Tuesday, April 24, 2012

RPH Minggu Ke - 17

Rancangan Pelajaran Harian ~  23 - 27  April 2012




Tarikh 23 April 2012 (Isnin)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Reka Corak - Kajian Warna Cadangan Reka Letak                             Corak.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 4 kajian / gubahan warna bagi reka corak yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya kajian warna dan menerangkan konsep gubahan warna.
  2. Amali murid menghasilkan kajian warna reka corak.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh gubahan warna.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil kajian warna murid adalah baik.

Tarikh 24 April 2012 (Selasa)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K7 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Pembungkusan
  • Perkara-perkara penting dalam reka bentuk       pembungkusan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan serta memberikan contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
  2. Guru menerangkan perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi penting serta menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Pengukuhan dan pengkayaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk pembungkusan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan kebanyakan soalan yang dikemukakan berupaya dijawab dengan betul.

Tarikh 25 April 2012 (Rabu)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Reka Corak - Kajian Warna Cadangan Reka Letak                             Corak.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 4 kajian / gubahan warna bagi reka corak yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya kajian warna dan menerangkan konsep gubahan warna.
  2. Amali murid menghasilkan kajian warna reka corak.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh gubahan warna.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil kajian warna murid adalah baik.

Tarikh 25 April 2012 (Rabu)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Pembungkusan
  • Perkara-perkara penting dalam reka bentuk       pembungkusan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan serta memberikan contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
  2. Guru menerangkan perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi penting serta menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Pengukuhan dan pengkayaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk pembungkusan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan kebanyakan soalan yang dikemukakan berupaya dijawab dengan betul.

Tarikh 26 April 2012 (Khamis)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K7
Masa 70 Minit
Bidang Komunilasi Visual
Unit Pembelajaran Logo
  • Jenis-jenis Logo.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membanding bezakan ciri-ciri setiap jenis logo serta memberikan contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh logo kepada murid.
  2. Murid diminta untuk menyatakan maklumat logo berdasarkan pengetahuan sedia ada.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tulis.
Bahan: Contoh logo.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya membanding bezakan ciri-cir setiap jenis logo dengan betul.

Tarikh 26 April 2012 (Khamis)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Kajian warna reka corak pada kasut kanvas.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 4 kajian / gubahan warna bagi reka corak yang dipilih dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya kajian warna dan menerangkan konsep gubahan warna.
  2. Amali murid menghasilkan kajian warna reka corak.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya lukisan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh gubahan warna.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan sebanyak 4 gubahan warna reka corak dengan baik, kualiti dan analitik.

Tarikh 27 April 2012 (Jumaat)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Logo
  • Jenis-jenis Logo.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membanding bezakan ciri-ciri setiap jenis logo serta memberikan contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh logo kepada murid.
  2. Murid diminta untuk menyatakan maklumat logo berdasarkan pengetahuan sedia ada.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tulis.
Bahan: Contoh logo.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Bertanggungjawab.
Refleksi Murid berupaya membanding bezakan ciri-cir setiap jenis logo dengan betul.

RPH Minggu Ke - 16

Rancangan Pelajaran Harian ~  16 - 21  April 2012




Tarikh 16 April 2012 (Isnin)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan motif hidupan marin sebagai sumber ilham reka corak.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan motif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran adalah baik.

Tarikh 17 April 2012 (Selasa)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K7 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Unsur-unsur reka bentuk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan unsur-unsur reka bentuk grafik dengan betul.
  2. Menerangkan maksud setiap unsur rekaan grafik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni grafik.
  2. Murid  diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni yang terdapat pada rekaan berkenaan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran seterusnya menerangkan kepada semua murid.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh rekaan seni grafik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menerangkan maksud unsur-unsur seni reka bentuk dengan baik.

Tarikh 18 April 2012 (Rabu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pemlajaran Reka Corak
  • Kajian Reka Letak motif marin pada lakaran kasut kanvas.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian  reka letak motif pilihan reka corak yang dipilih pada lakaran kasut kanvas dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran reka letak yang berkualiti.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran reka letak.
  3. Amali murid menghasilkan lakaran.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh kajian reka letak.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan berupaya menghasilkan kajian reka letak motif corak dengan baik. 

