Saturday, April 25, 2015

RPH Minggu Ke - 17

Rancangan Pelajaran Harian ~  20 - 24 April 2015



Tarikh 20 April 2015 (Isnin)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Cetakan saring sutera kaedah kertas pendua.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membuat kemasan dan persembahan hasil karya cetakan dengan catatan edisi, tajuk, nama dan tahun serta memasang bingkai mengikut disiplin cetakan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali membingkai karya cetakan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya cetakan yang telah dibingkaikan.
  2. Guru membuat demonstrasi membingkai.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti amali membingkai.
  4. Murid diminta untuk mencatat tiga perkara penting pada karya mengikut disiplin cetakan.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau, pembaris dan cutting mat.
Media: Pensel.
Bahan: Art card dan mounting board.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kebersihan dan kekemasan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan semangat dalam aktiviti membingkai. Murid berupaya mencatat tiga perkara penting pada karya mengikut disiplin cetakan. Hasil karya adalah baik dan berkualiti.

Tarikh 20 April 2015 (Isnin)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan
  • Kajian reka letak arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan empat cadangan reka letak arca timbulan dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan Portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cadangan reka letak.
  2. Murid diarah untuk menghasilkan lakaran reka letak.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil karja.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh cadangan reka letak.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Inovatif dan kreativiti.
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama dalam aktiviti menghasilkan portfolio. Hasil kajian reka letak adalah baik dan menarik. 

Tarikh 21 April 2015 (Selasa)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Unsur-unsur reka bentuk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan unsur-unsur reka bentuk grafik dengan betul.
  2. Menerangkan maksud setiap unsur rekaan grafik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni grafik.
  2. Murid  diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni yang terdapat pada rekaan berkenaan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran dalam buku nota.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh rekaan seni grafik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menerangkan maksud unsur-unsur seni reka bentuk dengan baik. 

Tarikh 21 April 2015 (Selasa)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Pentaksiran KRSV.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan proses penghasilan portfolio dari tajuk koleksi gambar sehingga tajuk kajian reka letak mengikut prosedur dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pentaksiran KRSV secara individu.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh portfolio yang berkualiti.
  2. Murid diarah untuk menghantar portfolio untuk dinilai seorang demi seorang.
  3. Komen daripada guru.
  4. Penambahbaikan portfolio.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh portfolio yang berkualiti.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika portfolio murid.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan portfolio mengikut spesifikasi dan prosedur dengan baik.

Tarikh 22 April 2015 (Rabu)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Pentaksiran KRSV.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan proses penghasilan portfolio dari tajuk koleksi gambar sehingga tajuk kajian reka letak mengikut prosedur dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pentaksiran KRSV secara individu.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh portfolio yang berkualiti.
  2. Murid diarah untuk menghantar portfolio untuk dinilai seorang demi seorang.
  3. Komen daripada guru.
  4. Penambahbaikan portfolio.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh portfolio yang berkualiti.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika portfolio murid.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan portfolio mengikut spesifikasi dan prosedur dengan baik.

Tarikh 23 April 2015 (Khamis)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Kajian warna
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian  gubahan warna pada cadangan hasil akhir arca timbulan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gubahan warna.
  2. Guru menerangkan skema warna yang sesuai pada karya arca timbulan.
  3. Murid diarah untuk membuat kajian warna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh hasil kajian warna.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid telah mula menghasilkan kajian warna. Namun proses penghasilan murid agak lambat. Aktiviti amali kajian warna bersambung dalam kelas seterusnya.

Tarikh 23 April 2015 (Khamis)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Seni Grafik
  • Prinsip-prinsip reka bentuk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan kesemua prinsip-prinsip reka bentuk seni grafik serta memberikan contoh dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh rekaan seni grafik sambil menerangkan semula unsur-unsur reka bentuk yang dipelajari sebelumnya.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk grafik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Majoriti murid dapat mengikuti proses pembelajaran dengan baik. 

