Sunday, September 23, 2012

RPH Minggu Ke - 38

Rancangan Pelajaran Harian ~ 17 - 22 September 2012




Tarikh 17 September 2012 (Isnin)
Minggu 38
Catatan Cuti Umum Hari Malaysia
                   
Tarikh 18 September 2012 (Selasa)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5 
Masa 70 Minit
Bidang Pembetulan Kertas Peperiksaan Percubaan
Unit Pembelajaran Kertas 1: Teori Seni
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami kehendak soalan-soalan teori peperiksaan.
  2. Menyatakan jawapan peperiksaan dengan betul
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru memberi komen tentang keputusan peperiksaan.
  2. Guru membaca soalan kertas peperiksaan.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kehendak soalan dan jawapan.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Guru memberi ganjaran kepada murid yang berjaya dalam peperiksaan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen dan pensel
Bahan: Kertas pepriksaan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai BKesungguhan, kerjasama dan berterima kasih
Refleksi Murid dapat memahami kehendak soalan dan berupaya menyatakan jawapan dengan betul.

Tarikh 19 September 2012 (Rabu)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional Seni Tembikar
Unit Pemlajaran Bahan Utama Seni Tembikar'
  • Tanah liat
  • Sepuh
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi setiap bahan dalam seni tembikar dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni tembikar,
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Kraf tembikar
Bahan: Contoh hasil karya tembikar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi setiap bahan seni tembikar dengan betul.
 
Tarikh 19 September 2012 (Rabu)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Traditional - Anyaman
Unit Pembelajaran Bahan dan alat seni anyaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui setiap jenis bahan dan fungsi alat kraf anyaman dengan baik
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh alat bahan seni anyaman.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota ringkas.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kraf Anyaman
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan kerjasama dalam pembelajaran teori seni serta beruapa menjawab soalan yang dikemukakan dengan betul.

Tarikh 20 September 2012 (Khamis)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Traditional - Anyaman
Unit Pembelajaran Bahan dan alat seni anyaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui setiap jenis bahan dan fungsi alat kraf anyaman dengan baik
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh alat bahan seni anyaman.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota ringkas.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kraf Anyaman
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan kerjasama dalam pembelajaran teori seni serta beruapa menjawab soalan yang dikemukakan dengan betul.

Tarikh 20 September 2012 (Khamis)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional~Tembikar
Unit Pembelajaran
  • Seni Tembikar
    • Teknik picit
    • Teknik lingkaran
    • Teknik kepingan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan teknik-teknik penghasilan seni tembikar dengan betul
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya tembikar teknik picit, lingkaran dan kepingan.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Seni Tembikar
Bahan: Contoh hasil tembikar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kesederhanaan
Refleksi Murid berupaya menyatakan teknik penghasilan seni tembikar dengan betul.

Tarikh 21 September 2012 (Jumaat)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional ~ Tembikar
Unit Pembelajaran
  • Seni Tembikar
    • Tembikar Sayong
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan ciri-ciri, reka bentuk dan motif pada tembikar labu sayong dengan betul.
  2. menerangkan teknik pembakaran labu sayong secara tradisional dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya tembikar dalam buku.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan ciri-ciri reka bentuk serta teknik pembakaran tembikar.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tembikar
Bahan: Contoh tembikar
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan penghargaan karya tembikar.
Refleksi Murid berupaya menyatakan ciri-ciri, reka bentuk dan motif pada tembikar labu sayong serta teknik pembakarannya dengan betul.

Tarikh 22 September 2012 (Sabtu)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional ~ Anyaman
Unit Pembelajaran
  • Seni Anyaman
    • Proses Menganyam Anyaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan setiap proses menganyam dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya anyaman serta alat bahan anyaman.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan proses anyaman.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Anyman
Bahan: Contoh Anyaman
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan penghargaan karya Anyaman
Refleksi Murid berupaya menyatakan setiap proses anyaman dengan betul.

