Monday, September 14, 2015

RPH Minggu Ke - 38

Rancangan Pelajaran Harian ~  14 - 18 September 2015



Tarikh 14 September 2015 (Isnin)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Menghadiri Mesyuarat Pasca Penyelarasan Skor KRSV PSV SPM 2015 di SMK Methodist, Sibu.

  • Aktiviti Murid: Menghasilkan lukisan gubahan fikiran (Seni Halus) bertajukkan sarang labah-labah berserta labah-labah dan dua ekor tebuan.

Tarikh 14 September 2015 (Isnin)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: PJK
  • Masa: 0710-0810

  • Kertas: Sains 1
  • Masa: 0810 - 0925

Tarikh 15 September 2015 (Selasa)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Menghadiri Mesyuarat Pasca Penyelarasan Skor KRSV PSV SPM 2015 di SMK Methodist, Sibu

Tarikh 16 September 2015 (Rabu)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Cuti Umum ~ Hari Malaysia

Tarikh 17 September 2015 (Khamis)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: PSV 1
  • Masa: 0805-0920

  • Kertas: PSV 2
  • Masa: 0940-1240

Tarikh 17 September 2015 (Khamis)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Semulajadi.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan alam semulajadi bertajukkan fauna iaitu sarang labah-labah berserta labah-labah dan dua ekor tebuan yang terperangkap di atas sarang dengan media dan teknik yang sesuai.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan bermotifkan fauna.
  2. Guru membuat demonstrasi menghasilkan beberapa lakaran motif fauna pada papan tulis.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran dan mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan hasil lakaran.
Keperluan Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan berpandukan kepada contoh lakaran serta gambar photo dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 18 September 2015 (Jumaat)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Pembetulan Kertas Peperiksaan Percubaan SPM PSV Kertas 1 & 2

RPH Minggu Ke - 37

Rancangan Pelajaran Harian ~  7 - 11 September 2015



Tarikh 7 September 2015 (Isnin)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran Seni Batik
  • Pengenalan
  • Sejarah seni batik di Malaysia
  • Jenis-jenis batik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan jensi-jenis batik dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kraf batik lukis.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab. 
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Seni batik seperti canting.
Bahan: Contoh hasil batik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan jenis-jenis batik serta fungsinya dengan betul.

Tarikh 7 September 2015 (Isnin)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Bahasa Melayu 1
  • Masa: 0710-0925

Tarikh 8 September 2015 (Selasa)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pemlajaran Tenunan
  • Pengenalan
  • Jenis-jenis Tenunan
  • Motif-motif Tenunan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis tenunan dengan betul.
  2. Membanding-bezakan motif-motif tenunan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kraf tenunan.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab. 
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh tenunan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai estetik seni kraf tangan tempatan.
Refleksi Murid berupaya menyatakan isi pelajaran dengan baik.

Tarikh 8 September 2015 (Selasa)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Bahasa Inggeris 1
  • Masa: 0740-0925

Tarikh 9 September 2015 (Rabu)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: PSK
  • Masa: 0710-0810
  • Kertas: Sejarah 2
  • Masa: 1010-1240

Tarikh 10 September 2015 (Khamis)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Matematik 1
  • Masa: 0810-0925

Tarikh 10 September 2015 (Khamis)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional 
Unit Pembelajaran Tenunan
  • Peralatan tenunan
  • Proses penghasilan seni tenunan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Melukis dan melabel nama peralatan seni tenunan dengan betul.
  2. mneyenaraikan proses menghasilkan seni tenunan mengikut tertib dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Melukis dan mencatat.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan hasil pelajaran.
  2. Murid diminta untuk membaca seterusnya melukis dan melabelkan nama-nama peralatan seni tenunan.
  3. Murid diminta juga untuk menyenaraikan proses penghasilan seni tenunan.
  4. Guru memantau dan menyemak hasil kerja murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar peralatan seni tenunan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti pembelajaran.

Tarikh 11 September 2015 (Jumaat)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Pendidikan Islam
  • Masa: 0710-0850
Rancangan Pelajaran Harian ~  7 - 11 September 2015


Tarikh 7 September 2015 (Isnin)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran Seni Batik
  • Pengenalan
  • Sejarah seni batik di Malaysia
  • Jenis-jenis batik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan jensi-jenis batik dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kraf batik lukis.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab. 
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Seni batik seperti canting.
Bahan: Contoh hasil batik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan jenis-jenis batik serta fungsinya dengan betul.

Tarikh 7 September 2015 (Isnin)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Bahasa Melayu 1
  • Masa: 0710-0925

Tarikh 8 September 2015 (Selasa)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pemlajaran Tenunan
  • Pengenalan
  • Jenis-jenis Tenunan
  • Motif-motif Tenunan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis tenunan dengan betul.
  2. Membanding-bezakan motif-motif tenunan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kraf tenunan.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab. 
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh tenunan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai estetik seni kraf tangan tempatan.
Refleksi Murid berupaya menyatakan isi pelajaran dengan baik.

