Thursday, August 28, 2014

RPH Minggu Ke -33

Rancangan Pelajaran Harian ~  11 - 15 Ogos 2014




Tarikh 11 Ogos 2014 (Isnin)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap Persekitaran
Unit Pembelajaran
  • Ciri Rancangan  Seni Reka Landskap yang Baik.
  • Simbol bagi Pelan Seni Reka Landskap
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri rancangan  seni reka landskap yang baik dengan betul
  2. Mengenali dan melakar simbol bagi pelan seni reka landskap dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menerangkan isi pelajaran.
  2. Murid diminta untuk mencatat dan melakar isi pelajaran. 
  3. Guru memantau dan mengawas.
  4. Rumusan pelajaran dengan perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
Keperluan Alat: Pensil.
Bahan: Carta simbol landskap
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran simbol seni reka landskap dengan baik.

Tarikh 11 Ogos 2014 (Isnin)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Sejarah seni ukiran di Malaysia
    • Aplikasi seni ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan secara ringkas sejarah seni ukiran di Malaysia.
  2. Meneliti contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk membaca dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan seni kraf tangan tradisional.
Refleksi Murid mengetahui perkembangan sejarah seni kraf ukiran di Malaysia serta berupaya menyatakan contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.

Tarikh 12 Ogos 2014 (Selasa)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional Seni Tembikar
Unit Pemlajaran 1. Sejarah Seni Tembikar
2. Bahan Seni Tembikar
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi setiap bahan dalam seni tembikar dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni tembikar,
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Kraf tembikar
Bahan: Contoh hasil karya tembikar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan, kebersihan dan apresiasi.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi setiap bahan seni tembikar dengan betul.

Tarikh 13 Ogos 2014 (Rabu)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pemlajaran
  • Ukiran Kayu
    • Unsur-unsur seni ukiran kayu
    • Pola carak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menbanding-bezakan unsur-unsur motif ukiran tradisional dengan betul.
  2. Mengetahui dan memahami pola corak seni ukiran kayu dengan kategorikannya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Murid diminta untuk menyatakan motif ukirannya.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran.
  4. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kerjasama, hormat-menghormati & apresiasi.
Refleksi Murid dapat memahami tajuk perbincangan dengan baik serta menunjukkan komitmen yang menggalakkan dalam pembelajaran.

Tarikh 13 Ogos 2014 (Rabu)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional Seni Tembikar
Unit Pembelajaran Bahan Utama Seni Tembikar'
  • Tanah liat
  • Sepuh
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi setiap bahan dalam seni tembikar dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni tembikar,
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Kraf tembikar
Bahan: Contoh hasil karya tembikar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi setiap bahan seni tembikar dengan betul.

Tarikh 14 Ogos 2014 (Khamis)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran Ukiran Kayu
  • Motif Hiasan Klasik
    • Awan Larat
    • Pucuk Rebung 
    • Sulur Bayung
  • Bentuk Ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membanding-bezakan setiap motif klasik dengan dengan betul.
  2. Menyatakan setiap teknik penghasilan reka bentuk ukiran dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh motif ukiran kayu.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi penting.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, berdisiplin dan apresiasi.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran teori seni, tetapi murid terpaksa merujuk kepada buku rujukan apabila sesi soal jawab.

Tarikh 14 Ogos 2014 (Khamis)
Minggu 33
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional~Tembikar
Unit Pembelajaran
  • Seni Tembikar
    • Teknik picit
    • Teknik lingkaran
    • Teknik kepingan
    • Lempar alin
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan teknik-teknik penghasilan seni tembikar dengan betul
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya tembikar teknik picit, lingkaran dan kepingan.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Seni Tembikar
Bahan: Contoh hasil tembikar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menyatakan teknik penghasilan seni tembikar dengan betul.i
T
Tarikh 15 Ogos 2014 (Jumaat)
Minggu 33
Catatan Tiada kelas
 

No comments:

Post a Comment