Sunday, August 26, 2012

RPH Minggu Ke - 33

Rancangan Pelajaran Harian ~ 13 - 17 Ogos 2012




Tarikh 13 Ogos 2012 (Isnin)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap Persekitaran
Unit Pembelajaran Landskap Persekitaran
  • Faktor penting dalam seni reka landskap persekitaran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menerangkan faktor penting dalam seni reka landskap persekitaran dengan memberikan contoh yang sesuai.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk reka bentuk landskap.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk landskap persekitaran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai keindahan alam.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya menyatakan isi pelajaran dengan betul.

Tarikh 13 Ogos 2012 (Isnin)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan - Ujian Pertengahan Penggal 2
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil berhal-bendakan alam benda dengan baik dan kualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan lukisan.
Prosedur
  1. Guru menyusun hal benda di atas meja.
  2. Guru memberikan arahan.
  3. Murid diminta untuk memulakana aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan mengawas.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Alam benda.
Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali melukis. Hasil likisan murid adalah baik.
                   
Tarikh 14 Ogos 2012 (Selasa)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional.
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Ujian Pertengahan Penggal 2
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 soalan daripada 25 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian Pertengahan Penggal 2
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan.
  2. Murid diminta untuk memjawab soalan ujian.
  3. Guru memantau dan mengawas.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran
Keperluan Alat: Tulis.
Bahan: Kertas soalan.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kejujuran.
Refleksi Majoriti murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab soalan dengan betul.

Tarikh 15 Ogos 2012 (Rabu)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pemlajaran Lukisan - Ujian Pertengahan Penggal 2
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif hiasan dalaman ruang tertentu dengan baik dan kualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis
Prosedur
  1. Guru memberikan kertas soalan ujian.
  2. Guru memberikan arahan.
  3. Murid diminta untuk memulakana aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan mengawas.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali melukis. Hasil lukisan murid adalah baik.
 
Tarikh 15 Ogos 2012 (Rabu)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Ujian Pertengahan Penggal 2
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 soalan daripada 25 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian Pertengahan Penggal 2
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan.
  2. Murid diminta untuk memjawab soalan ujian.
  3. Guru memantau dan mengawas.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tulis.
Bahan: Kertas soalan.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kejujuran.
Refleksi Majoriti murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab soalan dengan betul.

Tarikh 16 - 17 Ogos 2012 (Khamis & Jumaat)
Minggu 33
Catatan Cuti Ganti Sempena Perayaan Hari Raya Aidilfitri 2012

Sunday, August 12, 2012

RPH Minggu Ke - 32

Rancangan Pelajaran Harian ~ 6 - 10 Ogos 2012




Tarikh 6 Ogos 2012 (Isnin)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Lukisan Perspektif 
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif ruang tamu dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan warna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan hiasan dalaman.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi melukis lukisan perspektif.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan menbimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh lukisan hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan perspektif dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 6 Ogos 2012 (Isnin)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Unsur-unsur seni ukiran kayu
    • Pola carak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menbanding-bezakan unsur-unsur motif ukiran tradisional dengan betul.
  2. Mengetahui dan memahami pola corak seni ukiran kayu dengan kategorikannya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Murid diminta untuk menyatakan motif ukirannya.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran.
  4. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kerjasama, hormat-menghormati.
Refleksi Murid dapat memahami tajuk perbincangan dengan baik serta menunjukkan komitmen yang menggalakkan dalam pembelajaran.
                   
Tarikh 7 - 9 Ogos 2012 (Selasa - Khamis)
Minggu 32
Catatan Mesyuarat Penyelarasan Skor PBS PSV SPM 2012
  • Tarikh: 7 - 9 Ogos 2012
  • Tempat: UPP Kuching, KM4, Jalan Matang, Kuching
 
Tarikh 10 Ogos 2012 (Jumaat)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Ciri-ciri Hiasan Dalaman  bagi ruang atau bilik tertentu rumah kediaman serta tempat awam.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi hiasan dalaman bagi rumah kediaman serta tempat-tampat awam dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab. Latihan menjawab soalan teori
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi elemen reka bentuk hiasan dalaman dengan baik.

Saturday, August 4, 2012

RPH Minggu Ke - 31

Rancangan Pelajaran Harian ~ 30 Julai - 3 Ogos 2012




Tarikh 30 Julai 2012 (Isnin)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Lukisan Perspektif 
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif ruang tamu dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan warna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan hiasan dalaman.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi melukis lukisan perspektif.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan menbimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh lukisan hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan perspektif dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 30 Julai 2012 (Isnin)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Unsur-unsur seni ukiran kayu
    • Pola carak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menbanding-bezakan unsur-unsur motif ukiran tradisional dengan betul.
  2. Mengetahui dan memahami pola corak seni ukiran kayu dengan kategorikannya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Murid diminta untuk menyatakan motif ukirannya.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran.
  4. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kerjasama, hormat-menghormati.
Refleksi Murid dapat memahami tajuk perbincangan dengan baik serta menunjukkan komitmen yang menggalakkan dalam pembelajaran.
                   
Tarikh 31 Julai 2012 (Selasa)
Minggu 31
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional.
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Jenis-jenis silat bunga
    • Tokoh seni ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menbanding-bezakan jenis-jenis silat bunga ukiran kayu dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Murid diminta untuk merasakan motif ukiran melalui deria sentuhan dan penglihatan.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran.
  4. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  5. Murid diminta untuk menulis nota dan melukis silat-silat bunga ukiran.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kerjasama, hormat-menghormati.
Refleksi Murid dapat memahami tajuk perbincangan dan berjaya menyalin nota dan melukis jenis-jenis silat bunga ukiran kayu dalam buku latihan dengan baik.

Tarikh 1 - 3 Ogos 2012 (Rabu-Jumaat)
Minggu 31
Catatan Mesyuarat Penyelarasan Skor PBS PSV SPM 2012
  • Tarikh: 1 - 3 Ogos 2012
  • Tempat: Pearl International Hotel, Kuala Lumpur