Tarikh 24 April 2015 (Jumaat)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pelajaran Arca Timbulan
  • Kajian warna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian  gubahan warna pada cadangan hasil akhir arca timbulan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gubahan warna.
  2. Guru menerangkan skema warna yang sesuai pada karya arca timbulan.
  3. Murid diarah untuk membuat kajian warna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh hasil kajian warna.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam penghasilan kajian warna. Terdapat beberapa orang murid berjaya menghasilkan kerja dengan baik dan berkualiti. Selebihnya adalah memuaskan. Namun bagi kerja murid yang kurang memuaskan, mereka diminta untuk menambahbaikan kajian masing-masing.

Saturday, April 18, 2015

RPH Minggu Ke - 16

Rancangan Pelajaran Harian ~  13 - 17 April 2015



Tarikh 13 April 2015 (Isnin)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Jenis-jenis cetakan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pelbagai jenis cetakan serta teknik penghasilannya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya cetakan.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan berdasarkan contoh karya cetakan.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh cetakan.
  4. Murid diminta untuk menyalin nota berdasarkan buku rujukan.
  5. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh cetakan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Kebanyakan murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik. 

Tarikh 13 April 2015 (Isnin)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan
  • Olahan motif pilihan sebagai sumber ilham.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 5 lakaran olahan idea dunia permotoran pilihan dengan baik dan berkualiti. 
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan Portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  3. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil karja.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika reka bentuk industri.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran olahan berdasarkan contoh lakaran yang diberi dengan baik.

Tarikh 14 April 2015 (Selasa)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Cetakan
  • Saring sutera
    • Kertas pendua
    • Profilem
    • Foto emulsi
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengenali dan mengetahui proses penghasilan cetakan saring sutera dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya cetakan saring sutera.
  2. Guru memperkenalkan alat bahan cetakan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Sesi soaljawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang saring sutera, sekuji
Bahan: Dakwat fabric dan contoh cetakan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kebersihan dan kekemasan
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama dan minat semasa proses pengajaran dan pembelajaran. Dalam proses penilaian melalui sesi soal jawab, majoriti berupaya menjawab dengan baik.

Tarikh 14 April 2015 (Selasa)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Olahan motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 5 lakaran olahan idea dunia permotoran pilihan dengan baik dan berkualiti. 
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  3. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil karja.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika reka bentuk industri.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran olahan berdasarkan contoh lakaran yang diberi dengan baik.

Tarikh 15 April 2015 (Rabu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Olahan motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan baru motif pilihan kenderaan berdasarkan idea awal dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea baru.
  2. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil karja.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid kelas 5K5 berupaya menghasilkan olahan dengan baik dan berkualiti. Manakala hasil lukisan bagi murid 5K10 masih perlu ditingkatkan lagi. Aktiviti amali bersambung dalam kelas akan datang.

Tarikh 16 April 2015 (Khamis)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Olahan motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengumpul contoh-contoh lakaran olahan idea reka bentuk kenderaan.
  2. Mengkaji teknik menghasilkan lakaran olahan seterusnya mencuba berdasarkan contoh dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  3. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid telah berjaya menghasilkan olahan motif mengikut teknik dengan betul. Hasil kerja adalah memuaskan. Murid diarah untuk memulakan kajian reka letak arca timbulan.

Tarikh 16 April 2015 (Khamis)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Saring sutera
    • Kaedah Kertas Pendua
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan dapat menghasilkan reka corak kertas pendua yang bermotifkan corak tradisional, flora dan fauna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan kertas pendua.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh motif dan kertas pendua cetakan.
  2. Guru menunjukkan teknik penghasilan kertas pendua.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan pertas pendua.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Gunting, pisau.
Bahan: Contoh kertas pendua.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kreativiti dan berhati-hati.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan menghasilkan kertas pendua cetakan. Hasil kerja adalah baik.

