Saturday, February 23, 2013

RPH Minggu Ke - 8

Rancangan Pelajaran Harian ~  18 - 22 Februari 2013




Tarikh 18 Februari 2013 (Isnin)
Minggu 8
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
  • Latihan soalan objektif
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui kehendak soalan objektif serta berupaya menjawab dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan teori.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja teori seni.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan dengan merujuk kepada buju rujukan.
  3. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan..
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Buku nota.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui kehendak soalan. Hampir 70% soalan yang dikemukakan dapat dijawab dengan betul.

Tarikh 18 Februari 2013 (Isnin)
Minggu 8
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
  • Latihan teori model peperiksaan SPM
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui kehendak soalan objektif serta berupaya menjawab dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan teori.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas model peperiksaan teori seni.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan dengan merujuk kepada buju rujukan.
  3. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan..
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Buku nota.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui kehendak soalan. Hampir 65% soalan yang dikemukakan dapat dijawab dengan betul.

Tarikh 19 Februari 2013 (Selasa)
Minggu 8
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Pertengahan Penggal Pertama
  • Kertas: Bahasa Malaysia 2
  • Masa:  10.10-12.40

Tarikh 20 Februari 2013 (Rabu)
Minggu 8
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Pertengahan Penggal Pertama
  • Kertas: Sejarah 1
  • Masa:  07.10-08.10

  • Kertas: Bahasa Inggeris 1
  • Masa: 08.15-10.00

Tarikh 20 Februari 2013 (Rabu)
Minggu 8
Mata Pelajaran Pendidikan Sivik & Kenegaraan
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Pertengahan Penggal Pertama

  • Kertas: Bahasa Inggeris 2
  • Masa: 10.25-12.40

Tarikh 21 Februari 2013 (Khamis)
Minggu 8
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Pertengahan Penggal Pertama

  • Kertas: Sejarah 3
  • Masa: 09.00-12.00

Tarikh 21 Februari 2013 (Khamis)
Minggu 8
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Pertengahan Penggal Pertama

  • Kertas: Sejarah 3
  • Masa: 09.00-12.00

Tarikh 22 Februari 2013 (Jumaat)
Minggu 8
Catatan Tiada Kelas

Sunday, February 17, 2013

RPH Minggu Ke - 6

Rancangan Pelajaran Harian ~  4 - 8 Februari 2013




Tarikh 4 Februari 2013 (Isnin)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
  • Pengenalan
  • Sejarah seni catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah perkembangan catan di negara Eropah dan Malaysia.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 4 Februari 2013 (Isnin)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan cat air berhal-bendakan flora dan fauna dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan warna..
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan melalui tayangan LCD projektor.
  2. Murid diminta untuk menyatakan teknik penghasilan catan tersebut.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat:  LCD projektor.
Media: Catan
Bahan: Buku lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid hanya sempat menghasilkan lakaran berhal- bendakan flora dan fauna dengan baik. Aktiviti mewarna akan bersambung pada kelas seterusnya.

Tarikh 5 Februari 2013 (Selasa)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Catan
  • Aliran seni catan
    • Realisme
    • Impresionisme
    • Ekspresionisme
    • Ekspresionisme Abstrak
    • Kiubisme
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membanding-bezakan ciri-ciri setiap aliran seni catan dengan betul.
  2. Menyatakan nama-nama pelukis terkenal dalam setiap aliran seni catan dengan betul. 
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran melalui tayangan LCD.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya catan.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan betul.

Tarikh 6 Februari 2013 (Rabu)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Catan
  • Teknik Catan Minyak
    • Titik
    • Impasto
    • Hard edge
    • Glazing
    • Scumbling
    • Kolaj
    • Media campuran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui ciri-ciri setiap teknik catan cat minyak dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh catan.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan karya seni visual.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 6 Februari 2013 (Rabu)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan cat air berhal-bendakan flora dan fauna dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan warna..
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan melalui tayangan LCD projektor.
  2. Murid diminta untuk menyatakan teknik penghasilan catan tersebut.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat:  LCD projektor.
Media: Catan
Bahan: Buku lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya mewarna catan menggunakan teknik yang sesuai dengan baik, kemas dan berkualiti.

