rumah.

Thursday, January 15, 2015

RPH Minggu Ke - 3

Rancangan Pelajaran Harian ~  12 - 16 Januari 2015



Tarikh 12 Januari 2015 (Isnin)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Orentasi Tingkatan 4

Tarikh 12 Januari 2015 (Isnin)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
  • Struktur Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami proses, gubahan dan fungsi setiap unsur seni dan prinsip rekaan yang diaplikasikan dalam karya seni visual serta berupaya berkomunikasi dalam semua bidang seni berhubung dengan pewujudan idea dan proses penghasilan.
Aktiviti Pembelajaran Kritikan dengan Bahasa Seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan hal benda, mesej, idea serta jenis dan fungsi unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid. 
  4. Murid diminta untuk mempersembahkan karya seni visual masing-masing diikuti dengan sesi kritikan.
  5. Sesi soal jawab berdasarkan contoh hasil kerja murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan hasil seni visual.
Refleksi Murid berupaya membuat interptretasi bagaimana unsur-unsur seni dan prinsip-prinsip rekaan dapat diaplikasikan dalam penghasilan karya seni visual dengan baik.
Bagi kelas 5K10, majoriti murid hanya mampu menyatakan kandungan karya dari segi hal benda penggunaan media pada karya sahaja. Namun kumpulan ini dibimbing juga untuk mengkritik karya dari aspek komposisi.

Tarikh 13 Januari 2015 (Selasa)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Orentasi Tingkatan 4

Tarikh 13 Januari 2015 (Selasa)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Asas Seni Reka
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Kritikan karya seni visual berhubung dengan aplikasi asas seni reka aspek komposisi, kandungan dari segi mesej, hal benda serta pengunaan media dan teknik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Kritikan karya dengan Bahasa Seni Visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya seni visual.
  2. Murid diminta untuk menyatakan hal benda, mesej, idea serta aspek komposisi dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid. 
  4. Murid diminta untuk menunjukkan contoh karya seni visual diikuti dengan sesi kritikan.
  5. Sesi soal jawab berdasarkan contoh hasil kerja murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan pensel warna
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, penghargaan, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menyatakan hal benda, mesej dan aspek komposisi dengan memuaskan. Guru mengukuhkan jawapan murid.

Tarikh 14 Januari 2015 (Rabu)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
  • Struktur Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengkritik karya seni dari aspek komposisi dengan baik;
  2. Menjawab sekurang-kurangnya 15 soalan daripada 25 soalan yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya seni visual.
  2. Murid diminta untuk mengkritik contoh karya yang ditunjukkan dari aspek hal benda, mesej dan komposisi.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh karya.
  4. Latihan menjawab soalan teori.
  5. Sesi perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku latihan dan contoh karya seni.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berfikiran rasional.
Refleksi Murid berupaya mengkritik karya seni visual dengan baik. Latihan teori telah siap dijawab oleh murid dan perbincangan kehendak soalan dan jawapan bagi latihan teori akan ditunda dalam kelas akan datang.

Tarikh 15 Januari 2015 (Khamis)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
  • Struktur Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 soalan daripada 25 soalan yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya seni visual.
  2. Murid diminta untuk mengkritik contoh karya yang ditunjukkan dari aspek hal benda, mesej dan komposisi.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh karya.
  4. Latihan menjawab soalan teori.
  5. Sesi perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan pen.
Bahan: Buku latihan dan contoh karya seni.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berfikiran rasional.
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama dan berupaya menjawab kesemua soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 15 Januari 2015 (Khamis)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Sukatan Pelajaran
Unit Pembelajaran Kertas Peperiksaan
  • Kertas 1: Teori Seni
  • Kertas 2: Seni Halus
  • Kertas 3: Kajian Rekaan Seni Visual
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui matlamat sukatan pelajaran serta format peperiksaan Pendidikan Seni Visual SPM dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pengenalan sukatan pelajaran PSV SPM
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan, artifak kerja kursus serta kertas peperiksaan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis karya dan bahan yang ditunjukkan.
  3. Guru menerangkan sukatan dan format peperiksaan PSV peringkat SPM.
  4. Guru memperkenalkan alat bahan yang diperlukan dalam pembelajaran PSV.
  5. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran serta tugasan ringkas yang diberi.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan sukatan pelajaran serta format peperiksaan SPM dengan baik.
5
Tarikh 16 Januari 2015 (Jumaat)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
  • Struktur Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami proses, gubahan dan fungsi setiap unsur seni dan prinsip rekaan yang diaplikasikan dalam karya seni visual serta berupaya berkomunikasi dalam semua bidang seni berhubung dengan pewujudan idea dan proses penghasilan.
Aktiviti Pembelajaran Kritikan karya seni visual berhubung dengan aplikasi asas seni reka.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan dan catan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan hal benda, mesej, idea serta komposisi, media dan teknik yang digunakan dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh hasil kerja murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku latihan dan contoh karya seni.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Apresiasi terhadap karya seni visual.
Refleksi Murid berupaya mengkritik karya dengan bahasa seni visual dengan memuaskan. Aktiviti ini perlu dipelbagaikan untuk mengukuhkan pemahaman murid dari segi aplikasi asas seni reka dalam aspek komposisi gubahan karya seni visual.