Tarikh 17 April 2015 (Jumaat)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pelajaran Arca Timbulan
  • Kajian reka letak arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan empat cadangan reka letak arca timbulan dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cadangan reka letak.
  2. Murid diarah untuk menghasilkan lakaran reka letak.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil karja.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh cadangan reka letak.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Inovatif dan kreativiti.
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama dalam aktiviti menghasilkan portfolio. Hasil kajian reka letak adalah baik dan menarik. Masih terdapat ramai murid yang masih belum menyiapkan lakaran olahan motif pilihan. Mereka diberi tempoh sehingga hari Isnin depan untuk menyiapkan kerja.

Sunday, April 12, 2015

RPH Minggu Ke - 15

Rancangan Pelajaran Harian ~  6 - 10 April 2015



Tarikh 6 April 2015 (Isnin)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca
  • Lukisan realistik serangga.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan semua lukisan realistik berhalbendakan serangga sebagai motif penghasilan arca binaan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Guru menunjukkan teknik melukis dan mewarna.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan.
  4. Persembahan lukian.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan menghasilkan lukisan realistik dengan baik.

Tarikh 6 April 2015 (Isnin)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan
  • Olahan motif pilihan sebagai sumber ilham.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 5 lakaran olahan idea dunia permotoran pilihan dengan baik dan berkualiti. 
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan Portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  3. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil karja.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika reka bentuk industri.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran olahan berdasarkan contoh lakaran yang diberi dengan baik.

Tarikh 7 April 2015 (Selasa)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Binaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah arca binaan bermotifkan serangga dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan arca binaan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya arca binaan.
  2. Guru menerangkan teknik penghasilan arca binaan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan arca binaan dalam pasangan.
  4. Guru memantau dan membimbing aktiviti amali.
  5. Persembahan hasil kerja arca 40% siap.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau, gunting.
Bahan: Contoh arca binaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berdisiplin, kerjasama dan berhati-hati.
Refleksi Buat pertama kali murid menghasilkan arca binaan. Proses amali penghasilan agak lambat dan perlu lebih banyak bimbingan daripada guru.

Tarikh 7 April 2015 (Selasa)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Olahan motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 5 lakaran olahan idea dunia permotoran pilihan dengan baik dan berkualiti. 
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  3. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil karja.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika reka bentuk industri.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran olahan berdasarkan contoh lakaran yang diberi dengan baik.

Tarikh 8 April 2015 (Rabu)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Olahan motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan baru motif pilihan kenderaan berdasarkan idea awal dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea baru.
  2. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil karja.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid kelas 5K5 berupaya menghasilkan olahan dengan baik dan berkualiti. Manakala hasil lukisan bagi murid 5K10 masih perlu ditingkatkan lagi. Aktiviti amali bersambung dalam kelas akan datang.

Tarikh 9 April 2015 (Khamis)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Olahan motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengumpul contoh-contoh lakaran olahan idea reka bentuk kenderaan.
  2. Mengkaji teknik menghasilkan lakaran olahan seterusnya mencuba berdasarkan contoh dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  3. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid telah berjaya menghasilkan olahan motif mengikut teknik dengan betul. Hasil kerja adalah memuaskan.

Tarikh 9 April 2015 (Khamis)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca
  • Produk arca binaan serangga.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan semua arca binaan bermotifkan serangga dengan menggunakan bahan buangan dengan baik dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk arca.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca binaan.
  2. Guru menunjukkan teknik penghasilan arca binaan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan arca.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil kerja arca.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Gunting, pisau.
Bahan: Contoh arca binaan dan bahan buangan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kreativiti dan berhati-hati.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan menghasilkan arca binaan. Terdapat beberapa hasil kerja yang berkualiti dan menarik.

Tarikh 10 April 2015 (Jumaat)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pelajaran Arca Timbulan
  • Cadangan akhir motif pilihan arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan satu cadangan akhir rekaan arca timbulan berdasarkan olahan motif yang dipilih dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cadangan rekaan arca timbulan.
  2. Murid diarah untuk menghasilkan lukisan cadangan akhir.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil karja.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh cadangan arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Inovatif dan kreativiti.
Refleksi Beberapa orang murid berupaya menghasilkan lakaran cadangan akhir dengan baik dan berkualiti. Namun masih ramai murid yang masih dalam proses membuat olahan motif.