Saturday, August 9, 2014

RPH Minggu Ke - 32

Rancangan Pelajaran Harian ~  4 - 8 Ogos 2014




Tarikh 4 Ogos 2014 (Isnin)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap Persekitaran
Unit Pembelajaran Landskap Persekitaran
  • Pengenalan
  • Faktor penting dalam seni reka landskap persekitaran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menerangkan faktor penting dalam seni reka landskap persekitaran dengan memberikan contoh yang sesuai.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk reka bentuk landskap.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk landskap persekitaran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai keindahan alam.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya menyatakan isi pelajaran dengan betul. Namun masih terdapat segelintir murid yang lemah. 

Tarikh 4 Ogos 2014 (Isnin)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Sejarah seni ukiran di Malaysia
    • Aplikasi seni ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan secara ringkas sejarah seni ukiran di Malaysia.
  2. Meneliti contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk membaca dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan seni kraf tangan tradisional.
Refleksi Murid mengetahui perkembangan sejarah seni kraf ukiran di Malaysia serta berupaya menyatakan contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.

Tarikh 5 Ogos 2014 (Selasa)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap Persekitaran
Unit Pemlajaran Elemen-Elemen Landskap Persekitaran
  • Tumbuhan
  • Topografi
  • Struktur
  • Air
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis elemen landskap serta memberikan contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan jenis-jenis elemen serta contoh-contoh elemen melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting serta menyalin nota.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh elemen landskap.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan terhadap nilai estetik landskap.
Refleksi Murid berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik. Murid juga berupaya menjawab soalan yang di kemukakan dengan betul.

Tarikh 6 Ogos 2014 (Rabu)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kertas 1 - Teori Seni Visual
Unit Pemlajaran Kertas model peperiksaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 35 soalan betul daripada 50 soalan objektif yang dikemukakan.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan Soalan Latihan Bentuk Objektif
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan latihan.
  3. Guru mengarahkan murid membaca dan menyatakan jawapan latihan teori secara individu.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama sewaktu aktiviti pembelajaran. Berdasarkan respon murid terhadap item dalam latihan, keputusan adalah sederhana. Latihan seumpama ini perlu diperbanyakkan.

Tarikh 6 Ogos 2014 (Rabu)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap dan Persekitaran
Unit Pembelajaran
  • Fungsi Tumbuhan dalam Landskap 
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan fungsi-fungsi tumbuhan dalam landskap dari segi nilai estetik serta fungsi nyata dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar tumbuhan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk membaca dan menyenaraikan fungsi tumbuhan dalam landskap.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh gambar tumbuhan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai keindahan alam.
Refleksi Murid  menunjukkan kesungguhan dan berupaya menyatakan fungsi tumbuhan dalam seni landskap dengan betul.

Tarikh 7 Ogos 2014 (Khamis)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kertas 1 - Teori Seni Visual
Unit Pembelajaran Kertas model peperiksaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 35 soalan betul daripada 50 soalan objektif yang dikemukakan.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan Soalan Latihan Bentuk Objektif
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan latihan.
  3. Guru mengarahkan murid membaca dan menyatakan jawapan latihan teori secara individu.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti menjawab soalan latihan.

Tarikh 7 Ogos 2014 (Khamis)
Minggu 32
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Landskap Persekitaran
Unit Pembelajaran Landskap Persekitaran
  • Perabot, Barangan Hiasan, dan Pembinaan Lain dalam Seni Reka Landskap
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi Perabot, Barangan Hiasan, dan Pembinaan Lain dalam Seni Reka Landskap dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar landskap.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali melukis. Hasil lukisan murid adalah baik.

Tarikh 8 Ogos 2014 (Jumaat)
Minggu 32
Catatan Penceramah Teknik Menjawab Soalan PSV SPM 2014 di SMK Sg. Tapang.
 

No comments:

Post a Comment