Sunday, July 29, 2012

RPH Minggu Ke - 30

Rancangan Pelajaran Harian ~ 23 - 27 Julai 2012




Tarikh 23 Julai 2012 (Isnin)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab soalan-soalan latihan teori seni berbentuk objektif dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan teori seni.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja teori seni visual.
  2. Murid diarah untuk menjawab soalan latihan teori seni bertajuk seni reka hiasan dalaman.
  3. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  4. Rumusan pembelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan penghargaan.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan dengan baik.

Tarikh 23 Julai 2012 (Isnin)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Persembahan hasil karya portfolio dan produk
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui kekuatan dan kelemahan hasil karya masing-masing serta berusaha menambahbaikan kualiti karya dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Persembahan hasil karya dan kritikan.
Prosedur
  1. Guru menilai hasil karya murid serta memberikan komen.
  2. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan masing-masing.
  3. Murid diminta untuk menambahbaikan hasil karya.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Hasil portfolio dan produk murid
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan, kebersihan dan penghargaan
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan keyakinan apabila mempersembahkan karya masing-masing.
                   
Tarikh 24 Julai 2012 (Selasa)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab soalan-soalan latihan teori seni berbentuk objektif dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja teori seni visual.
  2. Murid diarah untuk menjawab soalan latihan teori seni bertajuk seni reka hiasan dalaman.
  3. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  4. Rumusan pembelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan penghargaan.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan dengan baik.

Tarikh 25 Julai 2012 (Rabu)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pemlajaran Lukisan perspektif.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif ruang tamu dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan warna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan hiasan dalaman.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi melukis lukisan perspektif.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan menbimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh lukisan hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan perspektif dengan baik.
 
Tarikh 26 Julai 2012 (Rabu)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Sejarah seni ukiran di Malaysia
    • Aplikasi seni ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan secara ringkas sejarah seni ukiran di Malaysia.
  2. Meneliti contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk membaca dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Mengetahui perkembangan sejarah seni kraf ukiran di Malaysia serta berupaya menyatakan contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.

Tarikh 26 Julai 2012 (Khamis)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Sejarah seni ukiran di Malaysia
    • Aplikasi seni ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan secara ringkas sejarah seni ukiran di Malaysia.
  2. Meneliti contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk membaca dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Mengetahui perkembangan sejarah seni kraf ukiran di Malaysia serta berupaya menyatakan contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.

Tarikh 26 Julai 2012 (Khamis)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab soalan-soalan latihan teori seni berbentuk objektif dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja teori seni visual.
  2. Murid diarah untuk menjawab soalan latihan teori seni bertajuk seni reka hiasan dalaman.
  3. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  4. Rumusan pembelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan Penghargaan
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan dengan baik.

Tarikh 27 Julai 2012 (Jumaat)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Lukisan Perspektif 
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif ruang tamu dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan warna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan hiasan dalaman.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi melukis lukisan perspektif.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan menbimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh lukisan hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan perspektif dengan baik.

Saturday, July 21, 2012

RPH Minggu Ke - 29

Rancangan Pelajaran Harian ~ 16 - 20 Julai 2012




Tarikh 16 Julai 2012 (Isnin)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran
  • Pengenalan
  • Ciri-ciri hiasan dalaman
  • Aspek penting dalam hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan perkara penting dalam hiasan dalaman dengan betul
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran berdasarkan contoh gambar.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menerangkan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kesederhanaan
Refleksi Murid berupaya menyatakan maksud dan aspek penting hiasan dalaman dengan betul.

Tarikh 16 Julai 2012 (Isnin)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Persembahan hasil karya portfolio dan produk
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan karya portfolio dan produk reka corak mengikut spesifikasi dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Persembahan hasil karya dan kritikan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas yang berkualiti
  2. Murid diminta untuk mempersembahkan hasil karya masing-masing.
  3. Murid diminta untuk memberi komen serta kritikan.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Hasil portfolio dan produk murid
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan, kebersihan dan penghargaan
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan keyakinan apabila mempersembahkan karya masing-masing.
                   
Tarikh 17 Julai 2012 (Selasa)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Persembahan hasil karya portfolio dan produk
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan karya portfolio dan produk reka corak mengikut spesifikasi dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Persembahan hasil karya dan kritikan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas yang berkualiti
  2. Murid diminta untuk mempersembahkan hasil karya masing-masing.
  3. Murid diminta untuk memberi komen serta kritikan.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Hasil portfolio dan produk murid
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan, kebersihan dan penghargaan
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan keyakinan apabila mempersembahkan karya masing-masing.

Tarikh 17 Julai 2012 (Rabu)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pemlajaran Ciri-ciri Hiasan Dalaman  bagi ruang atau bilik tertentu rumah kediaman serta tempat awam.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi hiasan dalaman bagi rumah kediaman serta tempat-tampat awam dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.Latihan menjawab soalan teori
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi elemen reka bentuk hiasan dalaman dengan baik.
 
