Saturday, March 31, 2012

RPH Minggu Ke - 13

Rancangan Pelajaran Harian ~ 26 - 30 Mac 2012



Tarikh 26 Mac 2012 (Isnin)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan motif hidupan marin sebagai sumber ilham reka corak.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan motif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran adalah baik.

Tarikh 27 Mac 2012 (Selasa)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K7 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Jenis-jenis cetakan
    • Cetakan Timbulan
    • Cetakan Benam
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kaedah-kaedah serta proses penghasilan cetakan timbul dan benam dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan timbul dan benam.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Pengukuhan dan pengkayaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai karya seni cetakan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan kebanyakan soalan yang dikemukakan berupaya dijawab dengan betul.

Tarikh 28 Mac 2012 (Rabu)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pemlajaran Reka Corak
  • Lakaran olahan motif hidupan laut
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan bermotifkan hidupan laut yang mampu menunjukkan olahan kepada idea baru dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan yang berkualiti.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran olahan.
  3. Amali murid menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran olahan murid adalah baik.

Tarikh 28 Mac 2012 (Rabu)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Cetakan
  • Jenis-jenis cetakan
    • Cetakan Stensil
      • Kertas pendua
      • Profilem
      • Sutera Saring
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan proses penghasilan cetakan saring sutera kaedah kertas pendua, profilem dan sutera saring dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan saring sutera.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Pengukuhan dan pengkayaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang, penggelek, sekuji.
Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan serta berupaya menyatakan proses cetakan dengan betul

Tarikh 29 Mac 2012 (Khamis)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K7
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Jenis-jenis cetakan
    • Cetakan Stensil
      • Kertas pendua
      • Profilem
      • Sutera Saring
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan proses penghasilan cetakan saring sutera kaedah kertas pendua, profilem dan sutera saring dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan saring sutera.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Pengukuhan dan pengkayaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang, penggelek, sekuji.
Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan serta berupaya menyatakan proses cetakan dengan betul

Tarikh 29 Mac 2012 (Khamis)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pembelajaran Reka CorakAlat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: PSV SPM
  • Lakaran olahan motif hidupan laut
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan bermotifkan hidupan laut yang mampu menunjukkan olahan kepada idea baru dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan yang berkualiti.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran olahan.
  3. Amali murid menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran olahan murid adalah baik.

Tarikh 30 Mac 2012 (Jumaat)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Cetakan Stensil Kertas Pendua.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah karya cetakan bermotif bebas dengan menggunakan teknik cetakan stensil kertas pendua dengan tepat, kemas dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru meminta murid menyatakan semula nama dan fungsi alat bahan cetakan.
  2. Guru membuat demonstrasi mencetak.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan amali mencetak berdasarkan arahan yang diberi oleh guru.
  4. Guru memantau, membantu dan membimbing murid menghasilkan cetakan.
  5. Persembahan karya dan sesi memberi komen.
  6. Rumusan Pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan kebanyakan hasil karya cetakan berupaya dicetak dengan baik, kemas dan berkualiti.

RPH Minggu Ke - 12

Rancangan Pelajaran Harian ~ 19 - 23 Mac 2012



Tarikh 19 Mac 2012 (Isnin)
Minggu 12
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pembelajaran Lukisan realistik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebauh lukisan realistik bermotifkan hidupan laut dengan mengutamakan unsur bentuk, warna dan jalinan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lukisan realistik.
  3. Amali murid menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lukisan murid adalah baik.

Tarikh 19 Mac 2012 (Isnin)
Minggu 12
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca
  • Pengenalan & Sejarah seni arca di Malaysia.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan maksud arca serta memahami dan mengetahui sejarah perkembangan seni arca di Malaysia dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya arca.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh arca.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan lat: Pen
Bahan: Buku nota, contoh arca.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 20 Mac 2012 (Selasa)
Minggu 12
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pemlajaran Lukisan realistik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebauh lukisan realistik bermotifkan hidupan laut dengan mengutamakan unsur bentuk, warna dan jalinan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lukisan realistik.
  3. Amali murid menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lukisan murid adalah baik.