Tarikh 7 Februari 2013 (Khamis)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
  • Aliran seni catan
    • Surealisme
    • Seni Pop
    • Seni Op
    • Seni Minimalisme
    • Seni Konseptual
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membanding-bezakan ciri-ciri setiap aliran seni catan dengan betul.
  2. Menyatakan nama-nama pelukis terkenal dalam setiap aliran seni catan dengan betul. 
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran melalui tayangan LCD.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya catan.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan betul.

Tarikh 7 Februari 2013 (Khamis)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
  • Latihan soalan struktur.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 7 daripada 10 soalan struktur yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja.
  2. Pelajar diminta untuk menyalin dan menjawab latihan soalan struktur.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Pembetulan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja
Media: Catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menjawab soalan dengan 60% betul.

Tarikh 8 Februari 2013 (Jumaat)
Minggu 6
Catatan Tiada Kelas

Monday, February 4, 2013

RPH Minggu Ke - 5

Rancangan Pelajaran Harian ~  28 Januari - 2 Februari 2013




Tarikh 28 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensel warna bertajuk flora dan fauna dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel warna bertajukkan flora dan fauna.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melakar dengan media pensel.
  3. Amali melukis dan mewarna oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Bantu-membantu dan kerjasama.
Refleksi Murid menujukkan kesungguhan dan berupaya menghasilkan lakaran dengan baik. Aktiviti mewarna akan dijadikan sebagai kerja rumah.

Tarikh 28 Januari 2013 (Isnin)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk perahu dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel.
  2. Murid diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni dan prinsip rekaan yang diaplikasikan dalam gubahan.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dengan media pensel.
  4. Amali melukis oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Pensel dan pensel warna.
Alat: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka dan prinsip rekaan pada gubahan karya lukisan dengan baik.

Tarikh 29 Januari 2013 (Selasa)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Teknik luksian pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lakaran bermotifkan bentuk geometri dan organik dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton serta ruang dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik menghasilkan lakaran.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan & Kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran berhal- bendakan bentuk geometri dan organik dengan baik.

Tarikh 30 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Catan
  • Media dan teknik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis media dan teknik catan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Aktiviti menyalin nota.
  4. Sesi soaljawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Berus, palet
Media: Catan.
Bahan: Contoh karya catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan karya seni visual.
Refleksi Murid berupaya menyatakan jenis-jenis media dan teknik catan dengan betul.

Tarikh 30 Januari 2013 (Rabu)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan cat air berhal-bendakan flora dan fauna dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan warna..
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan melalui tayangan LCD projektor.
  2. Murid diminta untuk menyatakan teknik penghasilan catan tersebut.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan contoh diberi.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku lukisan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid hanya sempat menghasilkan lakaran berhal- bendakan flora dan fauna dengan baik. Aktiviti mewarna akan bersambung pada kelas seterusnya.

Tarikh 31 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Asas Seni Reka
Unit Pembelajaran Ujian Topikal
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 20 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian Topikal
  • Soalan objektif
Prosedur
  1. Guru megedarkan buku kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan objektif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Buku nota, buku kerja.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kejujuran dan kerjasama
Refleksi Murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab dengan betul.

Tarikh 31 Januari 2013 (Khamis)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan Pensel Warna
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensel warna  bertajuk pemandangan di tepi pantai dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensel warna.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melakar dengan media pensel.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku lukisan
Media: Pensel warna
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya mengaplikasikan asas seni reka pada karya lukisan dengan baik.

Tarikh 1 Februari 2013 (Jumaat)
Minggu 5
Catatan Tiada Kelas

Tarikh 2 Februari 2013 (Sabtu)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan air bertajuk perahu di tepi sungai dengan mewujudkan unsur ruang, bentuk, ton pencahayaan dan jalinan secara kreatif dan kritis.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan air.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik melakar dengan media pensel.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Amali mewarna oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku lukisan
Media: Watercolour pensel dan cat air.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid hanya berupaya menghasilkan lakaran. Aktiviti mewarna dijadikan kerja rumah.