Tuesday, July 29, 2014

RPH Minggu Ke - 31

Rancangan Pelajaran Harian ~  27 Julai - 1 Ogos 2014




Tarikh 27 Julai - 1 Ogos 2014 (Isnin - Jumaat)
Minggu 31
Catatan
  • 27 - 28 Julai (Hari Raya Aidilfitri)
  • 29 Julai (Cuti Peristiwa)
  • 30 Julai & 1 Ogos (Cuti Ganti)

RPH Minggu Ke - 30

Rancangan Pelajaran Harian ~  21 - 25 Julai 2014




Tarikh 21 Julai 2014 (Isnin)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Ciri-ciri Hiasan Dalaman  bagi ruang atau bilik tertentu rumah kediaman serta tempat awam.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi hiasan dalaman bagi rumah kediaman serta tempat-tampat awam dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.Latihan menjawab soalan teori
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi elemen reka bentuk hiasan dalaman dengan baik.

Tarikh 21 Julai 2014 (Isnin)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Binaan
  • Penilaian Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV)
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan portfolio dan produk arca binaan mengikut spesifikasi kehendak tugasan dengan baik, realistik dan artistik.
Aktiviti Pembelajaran Penilaian KRSV
Prosedur
  1. Guru memberi arahan kepada murid.
  2. Persembahan karya KRSV oleh murid.
  3. Guru membuat penilaian.
  4. Komen daripada guru.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Portfolio dan Produk KRSV.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya arca binaan.
Refleksi Majoriti murid menunjukkan keyakinan dan berupaya membuat persembahan karya dengan baik.

Tarikh 22 Julai 2014 (Selasa)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Bentuk Hiasan Dalaman 
Unit Pemlajaran Lukisan Perspektif
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif (Isometrik) bagi ruang kediaman berdasarkan contoh yang diberi dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh lukisan isometrik melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran dan lukisan berdasarkan contoh gambar yang diberi.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan isometrik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan terhadap nilai estetik rekaan hiasan dalaman.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lakaran dengan baik. Aktiviti menghasilkan ton pengcahayaan serta proses mewarna bersambung sebagai kerja rumah.

Tarikh 23 Julai 2014 (Rabu)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Binaan
  • Penilaian Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV)
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan portfolio dan produk arca binaan mengikut spesifikasi kehendak tugasan dengan baik, realistik dan artistik.
Aktiviti Pembelajaran Penilaian KRSV
Prosedur
  1. Guru memberi arahan kepada murid.
  2. Persembahan karya KRSV oleh murid.
  3. Guru membuat penilaian.
  4. Komen daripada guru.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Portfolio dan Produk KRSV.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya arca binaan.
Refleksi Majoriti murid menunjukkan keyakinan dan berupaya membuat persembahan karya dengan baik.

Tarikh 23 Julai 2014 (Rabu)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Lukisan Isometrik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan Isometrik bagi ruang kediaman berdasarkan contoh yang diberi dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan dan menyalin nota teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh lukisan isometrik melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran dan lukisan berdasarkan contoh gambar yang diberi.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan isometrik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan terhadap nilai estetik rekaan hiasan dalaman.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lukisan Isometrik dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 24 Julai 2014 (Khamis)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil berhal-bendakan alam benda dengan baik dan kualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan Lukisan
Prosedur
  1. Guru menyusun hal benda di atas meja.
  2. Guru memberikan arahan.
  3. Murid diminta untuk memulakana aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan mengawas.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Alam benda.
Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali melukis. Hasil kerja murid adalah baik. Terdapat segelintir murid yang masih lemah dalam aspek kemahiran melukis.

Tarikh 24 Julai 2014 (Khamis)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pembelajaran Seni Reka Hiasan Dalaman
  • Latihan soalan objektif teori seni.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 soalan daripada 20 soalan oblektif  tajuk hiasan dalaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan soalan latihan melalui tayangan LCD.
  2. Murid diminta untuk menyalin dan menjawab soalan.
  3. Sesi menyemak jawapan murid.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh soalan objektif.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kesederhanaan
Refleksi Majoriti murid berupaya menjawab lebih daripada 10 soalan betul. Hanya beberapa orang murid dapat mencapai 15  soalan betul.

Tarikh 25 Julai 2014 (Jumaat)
Minggu 30
Catatan Tiada kelas.
 

Saturday, July 19, 2014

RPH Minggu Ke - 29

Rancangan Pelajaran Harian ~  14 - 18 Julai 2014




Tarikh 14 Julai 2014 (Isnin)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pembelajaran Reka Bentuk Industri
  • Lukisan 3D Produk
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan 3 dimensi berhal-bendakan produk reka bentuk industri dengan memberi penekanan kepada unsur bentuk dan warna.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan 3 dimensi produk industri melalui tayangan projector LCD.
  2. Murid diminta untuk memulakan lakaran reka bentuk.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Projektor LCD
Bahan: Contoh lukisan 3D reka bentuk.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, berdisiplin dan kebersihan.
Refleksi Murid hanya berupaya menghasilkan lakaran reka bentuk. Aktiviti mewarna akan bersambung dalam kelas yang akan datang. Hasil lakaran murid adalah baik.