Friday, September 21, 2012

RPH Minggu Ke - 37

Rancangan Pelajaran Harian ~ 10 - 14 September 2012




Tarikh 10 September 2012 (Isnin)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap dan Persekitaran
Unit Pembelajaran Lukisan Perspektif 
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif landskap persekitaran dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan warna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan perspektif landskap persekitaran.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi melukis lukisan perspektif.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh.
  4. Guru memantau dan menbimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh lukisan perspeltif landskap.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan dedikasi.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan perspektif dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 10 September 2012 (Isnin)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Pembetulan Kertas Peperiksaan - Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kekuatan dan kelemahan hasil karya lukisan sendiri dan rakan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Kritikan karya seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan hasil karya kertas peperiksaan seni halus murid
  2. Guru memberi komen secara keseluruhan.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan hasil karya lukisan sendiri dan rakan.
  4. Komen daripada guru.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas peperiksaan murid.
Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi hasil karya orang lain.
Refleksi Murid berupaya menyatakan kekuatan dan kelemahan hasil karya lukisan sendiri dan rakan dengan baik.
                   
Tarikh 11 September 2012 (Selasa)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM 2012

  • Kertas: Matematik 1
  • Masa: 0810-0925

Tarikh 12 September 2012 (Rabu)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap dan Persekitaran
Unit Pemlajaran Lukisan Perspektif 
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif landskap persekitaran dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan warna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan perspektif landskap persekitaran.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi melukis lukisan perspektif.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh.
  4. Guru memantau dan menbimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh lukisan perspeltif landskap.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan dedikasi.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan perspektif dengan baik dan berkualiti.
 
Tarikh 12 September 2012 (Rabu)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Peperiksaan Percubaan SPM 2012
  • Kertas: Pendidikan Islam
  • Masa: 0745-0925

  • Kertas: Pendidikan Moral
  • Masa: 1010-1240

Tarikh 13 September 2012 (Khamis)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Peperiksaan Percubaan SPM 2012
  • Kertas: PSK
  • Masa: 0825-0925

Tarikh 13 September 2012 (Khamis)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap dan Persekitaran
Unit Pembelajaran Lukisan Perspektif 
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif landskap persekitaran dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan warna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan perspektif landskap persekitaran.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi mewarna lukisan perspektif.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti mewarna berdasarkan contoh.
  4. Guru memantau dan menbimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh lukisan perspeltif landskap.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan dedikasi.
Refleksi Murid berupaya mewarna lukisan perspektif dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 14 September 2012 (Jumaat)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap dan Persekitaran
Unit Pembelajaran Perbincangan Soalan Latihan Bentuk Objektif
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 35 soalan betul daripada 50 soalan objektif yang dikemukakan.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan latihan.
  3. Guru mengarahkan murid membaca dan menyatakan jawapan latihan teori secara individu.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid  berupaya memberi jawapan latihan dengan betul.

Saturday, September 8, 2012

RPH Minggu Ke - 36

Rancangan Pelajaran Harian ~ 3 - 7 September 2012




Tarikh 3 September 2012 (Isnin)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap dan Persekitaran
Unit Pembelajaran Fungsi Tumbuhan dalam Landskap 
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan fungsi-fungsi tumbuhan dalam landskap dari segi nilai estetik serta fungsi nyata dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar tumbuhan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk membaca dan menyenaraikan fungsi tumbuhan dalam landskap.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar tumbuhan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai keindahan alam.
Refleksi Murid  menunjukkan kesungguhan dan berupaya mengikuti proses pembelajaran dengan baik.

Tarikh 3 September 2012 (Isnin)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM 2012

  • Kertas: Bahasa Malaysia 2
  • Masa: 10.10-12.40
                   
Tarikh 4 September 2012 (Selasa)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM 2012
  • Kertas: Bahasa Inggeris 1
  • Masa: 07.40 - 09.25

Tarikh 5 September 2012 (Rabu)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap dan Persekitaran
Unit Pemlajaran Fungsi Tumbuhan dalam Landskap
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan fungsi-fungsi tumbuhan dalam landskap dari segi nilai estetik serta fungsi nyata dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar tumbuhan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk membaca dan menyenaraikan fungsi tumbuhan dalam landskap.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar tumbuhan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai keindahan alam.
Refleksi Murid  menunjukkan kesungguhan dan berupaya mengikuti proses pembelajaran dengan baik.
 
