Monday, October 27, 2014

RPH Minggu Ke - 43

Rancangan Pelajaran Harian ~  20-24 Oktober 2014




Tarikh 20 Oktober 2014 (Isnin)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Pembetulan
Unit Pembelajaran
  • Teori Seni Visual
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kehendak soalan dan jawapan soalan objektif dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembetulan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas peperiksaan murid.
  2. Guru memberi komen keputusan secara keseluruhan.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kehendak setiap soalan serta jawapan kertas peperiksaan.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas soalan peperiksaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Murid berupaya menyatakan kehendak soalan dan jawapan yang betul berpandukan dengan buku rujukan dengan baik.

Tarikh 21 Oktober 2014 (Isnin)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Teori Seni Visual
Unit Pembelajaran Pakej Ulangkaji
  • Kertas model peperiksaan SPM
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab kesemua 50 soalan objektif teori seni dalam masa 1 jam 15 minit dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab kertas soalan model SPM.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan pakej ulangkaji dan memberikan arahan.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan dalam masa 1 jam 15 minit.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Murid diminta untuk menghantar kertas jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas Model SPM
Penerapan Nilai Bertanggungjawab dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menjawab kesemua 50 soalan objektif teori seni dalam masa 1 jam 15 minit dengan baik.

Tarikh 19 Ogos 2014 (Selasa)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Catatan Pameran Seni Visual 2014
  • Tema: Misteri Alam
  • Perasmian: 8.30 pagi
  • Tempat: Dewan Sri Sadong
  • Anjuran: Panitia Seni Visual

Tarikh 20 Ogos 2014 (Rabu)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Sumbangan Organisasi, Institusi, dan Individu terhadap Seni Visual
Unit Pemlajaran Sumbangan Kumpulan, Angkatan, dan Persatuan Seni Lukis Malaysia.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. mengetahui dan menyatakan Sumbangan Kumpulan, Angkatan, dan Persatuan Seni Lukis Malaysia terhadap seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan isi pelajaran dengan menunjukkan majalah-majalah seni visual.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Majalah seni visual.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi dan penghargaan sumbangan segala organisasi dan Angkatan seni visual.
Refleksi Murid berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik. Murid diminta untuk membuat ulangkaji pembelajaran di rumah.

Tarikh 22 Oktober 2014 (Rabu)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Bentuk Industri
Unit Pembelajaran
  • Barangan domestik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menghasilkan sekurang-kurangnya 10 jenis lakaran idea reka bentuk barangan domestik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh lukisan reka bentuk industri.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran ldea.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil
Bahan: Buku lakaran
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menghasilkan lakaran reka bentuk dengan merujuk kepada contoh lakaran dengan baik.

Tarikh 23 Oktober 2014 (Khamis)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Sumbangan Organisasi, Institusi, dan Individu terhadap Seni Visual
Unit Pembelajaran
  • Tokoh dan Kajian karya-karya pelukis Malaysia
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan nama, tema dan nilai yang hendak disampaikan dalam karya-karya pelukis Malaysia dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visaul
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh karya pelukis Malaysia.
  2. Guru meyampaikan isi pelajaran secara perbincangan dua hala.
  3. Murid diminta untuk menghayati karya pelukis tanah air seterusnya memberikan komen dari segi tema serta nilainya.
  4. Guru mengukuhkan pandangan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh karya catan dan arca
Media: Catan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi karya seni catan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dan berupaya memberi komen yang membina ke atas karya-karya seni perbincangan.

Tarikh 23 Oktober 2014 (Khamis)
Minggu 43
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Bentuk Industri
Unit Pembelajaran
  • Automobil
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menghasilkan sekurang-kurangnya 5 jenis lakaran idea reka bentuk automobil dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh lukisan reka bentuk industri.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran ldea.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensil
Bahan: Buku lakaran
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menghasilkan lakaran reka bentuk dengan merujuk kepada contoh lakaran dengan baik.

Tarikh 24 Oktober 2014 (Jumaat)
Minggu 43
Catatan Pameran Seni Visual Visions Of Home 2014
  • Tema: Rumah
  • Masa: 0900 pagi - 0900 malam
  • Tempat: Taman Komuniti Bandar Serian
  • Anjuran Bersama SMK Serian, SMK Tarat, SMK Taee, PPD Serian dan Majlis Daerah Serian.
 

