Saturday, April 19, 2014

RPH Minggu Ke - 16

Rancangan Pelajaran Harian ~  14 - 18 April 2014




Tarikh 14 April 2014 (Isnin)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Pembungkusan
  • Perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kesemua perkara penting dalam rekaan pembungkusan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh pembungkusan.
  2. Murid  diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni grafik yang terdapat pada rekaan berkenaan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran dalam buku nota.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh pembungkusan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menyatakan perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan dengan baik.Bagi murid yang lambat khususnya dari kelas 4K10, mereka diminta untuk mencatat nota ringkas tajuk pembelajaran.

Tarikh 14 April 2014 (Isnin)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Binaan
  • Cadangan reka bentuk arca binaan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya satu cadangan hasil akhir arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca binaan dunia maritim.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan cadangan akhir arca dunia maritim.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh portfolio dan arca binaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Hanya segelintir murid yang berjaya menghasilkan lukisan cadangan akhir arca binaan. Majoriti murid masih lagi dalam proses menghasilkan lakaran olahan idea motif.

Tarikh 15 April 2014 (Selasa)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Pembungkusan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mnghasilkan beberapa lakaran reka bentuk kotak pembungkusan serbaguna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan lakaran.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran reka bentuk.
  2. Guru membuat demonstrasi lakaran.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti amali melukis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lakaran.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kebersihan dan kekemasan.
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama dan bersungguh-sungguh dalam menghasilkan aktiviti amali lakaran. Hasil lakaran adalah baik.

Tarikh 16 April 2014 (Rabu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Binaan
  • Cadangan reka bentuk arca binaan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya satu cadangan hasil akhir arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca binaan dunia maritim.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan cadangan akhir arca dunia maritim.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh portfolio dan arca binaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Majoriti murid masih lagi dalam proses menghasilkan lakaran olahan idea motif. Hanya beberapa orang murid yang berjaya menghailkan lakaran hasil akhir arca binaan.

Tarikh 16 April 2014 (Rabu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Pembungkusan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lakaran hamparan pada kadboard pembungkusan seterusnya memotong dan membentuk pembungkusan dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran Amali membentuk pembungkusan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran hamparan dan menerangkan teknik penghasilan.
  2. Murid  diminta untuk memulakan aktiviti amali.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil kerja murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau, pembaris, pensel dan cutting mat.
Bahan: Kadboard dan contoh lakaran hamparan kotak pembungkusan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kemasan dan persembahan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran hamparan kotak pembungkusan dengan baik, kemas dan berkualiti.

Tarikh 17 April 2014 (Khamis)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Arca Binaan
  • Kajian warna arca binaan.
Unit Pembelajaran Gubahan warna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 4 gubahan atau kajian warna dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gubahan warna.
  2. Guru memberi penerangan tentang gubahan warna.
  3. Murid diminta untuk memulakan amali kajian warna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil kajian murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh portfolio dan kajian warna.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Hanya segelintir murid sahaja telah melaksanakan portfolio sampai tajuk kajian warna. Majoriti murid masih dalam proses menghasilkan olahan idea dan cadangan hasil akhir. 

Tarikh 17 April 2014 (Khamis)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Seni Grafik
  • Pembungkusan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah reka bentuk pembungkusan menggunakan kadboard serta mewarnakan warna latar teknik semburan dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran Amali mereka bentuk.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi menyembur warna.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti amali.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil kerja
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk grafik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, berhati=hati, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil kerja murid adalah baik dan murid diarah untuk mereka tipografi pembungkusan sebagai kerja rumah.

Tarikh 18 April 2014 (Jumaat)
Minggu 16
Catatan Cuti Umum Good Friday

Saturday, April 12, 2014

RPH Minggu Ke - 15

Rancangan Pelajaran Harian ~  7 - 11 April 2014




Tarikh 7 April 2014 (Isnin)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Cetakan saring sutera kaedah kertas pendua.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan semua cetakan saring sutera kaedah kertas pendua bermotifkan corak tradisional dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali Mencetak.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya cetakan kertas pendua.
  2. Guru membuat demonstrasi mencetak.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti amali mencetak.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Blok saring sutera, sekuji.
Media: Fabric dye.
Bahan: Contoh cetakan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan cetakan saring sutera kaedah kertas pendua dengan baik.

Tarikh 7 April 2014 (Isnin)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Binaan
  • Cadangan reka bentuk arca binaan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya satu cadangan hasil akhir arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca binaan dunia maritim.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan cadangan akhir arca dunia maritim.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh portfolio dan arca binaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Hanya segelintir murid yang berjaya menghasilkan lukisan cadangan akhir arca binaan. Majoriti murid masih lagi dalam proses menghasilkan lakaran olahan idea motif.

Tarikh 8 April 2014 (Selasa)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Cetakan
  • Cetakan saring sutera kaedah kertas pendua.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membuat kemasan dan persembahan hasil karya cetakan dengan catatan edisi, tajuk, nama dan tahun serta memasang bingkai mengikut disiplin cetakan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali membingkai karya cetakan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya cetakan yang telah dibingkaikan.
  2. Guru membuat demonstrasi membingkai.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti amali membingkai.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau, pembaris dan cutting mat.
Media: Pensel.
Bahan: Art card dan mounting board.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kebersihan dan kekemasan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan semangat dalam aktiviti membingkai. Hasil karya adalah baik dan berkualiti.

Tarikh 9 April 2014 (Rabu)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Binaan
  • Cadangan reka bentuk arca binaan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya satu cadangan hasil akhir arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca binaan dunia maritim.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan cadangan akhir arca dunia maritim.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh portfolio dan arca binaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Majoriti murid masih lagi dalam proses menghasilkan lakaran olahan idea motif. Hanya beberapa orang murid yang berjaya menghailkan lakaran hasil akhir arca binaan.