Tarikh 14 Julai 2014 (Isnin)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Binaan
  • Motif Maritim
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menunjukkan proses penghasilan arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan arca.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya arca binaan yang diperbuat daripada botol plastik.
  2. Guru menerangkan proses penghasilannya.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan serta penggunaan alat dan bahan.
  4. Amali penghasilan arca binaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Botol Plastik
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya arca binaan.
Refleksi Semua murid telah menyiapkan arca binaan bermotifkan dunia maritim mengikut spesifikasi dengan baik, realistik dan artistik.

Tarikh 15 Julai 2014 (Selasa)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pemlajaran
  • Pengenalan
  • Ciri-ciri hiasan dalaman
  • Aspek penting dalam hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan perkara penting dalam hiasan dalaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan dan menyalin nota teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran berdasarkan contoh gambar.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menerangkan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kesederhanaan
Refleksi Murid berupaya menyatakan maksud dan aspek penting hiasan dalaman dengan betul.

Tarikh 16-17 Julai 2014 (Rabu & Khamis)
Minggu 29
Catatan Mesyuarat Pra Penyelarasan Skor KRSV PSV SPM 2014 Peringkat Negeri Sarawak
  • Tarikh: 16-17 Julai 2014
  • Tempat: UPP Matang, Kuching
  • 8.00 pagi - 4.30 petang

Tarikh 18 Julai 2014 (Jumaat)
Minggu 29
Catatan Tiada kelas.
 

Thursday, July 10, 2014

RPH Minggu Ke - 28

Rancangan Pelajaran Harian ~  7 - 11 Julai 2014




Tarikh 7 Julai 2014 (Isnin)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pembelajaran Reka Bentuk Industri
  • Lukisan 3D Produk
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan 3 dimensi berhal-bendakan produk reka bentuk industri dengan memberi penekanan kepada unsur bentuk dan warna.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan 3 dimensi produk industri melalui tayangan projector LCD.
  2. Murid diminta untuk memulakan lakaran reka bentuk.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Projektor LCD
Bahan: Contoh lukisan 3D reka bentuk.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, berdisiplin dan kebersihan.
Refleksi Murid hanya berupaya menghasilkan lakaran reka bentuk. Aktiviti mewarna akan bersambung dalam kelas yang akan datang. Hasil lakaran murid adalah baik.

Tarikh 7 Julai 2014 (Isnin)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Binaan
  • Motif Maritim
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menunjukkan proses penghasilan arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan arca.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya arca binaan yang diperbuat daripada botol plastik.
  2. Guru menerangkan proses penghasilannya.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan serta penggunaan alat dan bahan.
  4. Amali penghasilan arca binaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Botol Plastik
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya arca binaan.
Refleksi Majoriti murid menunjukkan kesungguhan dalam proses penghasilan arca binaan dengan baik. Hasil produk cuma siap 40%. Murid diberi nasihat supaya dapat menyiapkan produk dengan cepat.

Tarikh 8 Julai 2014 (Selasa)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk Industri
Unit Pemlajaran Reka Bentuk Industri
  • Lukisan 3D Produk
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan 3 dimensi berhal-bendakan produk reka bentuk industri dengan memberi penekanan kepada unsur bentuk dan warna.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan 3 dimensi produk industri melalui tayangan projector LCD.
  2. Murid diminta untuk memulakan lakaran reka bentuk.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Projektor LCD
Bahan: Contoh lukisan 3D reka bentuk.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, berdisiplin dan kebersihan.
Refleksi Hasil lukisan 3D adalah baik, namun masih ramai murid yang belum siap sepenuhnya.

Tarikh 9 Julai 2014 (Rabu)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Binaan
  • Motif Maritim
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menunjukkan proses penghasilan arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya arca binaan yang diperbuat daripada botol plastik.
  2. Guru menerangkan proses penghasilannya.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan serta penggunaan alat dan bahan.
  4. Amali penghasilan arca binaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Botol Plastik
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berhati-hati, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil produk arca murid masih belum siap sepenuhnya. Proses penghasilan kerja murid adalah baik. 

Tarikh 9 Julai 2014 (Rabu)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Benda
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan alam benda berobjekkan peralatan pertukangan kayu dengan baik dari segi unsur struktur bentuk, ruang, warna dan perspektif dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya lukisan.
Refleksi Hasil kerja murid adalah baik. Proses mewarna hanya siap 50%. Murid diminta untuk menyiapkan kerja amali mewarna sebagai kerja rumah.