Tarikh 5 September 2012 (Rabu)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM 2012
  • Kertas: Sejarah 1
  • Masa: 0825 - 0925

Tarikh 6 September 2012 (Khamis)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Peperiksaan Percubaan SPM 2012
  • Kertas: Pendidikan Seni Visual 1
  • Masa: 0805 - 0920
  • Kertas: Pendidikan Seni Visual 2
  • Masa: 0940 - 1240

Tarikh 6 September 2012 (Khamis)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap Persekitaran
Unit Pembelajaran Landskap Persekitaran
  • Perabot, Barangan Hiasan, dan Pembinaan Lain dalam Seni Reka Landskap
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi Perabot, Barangan Hiasan, dan Pembinaan Lain dalam Seni Reka Landskap dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar landskap.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar landskap persekitaran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai keindahan alam.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi elemen reka bentuk landskap dengan baik.

Tarikh 7 September 2012 (Jumaat)
Minggu 36
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap Persekitaran
Unit Pembelajaran
  • Ciri Rancangan  Seni Reka Landskap yang Baik.
  • Simbol bagi Pelan Seni Reka Landskap
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri rancangan  seni reka landskap yang baik dengan betul
  2. Mengenali dan melakar simbol bagi pelan seni reka landskap dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menerangkan isi pelajaran.
  2. Murid diminta untuk mencatat dan melakar isi pelajaran. 
  3. Guru memantau dan mengawas.
  4. Rumusan pelajaran dengan perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Carta simbol landskap
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran simbol seni reka landskap dengan baik.

Tuesday, September 4, 2012

RPH Minggu Ke - 35

Rancangan Pelajaran Harian ~ 27 - 31 Ogos 2012




Tarikh 27 Ogos 2012 (Isnin)
Minggu 35
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Lukisan Perspektif
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif ruang tamu dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan warna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan hiasan dalaman.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi melukis lukisan perspektif.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan menbimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh lukisan hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan perspektif dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 27 Ogos 2012 (Isnin)
Minggu 35
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Ujian Pertengahan Penggal 2
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 soalan daripada 25 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian Pertengahan Penggal 2
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan.
  2. Murid diminta untuk memjawab soalan ujian.
  3. Guru memantau dan mengawas.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tulis.
Bahan: Kertas soalan.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kejujuran.
Refleksi Majoriti murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab soalan dengan betul.
                   
Tarikh 28 Ogos 2012 (Selasa)
Minggu 35
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Catatan Majlis Perasmian Pameran Explorasi Seni Visual Sempena Minggu Kemanusiaan SMK Serian 2012
  • Dirasmikan oleh PPD Serian

Tarikh 29 Ogos 2012 (Rabu)
Minggu 35
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3, 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Catan
Unit Pemlajaran Kajian karya catan dalam Pameran Explorasi Seni Visual SMK Serian 
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan tema, media dan teknik bagi karya yang dikaji dalam pameran dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Lawatan pameran.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan aktitviti pembelajaran.
  2. Guru memberikan tugasan dan membawa murid melawat pameran.
  3. Murid diminta untuk mencatat maklumat kajian.
  4. Guru melawat pameran bersama murid serta sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran dengan aprisiasi karya.
Keperluan Bahan: Karya pameran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, berdisiplin dan penghargaan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan tema, media dan teknik serta mesej pada karya catan yang dikaji dengan baik.
 
Tarikh 30 Ogos 2012 (Khamis)
Minggu 35
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Tenunan
    • Jenis-jenis tenunan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri kain tenunan serta fungsinya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh kain tenunan.
  2. Guru menerangkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Bahan: Contoh tenunan.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya menyatakan isi pelajaran dengan betul.

Tarikh 30 Ogos 2012 (Khamis)
Minggu 35
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka 
Unit Pembelajaran Landskap Persekitaran
  • Faktor penting dalam seni reka landskap persekitaran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menerangkan faktor penting dalam seni reka landskap persekitaran dengan memberikan contoh yang sesuai.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk reka bentuk landskap.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk landskap persekitaran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai keindahan alam.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya menyatakan isi pelajaran dengan betul.

Tarikh 31 Ogos 2012 (Jumaat)
Minggu 35
Catatan Cuti Umum Hari Kebangsaan