Tarikh 9 April 2014 (Rabu)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Unsur-unsur reka bentuk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan unsur-unsur reka bentuk grafik dengan betul.
  2. Menerangkan maksud setiap unsur rekaan grafik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni grafik.
  2. Murid  diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni yang terdapat pada rekaan berkenaan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran dalam buku nota.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh rekaan seni grafik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menerangkan maksud unsur-unsur seni reka bentuk dengan baik. Terdapat beberapa orang murid tidak melengkapkan buku nota. Mereka ini diberi amaran keras.

Tarikh 10 April 2014 (Khamis)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Arca Binaan
  • Lakaran Olahan idea motif flora.
Unit Pembelajaran Lukisan Realistik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 4 hingga 8 lakaran olahan idea berdasarkan motif pilihan flora masing-masing dengan baik, kreatif dan analitik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea motif flora.
  2. Guru memberi penerangan teknik penghasilan lakaran olahan.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lakaran murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh portfolio dan lakaran olahan idea.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lakaran olahan idea berdasarkan motif pilihan dengan baik.   

Tarikh 10 April 2014 (Khamis)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Seni Grafik
  • Prinsip-prinsip reka bentuk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan kesemua prinsip-prinsip reka bentuk seni grafik serta memberikan contoh dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh rekaan seni grafik sambil menerangkan semula unsur-unsur reka bentuk yang dipelajari sebelumnya.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk grafik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Majoriti murid dapat mengikuti proses pembelajaran dengan baik. Masih terdapat murid yang tidak membawa buku nota serta kandungan buku nota tidak lengkap. Mereka diberi tempoh untuk melengkapkannya.

Tarikh 11 April 2014 (Jumaat)
Minggu 15
Catatan Tiada Kelas

Sunday, April 6, 2014

RPH Minggu Ke - 14

Rancangan Pelajaran Harian ~  31 Mac - 4 April 2014




Tarikh 31 Mac 2014 (Isnin)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Jenis-jenis cetakan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pelbagai jenis cetakan serta teknik penghasilannya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya cetakan.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan berdasarkan contoh karya cetakan.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh cetakan.
  4. Murid diminta untuk menyalin nota berdasarkan buku rujukan.
  5. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh cetakan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Kebanyakan murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik. Namun masih terdapat pelajar yang lemah dan kurang menunjukkan kesungguhan terutamanya murid kelas 4K10. Mereka ini diminta untuk menyalin nota semula sebagai kerja rumah.

Tarikh 31 Mac 2014 (Isnin)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Binaan
  • Lakaran Olahan idea motif maritim.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 4 hingga 8 lakaran olahan idea berdasarkan motif pilihan dunia maritim masing-masing dengan baik, kreatif dan analitik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea motif maritim.
  2. Guru memberi penerangan teknik penghasilan lakaran olahan.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lakaran murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh portfolio dan lakaran olahan idea.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lakaran olahan idea berdasarkan motif pilihan dengan baik.   

Tarikh 1 April 2014 (Selasa)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Cetakan Mono
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah cetakan mono lino bermotifkan flora dan fauna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mencetak.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan monol lino.
  2. Guru membuat demonstrasi mencetak.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti amali mencetak.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Penggelek.
Media: Lino Ink.
Bahan: Kaca.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kebersihan dan kekemasan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan berupaya menghasilkan cetakan mono dengan baik. Namun kualiti lakaran idea harus ditingkatkan.

Tarikh 2 April 2014 (Rabu)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Binaan
  • Lakaran perkembangan idea.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 4 hingga 8 lakaran olahan idea berdasarkan motif pilihan dunia maritim masing-masing dengan baik, kreatif dan analitik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea motif maritim.
  2. Guru memberi penerangan teknik penghasilan lakaran olahan.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lakaran murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh portfolio dan lakaran olahan idea.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan keaslian.
Refleksi Hasil lakaran perkembangan idea murid adalah memuaskan. Murid diminta untuk menambahkan lagi lakaran sebagai kerja rumah.

Tarikh 2 April 2014 (Rabu)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Cetakan saring sutera kaedah kertas pendua.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan semua cetakan saring sutera kaedah kertas pendua bermotifkan corak tradisional dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali cetakan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya cetakan kertas pendua.
  2. Guru membuat demonstrasi mencetak.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti amali mencetak.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Blok saring sutera, sekuji.
Media: Fabric dye.
Bahan: Contoh cetakan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Hanya beberapa orang pelajar yang bersedia untuk menghasilkan aktiviti amali. Murid diminta untuk menyediakan kertas pendua. Aktiviti mencetak akan bersambung pada kelas akan datang.

Tarikh 3 April 2014 (Khamis)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual
  • Kraf tangan tradisional - ukiran kayu.
Unit Pembelajaran Lukisan Realistik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebauh lukisan realistik bermotifkan flora dengan mengutamakan unsur bentuk, warna dan jalinan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lukisan realistik.
  3. Amali murid menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan kebanyakan hasil lukisan murid adalah baik dan berkualiti.

Tarikh 3 April 2014 (Khamis)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Cetakan saring sutera kaedah kertas pendua.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan semua cetakan saring sutera kaedah kertas pendua bermotifkan corak tradisional dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mencetak.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya cetakan kertas pendua.
  2. Guru membuat demonstrasi mencetak.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti amali mencetak.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Blok saring sutera, sekuji.
Media: Fabric dye.
Bahan: Contoh cetakan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan karya seni visual, kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Hasil cetakan murid adalah memuaskan. Masih terdapat separuh daripada murid dalam kelas belum mencetak. Mereka diminta untuk bersedia pada kelas akan datang.

Tarikh 4 April 2014 (Jumaat)
Minggu 14
Catatan Tiada Kelas