Tarikh 18 April 2012 (Rabu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Unsur-unsur reka letak.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan unsur-unsur reka bentuk grafik dengan betul.
  2. Menerangkan maksud setiap unsur rekaan grafik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni grafik.
  2. Murid  diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni yang terdapat pada rekaan berkenaan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran seterusnya menerangkan kepada semua murid.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh rekaan seni grafik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan maksud unsur-unsur seni reka bentuk dengan baik.

Tarikh 19 April 2012 (Khamis)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K7
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual.
Unit Pembelajaran Prinsip-prinsip Reka Bentuk Seni Grafik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan prinsip-prinsip reka bentuk grafik dengan betul.
  2. Menerangkan maksud setiap prinsip rekaan grafik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni grafik.
  2. Guru memperkenalkan tajuk dan menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran .
  4. Sesi soal jawab.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh rekaan seni grafik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menerangkan maksud prinsip-prinsip seni reka bentuk dengan baik.

Tarikh 19 April 2012 (Khamis)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
Kajian Reka Letak motif pada lakaran kasut kanvas.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya empat kajian  reka letak motif pilihan reka corak yang dipilih pada lakaran kasut kanvas dengan baik, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran reka letak yang berkualiti.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran reka letak.
  3. Amali murid menghasilkan lakaran.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh kajian reka letak.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan berupaya menghasilkan kajian reka letak motif corak dengan baik. 

Tarikh 20 April 2012 (Jumaat)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Prinsip-prinsip reka bentuk seni grafik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan prinsip-prinsip reka bentuk grafik dengan betul.
  2. Menerangkan maksud setiap prinsip rekaan grafik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni grafik.
  2. Guru memperkenalkan tajuk dan menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran .
  4. Sesi soal jawab.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Contoh karya seni grafik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama.
Refleksi Murid berupaya menerangkan maksud prinsip-prinsip seni reka bentuk dengan baik.

Tarikh 21 April 2012 (Sabtu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Risalah
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran, murid diharapkan dapat:
  1. Membanding-bezakan corak reka letak rekaan grafik risalah dengan betul.
  2. Menyenaraikan ciri-ciri risalah yang berkualiti dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh risalah.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk membaca, mencatat dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen dan pensil.
Bahan: Buku nota, contoh risalah.
Media: Grafik.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama.
Refleksi Murid  berupaya menjawab soalan yang dikemukakan berdasarkan nota yang disalin dengan betul.

Tuesday, April 17, 2012

RPH Minggu Ke - 15

Rancangan Pelajaran Harian ~ 9 - 13 April 2012



Tarikh 9 April 2012 (Isnin)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Catatan Cuti Umum

Tarikh 10 April 2012 (Selasa)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K7 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit PembelajaranCetakan
  • Kemasan bingkai
  • Persembahan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan bingkai cetakan serta persembahan akhir dengan catatan siri, tajuk, nama dan tahun mengikut disiplin cetakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Amali Persembahan karya cetakan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh karya cetakan.
  2. Guru membuat demonstrasi menghasilkan bingkai.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan bingkai cetakan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya cetakan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau dan pembaris.
Bahan: Art Kad
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan karya cetakan dengan persembahan kemasan bingkai dengan baik.

Tarikh 11 April 2012 (Rabu)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 4K9
Masa 70 Minit
Catatan Cuti Umum - Hari Pertabalan YDP Agong Negara Malaysia

Tarikh 12 April 2012 (Khamis)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K7
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Kemasan bingkai
  • Persembahan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan bingkai cetakan serta persembahan akhir dengan catatan siri, tajuk, nama dan tahun mengikut disiplin cetakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Amali Persembahan karya cetakan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh karya cetakan.
  2. Guru membuat demonstrasi menghasilkan bingkai.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan bingkai cetakan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya cetakan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau dan pembaris.
Bahan: Art Kad
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan karya cetakan dengan persembahan kemasan bingkai dengan baik.