Tarikh 18 Julai 2012 (Rabu)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Penilaian hasil karya murid.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui kekuatan dan kelemahan hasil karya masing-masing serta berusaha menambahbaikan kualiti karya dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali seni visual.
Prosedur
  1. Guru menilai hasil karya murid serta memberikan komen.
  2. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan masing-masing.
  3. Murid diminta untuk menambahbaikan hasil karya.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak pada kasut. Hasil warna motif adalah baik.

Tarikh 19 Julai 2012 (Khamis)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Penilaian hasil karya murid.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui kekuatan dan kelemahan hasil karya masing-masing serta berusaha menambahbaikan kualiti karya dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menilai hasil karya murid serta memberikan komen.
  2. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan masing-masing.
  3. Murid diminta untuk menambahbaikan hasil karya.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak pada kasut. Hasil warna motif adalah baik.

Tarikh 19 Julai 2012 (Khamis)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran
  • Pengenalan
  • Ciri-ciri hiasan dalaman
  • Aspek penting dalam hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan perkara penting dalam hiasan dalaman dengan betul
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran berdasarkan contoh gambar.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menerangkan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kesederhanaan
Refleksi Murid berupaya menyatakan maksud dan aspek penting hiasan dalaman dengan betul.

Tarikh 20 Julai 2012 (Jumaat)
Minggu 29
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Ciri-ciri Hiasan Dalaman  bagi ruang atau bilik tertentu rumah kediaman serta tempat awam.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi hiasan dalaman bagi rumah kediaman serta tempat-tampat awam dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab. Latihan menjawab soalan teori
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi elemen reka bentuk hiasan dalaman dengan baik.

RPH Minggu Ke - 28

Rancangan Pelajaran Harian ~  9 - 13 Julai 2012




Tarikh 9 Julai 2012 (Isnin)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Multimedia
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis perisian komputer grafik serta fungsinya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh persembahan multimedia melalui tayangan projektor LCD.
  2. Murid diminta untuk memberi komen tentang contoh persembahan yang ditunjukkan.
  3. Guru memperkenalkan topik multimedia.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  6. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh persembahan multimedia.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berdisiplin dan hormat-menghormati.
Refleksi Murid berupaya menyatakan maksud multimedia dan contoh-contoh perisian komputer grafik serta fungsinya dengan betul.

Tarikh 9 Julai 2012 (Isnin)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Proses menghasilkan reka corak pada produk kasut kanvas
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lakaran motif reka corak marin pada kasut kanvas dengan kemas, tepat dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Melakar motif reka corak pada kasut kanvas
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil lakaran murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak. Hasil lakaran motif adalah baik.
                   
Tarikh 10 Julai 2012 (Selasa)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Reka Corak
  • Proses mewarna motif marin pada kasut kanvas.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas dengan baik, kemas, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak pada kasut. Hasil warna motif adalah baik.

Tarikh 11 Julai 2012 (Rabu)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Multimedia
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis perisian komputer grafik serta fungsinya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh persembahan multimedia melalui tayangan projektor LCD.
  2. Murid diminta untuk memberi komen tentang contoh persembahan yang ditunjukkan.
  3. Guru memperkenalkan topik multimedia.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  6. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh persembahan multimedia.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berdisiplin dan hormat-menghormati.
Refleksi Murid berupaya menyatakan maksud multimedia dan contoh-contoh perisian komputer grafik serta fungsinya dengan betul.
 
Tarikh 11 Julai 2012 (Rabu)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Proses mewarna motif marin pada kasut kanvas.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas dengan baik, kemas, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak pada kasut. Hasil warna motif adalah baik.

Tarikh 12 Julai 2012 (Khamis)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Proses mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas dengan baik, kemas, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak pada kasut. Hasil warna motif adalah baik.

Tarikh 12 Julai 2012 (Khamis)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Realistik
  • Motif fauna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan realistik bermotifkan fauna dengan penekanan kepada unsur struktur bentuk, warna, jalinan dan pencahayaan dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan realitik fauna berdasarkan gambar yang dicari dengan teknik imitasi.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Guru memberi komen dan pelajar diminta untuk menambahbaikan hasil kerja..
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: pensel warna
Teknik: Imitasi.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Bertanggungjawab, kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan realitik dengan baik, nyata dan berkkualiti.

Tarikh 13 Julai 2012 (Jumaat)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Realistik
  • Motif fauna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan realistik bermotifkan fauna dengan penekanan kepada unsur struktur bentuk, warna, jalinan dan pencahayaan dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan realitik fauna berdasarkan gambar yang dicari dengan teknik imitasi.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Guru memberi komen dan pelajar diminta untuk menambahbaikan hasil kerja..
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: pensel warna
Teknik: Imitasi.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan realitik dengan baik, nyata dan berkualiti.