RPH Minggu Ke - 42

Rancangan Pelajaran Harian ~  13-17 Oktober 2014




Tarikh 13 Oktober 2014 (Isnin)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Kedua
  • Kertas: Matematik 1
  • Masa: 0810-0925

Tarikh 13 Oktober 2014 (Isnin)
Minggu 42
Catatan Pelajar Tingkatan 5 - Cuti Belajar dari 13-16 Oktober 2014

Tarikh 14 Oktober 2014 (Selasa)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Refleksi Peperiksaan Penggal Kedua
  • Kertas: Sains 1
  • Masa: 0810-0925
  • Kertas: Sains 2
  • Masa: 1010-12.40

Tarikh 15 Oktober 2014 (Rabu)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Catatan Pelajar Tingkatan 5 - Cuti Belajar dari 13-16 Oktober 2014

Tarikh 15 Oktober 2014 (Rabu)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Catatan Peperiksaan Penggal Kedua
  • Kertas: Pendidikan Seni Visual 1
  • Masa: 0810-0925
  • Kertas: Pendidikan Seni Visual 2
  • Masa: 0940-12.40

Tarikh 16 Oktober 2014 (Khamis)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Catatan Pelajar Tingkatan 5 - Cuti Belajar dari 13-16 Oktober 2014

Tarikh 16 Oktober 2014 (Khamis)
Minggu 42
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan/Catan
  • Pembetulan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kekuatan dan kelemahan karya lukisan atau catan peperiksaan dari segi gubahan, penggunaan media dan teknik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan karya lukisan peperiksaan pelajar.
  2. Guru memberi komen secara keseluruhan.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan, media dan teknik.
  4. Guru mengukuhkan komen murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Karya lukisan murid.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya lukisan.
Refleksi Murid memahami serta mengetahui kekuatan dan kelemahan masing-masing dalam penghasilan karya seni halus. Murid juga menunjukkan penghargaan dan apresiasi terhadap hasil kerja rakan dengan baik.

Tarikh 17 Oktober 2014 (Jumaat)
Minggu 42
Catatan Tiada kelas
 

Saturday, October 11, 2014

RPH Minggu Ke-41

Rancangan Pelajaran Harian ~  6 - 10 Oktober 2014




Catatan
Cuti Umum ~ Hari Raya Haji

Tarikh 7 Oktober 2014 (Selasa)
Minggu 41
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Ke-2
  • Kertas: Bahasa Malaysia 1
  • Masa: 0710-0925

  • Kertas: Bahasa Malaysia 2
  • Masa: 1010-1240

Tarikh 8 Oktober 2014 (Rabu)
Minggu 41
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Sumbangan Organisasi, Institusi, dan Individu terhadap Seni Visual
Unit Pemlajaran
  • Sumbangan Kumpulan, Angkatan, dan Persatuan Seni Lukis Malaysia.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui dan menyatakan Sumbangan Kumpulan, Angkatan, dan Persatuan Seni Lukis Malaysia terhadap seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Ulangkaji ~ Pembelajaran teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan isi pelajaran dengan menunjukkan majalah-majalah seni visual.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Majalah seni visual.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi dan penghargaan sumbangan segala organisasi dan Angkatan seni visual.
Refleksi Murid berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik. Murid diminta untuk membuat ulangkaji pembelajaran di rumah.

Tarikh 8 Oktober 2014 (Rabu)
Minggu 41
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Ke-2
  • Kertas: Bahasa Inggeris 2
  • Masa: 1025-1240

Tarikh 9 Oktober 2014 (Khamis)
Minggu 41
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Sumbangan Organisasi, Institusi, dan Individu terhadap Seni Visual
Unit Pembelajaran
  • Tokoh dan Kajian karya-karya pelukis Malaysia
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan nama, tema dan nilai yang hendak disampaikan dalam karya-karya pelukis Malaysia dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh karya pelukis Malaysia.
  2. Guru meyampaikan isi pelajaran secara perbincangan dua hala.
  3. Murid diminta untuk menghayati karya pelukis tanah air seterusnya memberikan komen dari segi tema serta nilainya.
  4. Guru mengukuhkan pandangan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh karya catan dan arca
Media: Catan
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi karya seni catan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dan berupaya memberi komen yang membina ke atas karya-karya seni perbincangan.