Tarikh 12 April 2012 (Khamis)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Kajian reka letak motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya dua hingga empat kajian reka letak motif pilihan marin hasil daripada olahan pada reka bentuk kasut dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran kajian reka letak motif.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran reka letak.
  3. Amali menghasilkan kajian reka letak.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil kajian.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran reka letak.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran kajian murid adalah baik dan berkualiti.

Tarikh 13 April 2012 (Jumaat)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Pengenalan
  • Unsur-unsur reka bentuk
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan unsur-unsur reka bentuk grafik dengan betul.
  2. Menerangkan maksud setiap unsur rekaan grafik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni grafik.
  2. Murid diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni yang terdapat pada rekaan berkenaan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran seterusnya menerangkan kepada semua murid.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh rekaan seni grafik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berdisiplin dan kerjasama.
Refleksi Murid berupaya menerangkan maksud unsur-unsur seni reka bentuk dengan betul.

RPH Minggu Ke - 14

Rancangan Pelajaran Harian ~ 2 - 6 April 2012



Tarikh 2 April 2012 (Isnin)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Lakaran olahan motif hidupan laut
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan bermotifkan hidupan laut yang mampu menunjukkan olahan kepada idea baru dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan yang berkualiti.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran olahan.
  3. Amali murid menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran olahan murid adalah baik.

Tarikh 3 April 2012 (Selasa)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K7 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit PembelajaranCetakan
  • Cetakan Stansil Kertas Pendua
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran motif bebas pada kertas pendua seterusnya memotong motif berkenaan dengan kemas.
Aktiviti Pembelajaran Amali penyediaan kertas pendua cetakan stensil.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan stensil serta menerangkan teknik penghasilannya.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran motif serta memotong kertas pendua bagi cetakan stensil.
  3. Guru memantau dan membimbing murid.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau dan pembaris.
Bahan: Contoh cetakan, kertas pendua.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan berhati-hati.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali. Hasil potongan kertas pendua cetakan dapat dihasilkan dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 4 April 2012 (Rabu)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pemlajaran Reka Corak
  • Lakaran olahan motif hidupan laut
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan bermotifkan hidupan laut yang mampu menunjukkan olahan kepada idea baru dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan yang berkualiti.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran olahan.
  3. Amali murid menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran olahan murid adalah baik.

Tarikh 4 April 2012 (Rabu)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Cetakan
  • Cetakan stensil kertas pendua.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah karya cetakan bermotif bebas dengan menggunakan teknik cetakan stensil kertas pendua dengan tepat, kemas dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali cetakan.
Prosedur
  1. Guru meminta murid menyatakan semula nama dan fungsi alat bahan cetakan.
  2. Guru membuat demonstrasi mencetak.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan amali mencetak berdasarkan arahan yang diberi oleh guru.
  4. Guru memantau, membantu dan membimbing murid menghasilkan cetakan.
  5. Persembahan karya dan sesi memberi komen.
  6. Rumusan Pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang, sekuji.
Bahan: Fabric dye, kertas surat khabar dan kain.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan kebanyakan hasil karya cetakan berupaya dicetak dengan baik, kemas dan berkualiti.

Tarikh 5 April 2012 (Khamis)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K7
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Cetakan Stansil Kertas Pendua
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran motif bebas pada kertas pendua seterusnya memotong motif berkenaan dengan kemas.
Aktiviti Pembelajaran Amali penyediaan kertas pendua cetakan stensil.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan stensil serta menerangkan teknik penghasilannya.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran motif serta memotong kertas pendua bagi cetakan stensil.
  3. Guru memantau dan membimbing murid.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau dan pembaris.
Bahan: Contoh cetakan, kertas pendua.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berhati-hati.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali. Hasil potongan kertas pendua cetakan dapat dihasilkan dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 5 April 2012 (Khamis)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Kajian reka letak motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya dua hingga empat kajian reka letak motif pilihan marin hasil daripada olahan pada reka bentuk kasut dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran kajian reka letak motif.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran reka letak.
  3. Amali menghasilkan kajian reka letak.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil kajian.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran reka letak.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran kajian murid adalah baik dan berkualiti.

Tarikh 6 April 2012 (Jumaat)
Minggu 14
Catatan Cuti Umum - Good Friday