Monday, September 14, 2015

RPH Minggu Ke - 38

Rancangan Pelajaran Harian ~  14 - 18 September 2015



Tarikh 14 September 2015 (Isnin)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Menghadiri Mesyuarat Pasca Penyelarasan Skor KRSV PSV SPM 2015 di SMK Methodist, Sibu.

  • Aktiviti Murid: Menghasilkan lukisan gubahan fikiran (Seni Halus) bertajukkan sarang labah-labah berserta labah-labah dan dua ekor tebuan.

Tarikh 14 September 2015 (Isnin)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: PJK
  • Masa: 0710-0810

  • Kertas: Sains 1
  • Masa: 0810 - 0925

Tarikh 15 September 2015 (Selasa)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Menghadiri Mesyuarat Pasca Penyelarasan Skor KRSV PSV SPM 2015 di SMK Methodist, Sibu

Tarikh 16 September 2015 (Rabu)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Cuti Umum ~ Hari Malaysia

Tarikh 17 September 2015 (Khamis)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: PSV 1
  • Masa: 0805-0920

  • Kertas: PSV 2
  • Masa: 0940-1240

Tarikh 17 September 2015 (Khamis)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Semulajadi.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan alam semulajadi bertajukkan fauna iaitu sarang labah-labah berserta labah-labah dan dua ekor tebuan yang terperangkap di atas sarang dengan media dan teknik yang sesuai.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan bermotifkan fauna.
  2. Guru membuat demonstrasi menghasilkan beberapa lakaran motif fauna pada papan tulis.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran dan mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran dengan persembahan hasil lakaran.
Keperluan Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan berpandukan kepada contoh lakaran serta gambar photo dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 18 September 2015 (Jumaat)
Minggu 38
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Pembetulan Kertas Peperiksaan Percubaan SPM PSV Kertas 1 & 2

RPH Minggu Ke - 37

Rancangan Pelajaran Harian ~  7 - 11 September 2015



Tarikh 7 September 2015 (Isnin)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran Seni Batik
  • Pengenalan
  • Sejarah seni batik di Malaysia
  • Jenis-jenis batik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan jensi-jenis batik dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kraf batik lukis.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab. 
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Seni batik seperti canting.
Bahan: Contoh hasil batik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan jenis-jenis batik serta fungsinya dengan betul.

Tarikh 7 September 2015 (Isnin)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Bahasa Melayu 1
  • Masa: 0710-0925

Tarikh 8 September 2015 (Selasa)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pemlajaran Tenunan
  • Pengenalan
  • Jenis-jenis Tenunan
  • Motif-motif Tenunan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis tenunan dengan betul.
  2. Membanding-bezakan motif-motif tenunan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kraf tenunan.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab. 
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh tenunan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai estetik seni kraf tangan tempatan.
Refleksi Murid berupaya menyatakan isi pelajaran dengan baik.

Tarikh 8 September 2015 (Selasa)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Bahasa Inggeris 1
  • Masa: 0740-0925

Tarikh 9 September 2015 (Rabu)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: PSK
  • Masa: 0710-0810
  • Kertas: Sejarah 2
  • Masa: 1010-1240

Tarikh 10 September 2015 (Khamis)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Matematik 1
  • Masa: 0810-0925

Tarikh 10 September 2015 (Khamis)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional 
Unit Pembelajaran Tenunan
  • Peralatan tenunan
  • Proses penghasilan seni tenunan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Melukis dan melabel nama peralatan seni tenunan dengan betul.
  2. mneyenaraikan proses menghasilkan seni tenunan mengikut tertib dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Melukis dan mencatat.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan hasil pelajaran.
  2. Murid diminta untuk membaca seterusnya melukis dan melabelkan nama-nama peralatan seni tenunan.
  3. Murid diminta juga untuk menyenaraikan proses penghasilan seni tenunan.
  4. Guru memantau dan menyemak hasil kerja murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar peralatan seni tenunan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti pembelajaran.

Tarikh 11 September 2015 (Jumaat)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Pendidikan Islam
  • Masa: 0710-0850
Rancangan Pelajaran Harian ~  7 - 11 September 2015


Tarikh 7 September 2015 (Isnin)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran Seni Batik
  • Pengenalan
  • Sejarah seni batik di Malaysia
  • Jenis-jenis batik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan jensi-jenis batik dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kraf batik lukis.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab. 
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Seni batik seperti canting.
Bahan: Contoh hasil batik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan jenis-jenis batik serta fungsinya dengan betul.

Tarikh 7 September 2015 (Isnin)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Bahasa Melayu 1
  • Masa: 0710-0925

Tarikh 8 September 2015 (Selasa)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pemlajaran Tenunan
  • Pengenalan
  • Jenis-jenis Tenunan
  • Motif-motif Tenunan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis tenunan dengan betul.
  2. Membanding-bezakan motif-motif tenunan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kraf tenunan.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab. 
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh tenunan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai estetik seni kraf tangan tempatan.
Refleksi Murid berupaya menyatakan isi pelajaran dengan baik.

Tarikh 8 September 2015 (Selasa)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Bahasa Inggeris 1
  • Masa: 0740-0925

Tarikh 9 September 2015 (Rabu)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: PSK
  • Masa: 0710-0810
  • Kertas: Sejarah 2
  • Masa: 1010-1240

Tarikh 10 September 2015 (Khamis)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Matematik 1
  • Masa: 0810-0925

Tarikh 10 September 2015 (Khamis)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional 
Unit Pembelajaran Tenunan
  • Peralatan tenunan
  • Proses penghasilan seni tenunan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Melukis dan melabel nama peralatan seni tenunan dengan betul.
  2. mneyenaraikan proses menghasilkan seni tenunan mengikut tertib dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Melukis dan mencatat.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan hasil pelajaran.
  2. Murid diminta untuk membaca seterusnya melukis dan melabelkan nama-nama peralatan seni tenunan.
  3. Murid diminta juga untuk menyenaraikan proses penghasilan seni tenunan.
  4. Guru memantau dan menyemak hasil kerja murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar peralatan seni tenunan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti pembelajaran.

Tarikh 11 September 2015 (Jumaat)
Minggu 37
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Percubaan SPM
  • Kertas: Pendidikan Islam
  • Masa: 0710-0850