Tarikh 9 Oktober 2014 (Khamis)
Minggu 41
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Ke-2
  • Kertas: Pendidikan Moral
  • Masa: 1010-1240
  • Kertas: Pendidikan Islam 1
  • Masa: 1040-1240

Tarikh 10 Oktober 2014 (Jumaat)
Minggu 41
Catatan Tiada kelas
 

Friday, October 3, 2014

RPH Minggu Ke - 40

Rancangan Pelajaran Harian ~  29 September - 3 Oktober 2014




Tarikh 29 September 2014 (Isnin)
Minggu 40
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran Seni Batik
  • Pengenalan
  • Jenis-jenis Batik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kehendak soalan peperiksaan serta jawapannya dengan betul. 
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas jawapan murid dan memberi komen terhadap prestasi / kepututsan peperiksaan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan kehendak soalan peperiksaan serta jawapan dengan baik.
  3. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas soalan peperiksaan.
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kejujuran, kerjasama, hormat-menghormati.
Refleksi Majoriti murid berupaya menyatakan kehendak soalan dan jawapan dengan betul.

Tarikh 29 September 2014 (Isnin)
Minggu 40
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pembelajaran
  • Seni Tekat
    • Unsur dan bentuk motif
    • Bahan, alat dan proses
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyanaraikan unsur dan bentuk motif tekatan dengan betul.
  2. Menyatakan fungsi alatan tekat dan proses penghasilan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ulangkaji / pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan gambar seni tekat.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis karya seni berkenaan.
  3. Murid diminta untuk membentuk kumpulan, kemudian diberi tugasan.
  4. Murid berbincang dan guru memantau dan membimbing.
  5. Setiap kumpulan diminta untuk melaporkan hasil perbincangan tugasan.
  6. Guru mengukuhkan hasil pembentangan murid.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat:  Seni tekad.
Bahan: Contoh gambar seni tekad.
Media:  Kraf tangan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya membentangkan hasil perbincangan dengan baik. Namun kemahiran penyampaian isi pembelajaran masih perlu ditingkatkan.

Tarikh 30 September 2014 (Selasa)
Minggu 40
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pemlajaran
  • Seni Batik
    • Pengenalan
    • Sejarah seni batik di Malaysia
    • Jenis-jenis batik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan jensi-jenis batik dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kraf batik lukis.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab. 
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Seni batik seperti canting.
Bahan: Contoh hasil batik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan jenis-jenis batik serta fungsinya dengan betul.

Tarikh 1 Oktober 2014 (Rabu)
Minggu 40
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pemlajaran
  • Seni Ukiran
  • Seni Tenunan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan ciri-ciri, reka bentuk, motif dan proses penghasilan kraf tradisional dalam dimensi baru dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Ulangkaji ~ Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya kraf dimensi baru.
  2. Guru mengagihkan tugasan dalam kumpulan.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pembelajaran.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan penghargaan nilai estetik kraf tradisional.
Refleksi Murid berupaya membentangkan hasil perbincangan kumpulan dengan baik.

Tarikh 1 Oktober 2014 (Rabu)
Minggu 40
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Pakej Ulangkaji Tingkatan 4
Unit Pembelajaran
  • Latihan menjawab soalan teori  
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. memahami kehendak soalan teori dan menjawab sekurang-kurangnya 30 daripada 50 soalan objektif  dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Prosedur
  1. Guru menerangkan beberapa teknik menjawab soalan teori psv.
  2. Guru mengedarkan buku kerja.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan latihan teori.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan soalan dan jawapan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku kerja
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Jujur dan kerjasama.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan dengan baik. Namun keputusan adalah sederhana. Majoriti murid hanya berupaya menjawab 10 hingga 15 soalan betul daripada 25 soalan yang dikemukakan.

Tarikh 2 Oktober 2014 (Khamis)
Minggu 40
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Pakej Ulangkaji
Unit Pembelajaran Kertas Teori 1 (2611/1)
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 35 soalan betul daripada 50 soalan objektif yang dikemukakan.
Aktiviti Pembelajaran Latihan pakej ulangkaji.
Prosedur
  1. Guru mengemukakan kertas soalan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan teknik menjawab soalan.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan.
  4. Sesi menyemak jawapan murid.
  5. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas soalan Pakej Ulangkaji.
Media: LCD Projektor.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Majoriti murid berupaya menjawab lebih daripada 30 soalan betul.

Tarikh 2 Oktober 2014 (Khamis)
Minggu 40
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Ke-2
  • Kertas: Sejarah
  • Masa: 0940-1240

Tarikh 3 Oktober 2014 (Jumaat)
Minggu 40
Catatan Tiada kelas