Tarikh 8 September 2015 (Selasa)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Bahasa Inggeris 1
  • Masa: 0740-0925

Tarikh 9 September 2015 (Rabu)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: PSK
  • Masa: 0710-0810
  • Kertas: Sejarah 2
  • Masa: 1010-1240

Tarikh 10 September 2015 (Khamis)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Matematik 1
  • Masa: 0810-0925

Tarikh 10 September 2015 (Khamis)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional 
Unit Pembelajaran Tenunan
  • Peralatan tenunan
  • Proses penghasilan seni tenunan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Melukis dan melabel nama peralatan seni tenunan dengan betul.
  2. mneyenaraikan proses menghasilkan seni tenunan mengikut tertib dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Melukis dan mencatat.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan hasil pelajaran.
  2. Murid diminta untuk membaca seterusnya melukis dan melabelkan nama-nama peralatan seni tenunan.
  3. Murid diminta juga untuk menyenaraikan proses penghasilan seni tenunan.
  4. Guru memantau dan menyemak hasil kerja murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar peralatan seni tenunan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti pembelajaran.

Tarikh 11 September 2015 (Jumaat)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Pendidikan Islam
  • Masa: 0710-0850

Saturday, August 29, 2015

RPH Minggu Ke - 35

Rancangan Pelajaran Harian ~  24 - 28 Ogos 2015



Tarikh 24 Ogos 2015 (Isnin)
Minggu 35
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional~Tembikar
Unit Pembelajaran
  • Seni Tembikar
    • Teknik picit
    • Teknik lingkaran
    • Teknik kepingan
    • Lempar alin
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan teknik-teknik penghasilan seni tembikar dengan betul
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya tembikar teknik picit, lingkaran dan kepingan.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Seni Tembikar
Bahan: Contoh hasil tembikar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menyatakan teknik penghasilan seni tembikar dengan betul.

Tarikh 24 Ogos 2015 (Isnin)
Minggu 35
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
      • Bentuk Silat Bunga
    • Alat ukiran kayu
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis silat bunga serta alatan ukiran kayu dengan betul.
  2. Melukis jenis-jenis silat bunga dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Guru memperkenalkan tajuk silat bunga ukiran kayu.
  3. Murid diminta untuk membaca dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Murid diminta untuk melukis jenis-jenis silat bunga ukiran kayu.
  6. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menyatakan jenis-jenis alatan dalam ukiran kayu serta mampu melukis silat-silat bunga berdasarkan contoh dengan baik.

Tarikh 25 Ogos 2015 (Selasa)
Minggu 35
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional Seni Tembikar
Unit Pemlajaran
  • Seni Tembikar
    • Tembikar Sayong
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan ciri-ciri, reka bentuk dan motif pada tembikar labu sayong dengan betul.
  2. menerangkan teknik pembakaran labu sayong secara tradisional dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya tembikar dalam buku.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan ciri-ciri reka bentuk serta teknik pembakaran tembikar.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tembikar
Bahan: Contoh tembikar
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan penghargaan karya tembikar.
Refleksi Murid berupaya menyatakan ciri-ciri, reka bentuk dan motif pada tembikar labu sayong serta teknik pembakarannya dengan betul.

Tarikh 25 Ogos 2015 (Selasa)
Minggu 35
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil berhal-bendakan alam benda dengan baik dan kualiti.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan Soalan Latihan Bentuk Objektif
Prosedur
  1. Guru menyusun hal benda di atas meja.
  2. Guru memberikan arahan.
  3. Murid diminta untuk memulakana aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Alam benda.
Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali melukis. Hasil kerja murid adalah memuaskan. Masih terdapat ramai murid yang belum siap lukisannya, dan akan bersambung dalam kelas akan datang.

Tarikh 26 Ogos 2015 (Rabu)
Minggu 35
Catatan Menghadiri Mesyuarat Pasca Penyelarasan Skor KRSV PSV SPM 2015 Peringkat Bahagian Samarahan di UPP, PPD Samarahan.

Tarikh 27 Ogos 2015 (Khamis)
Minggu 35
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil berhal-bendakan alam benda dengan baik dan kualiti.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni
Prosedur
  1. Guru menyusun hal benda di atas meja.
  2. Guru memberikan arahan.
  3. Murid diminta untuk memulakana aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Alam benda.
Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali melukis. Hasil kerja murid adalah memuaskan.

Tarikh 27 Ogos 2015 (Khamis)
Minggu 35
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional Seni Tembikar
Unit Pembelajaran
  • Seni Tembikar
    • Tembikar Mambong
    • Tembikar Terenang
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan ciri-ciri, reka bentuk dan motif pada tembikar mambong dan terenang dengan betul.
  2. menerangkan teknik penghasilan tembikar mambong dan terenang dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya tembikar dalam buku.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan ciri-ciri reka bentuk dan motif serta teknik pembakaran tembikar.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Kraf tembikar
Bahan: Contoh hasil karya tembikar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai keindahan dan keistimewaan seni kraf tangan tempatan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menerangkan motif hiasan serta proses penghasilan tembikar dengan baik.

Tarikh 28 Ogos 2015 (Jumaat)
Minggu 35
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Pakej Ulangkaji 
Unit Pelajaran
  • Kertas Teori Seni Visual
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kehendak dan jawapan soalan-soalan teori yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan dan perbincangan kertas soalan.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan latihan.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan latihan dengan baik.