Tarikh 20 Mac 2012 (Selasa)
Minggu 12
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K7
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca
  • Pengenalan & Sejarah seni arca di Malaysia.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan maksud arca serta memahami dan mengetahui sejarah perkembangan seni arca di Malaysia dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya arca.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh arca.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan lat: Pen
Bahan: Buku nota, contoh arca.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 21 Mac 2012 (Rabu)
Minggu 12
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca
  • Jenis-jenis arca
  • Teknik penghasilan arca
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pelbagai bentuk arca serta teknik penghasilannya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya arca.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan berdasarkan contoh bentuk arca.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh arca.
  4. Murid diminta untuk menjawab soalan latihan dalam buku.
  5. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projector.
Bahan: Buku nota, contoh arca.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 22 Mac 2012 (Khamis)
Minggu 12
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca
  • Ujian Topikal
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami kehendak soalan teori dan berupaya menjawab dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian teori seni visual - Soalan objektif
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku soalan ujian dan memberikan arahan.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan.
  3. Guru memantau.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan kejujuran.
Refleksi Majoriti murid berupaya menjawab soalan dengan betul lulus dalam ujian topikal ini.

Tarikh 22 Mac 2012 (Khamis)
Minggu 12
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan motif hidupan marin sebagai sumber ilham reka corak.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan motif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lakaran murid adalah baik. Terdapat hasil lakaran yang kurang kualiti diminta untuk membaiki.

Tarikh 23 Mac 2012 (Jumaat)
Minggu 12
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K7 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pembelajaran Arca
  • Ujian Topikal
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami kehendak soalan teori dan berupaya menjawab dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian teori seni visual - Soalan objektif
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku soalan ujian dan memberikan arahan.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan.
  3. Guru memantau.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan kejujuran.
Refleksi Majoriti murid berupaya menjawab soalan dengan betul lulus dalam ujian topikal ini.

Saturday, March 10, 2012

RPH Minggu Ke - 10

Rancangan Pelajaran Harian ~ 5 - 9 Mac 2012



Tarikh 5 Mac 2012 (Isnin)
Minggu 10
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pembelajaran Lukisan realistik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebauh lukisan realistik bermotifkan hidupan laut dengan mengutamakan unsur bentuk, warna dan jalinan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lukisan realistik.
  3. Amali murid menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lukisan murid adalah baik.

Tarikh 5 Mac 2012 (Isnin)
Minggu 10
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Ujian Pertengahan Penggal 1
Catan
  • Teori seni visual - soalan objektif.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 20 soalan objektif daripada 25 soalan yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian kertas objektif.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan serta memberi arahan ujian.
  2. Murid diarah untuk menjawab soalan ujian.
  3. Guru memantau dan mengawas.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Kertas soalan ujian.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kejujuran dan kerjasama.
Refleksi Majoriti murid berupaya menjawab sekurang-kurangnya 15 soalan dengan betul.

Tarikh 6 Mac 2012 (Selasa)
Minggu 10
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pemlajaran Lukisam realistik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebauh lukisan realistik bermotifkan hidupan laut dengan mengutamakan unsur bentuk, warna dan jalinan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lukisan realistik.
  3. Amali murid menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lukisan murid adalah baik.

Tarikh 6 Mac 2012 (Selasa)
Minggu 10
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K7
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Ujian Pertengahan Penggal 1
Catan
  • Teori seni visual - soalan objektif.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 20 soalan objektif daripada 25 soalan yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan serta memberi arahan ujian.
  2. Murid diarah untuk menjawab soalan ujian.
  3. Guru memantau dan mengawas.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Kertas soalan ujian.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kejujuran dan berdisiplin.
Refleksi Majoriti murid berupaya menjawab sekurang-kurangnya 15 soalan dengan betul.

Tarikh 7 Mac 2012 (Rabu)
Minggu 10
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca
  • Pengenalan & Sejarah seni arca di Malaysia.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui sejarah perkembangan seni arca di Malaysia dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya arca.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh arca.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen
Bahan: Buku nota, contoh arca.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 8 - 9 Mac 2012 (Khamis - Jumaat)
Minggu 10
Catatan Menghadiri Mesyuarat Pentaksiran Berasaskan Sekolah bagi mata pelajaran Pendidikan Seni Visual - Kertas Kajian Rekaan Seni Visual SPM 2011 Peringkat Negeri Sarawak.

Tarikh: 08 - 09 Mac 2012
Tempat: UPP Matang, Kuching.
Masa: 8.00 pagi - 4.30 petang.