Tarikh 10 Julai 2014 (Khamis)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Seni Halus - Ukiran Kayu
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memulakan proses amali menghasilkan produk ukiran kayu yang bermotifkan flora dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk ukiran.
Prosedur
  1. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi cara menghasilkan ukiran kayu.
  2. Amali murid menghasilkan ukiran kayu.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya ukiran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau ukiran.
Bahan: Contoh karya ukiran kayu.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berhati-hati dan menjaga kebersihan.
Refleksi Hasil ukiran kayu murid adalah baik. Namun aspek kekemasan dan kehalusan kerja tangan masih perlu ditingkatkan lagi.

Tarikh 10 Julai 2014 (Khamis)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pembelajaran Seni Reka Hiasan Dalaman
  • Pengenalan
  • Ciri-ciri hiasan dalaman
  • Aspek penting dalam hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan perkara penting dalam hiasan dalaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan dan menyalin nota teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran berdasarkan contoh gambar.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menerangkan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kesederhanaan
Refleksi Murid berupaya menyatakan maksud dan aspek penting hiasan dalaman dengan betul. Namun masih ramai murid yang agak lemah dari segi pembelajaran teori terutamanya murid kelas 4K10.

Tarikh 11 Julai 2014 (Jumaat)
Minggu 28
Catatan Tiada kelas.
 

Saturday, July 5, 2014

RPH Minggu Ke - 27

Rancangan Pelajaran Harian ~  30 Jun - 4 Julai 2014




Tarikh 30 Jun 2014 (Isnin)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Pengiklanan
  • Definisi
  • Jenis-jenis pengiklanan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan maksud pengiklanan dengan betul;
  2. Menyenarai serta menerangkan jenis-jenis pengiklanan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil pengiklanan seperti papan iklan, banner, bunting, papan peraga, poster, majalah, surat khabar dan lain-lain melalui tayangan projector LCD.
  2. Murid diminta untuk menerangkan perbezaan setiap contoh pengiklanan yang ditunjukkan..
  3. Guru menerangkan isi pelajaran.
  4. Murid diminta untuk menyalin nota isi pelajaran.
  5. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab isi pelajaran.
Keperluan Alat: Projektor LCD
Bahan: Contoh reka bentuk pengiklanan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami serta mengetahui maksud dan jenis-jenis pengiklanan dengan baik.

Tarikh 30 Jun 2014 (Isnin)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Binaan
  • Motif Maritim
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menunjukkan proses penghasilan arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan arca.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya arca binaan yang diperbuat daripada botol plastik.
  2. Guru menerangkan proses penghasilannya.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan serta penggunaan alat dan bahan.
  4. Amali penghasilan arca binaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Botol Plastik
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya arca binaan.
Refleksi Murid memahami serta berupaya menunjukkan proses penghasilan arca binaan dengan betul, realistik dan artistik.

Tarikh 1 Julai 2014 (Selasa)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Iklan Persekitaran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis iklan persekitaran serta fungsinya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa jenis contoh iklan persekitaran melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan  isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat nota ringkas.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh  iklan persekitaran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Murid berupaya menyatakan jenis-jenis dan fungsi setiap iklan persekitaran dengan baik.

Tarikh 2 Julai 2014 (Rabu)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Binaan
  • Motif Maritim
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menunjukkan proses penghasilan arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya arca binaan yang diperbuat daripada botol plastik.
  2. Guru menerangkan proses penghasilannya.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan serta penggunaan alat dan bahan.
  4. Amali penghasilan arca binaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Botol Plastik
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berhati-hati, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam penghasilan arca. Namun murid menghadapi masalah dari segi penggunaan media dan teknik yang perlu diselesaikan. 

Tarikh 2 Julai 2014 (Rabu)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Iklan Persekitaran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis iklan persekitaran serta fungsinya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa jenis contoh iklan persekitaran melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan  isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat nota ringkas.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh  iklan persekitaran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Murid berupaya menyatakan jenis-jenis dan fungsi setiap iklan persekitaran dengan baik.

Tarikh 3 Julai 2014 (Khamis)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Seni Halus - Ukiran Kayu
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memulakan proses amali menghasilkan produk ukiran kayu yang bermotifkan flora dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk ukiran.
Prosedur
  1. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi cara menghasilkan ukiran kayu.
  2. Amali murid menghasilkan ukiran kayu.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya ukiran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau ukiran.
Bahan: Contoh karya ukiran kayu.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berhati-hati dan menjaga kebersihan.
Refleksi Murid telah memulakan proses ukiran kayu setelah melakar motif pada kayu dengan berhati-hati dan baik.

Tarikh 3 Julai 2014 (Khamis)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pembelajaran Reka Bentuk Industri
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menerangkan maksud reka bentuk industri dengan betul.
  2. Membezakan barangan rekaan industri baru dan barangan pengubahsuaian dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk rekaan industri melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru memperkenalkan tajuk baru.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Sesi soal-jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh produk rekaan industri.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya rekaan indusri.
Refleksi Majoriti murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru dengan betul.

Tarikh 4 Julai 2014 (Jumaat)
Minggu 27
Catatan Tiada kelas.