Saturday, April 19, 2014

RPH Minggu Ke - 16

Rancangan Pelajaran Harian ~  14 - 18 April 2014




Tarikh 14 April 2014 (Isnin)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Pembungkusan
  • Perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kesemua perkara penting dalam rekaan pembungkusan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh pembungkusan.
  2. Murid  diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni grafik yang terdapat pada rekaan berkenaan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran dalam buku nota.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh pembungkusan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menyatakan perkara-perkara penting dalam reka bentuk pembungkusan dengan baik.Bagi murid yang lambat khususnya dari kelas 4K10, mereka diminta untuk mencatat nota ringkas tajuk pembelajaran.

Tarikh 14 April 2014 (Isnin)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Binaan
  • Cadangan reka bentuk arca binaan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya satu cadangan hasil akhir arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca binaan dunia maritim.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan cadangan akhir arca dunia maritim.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh portfolio dan arca binaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Hanya segelintir murid yang berjaya menghasilkan lukisan cadangan akhir arca binaan. Majoriti murid masih lagi dalam proses menghasilkan lakaran olahan idea motif.

Tarikh 15 April 2014 (Selasa)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Pembungkusan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mnghasilkan beberapa lakaran reka bentuk kotak pembungkusan serbaguna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan lakaran.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran reka bentuk.
  2. Guru membuat demonstrasi lakaran.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti amali melukis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lakaran.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kebersihan dan kekemasan.
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama dan bersungguh-sungguh dalam menghasilkan aktiviti amali lakaran. Hasil lakaran adalah baik.

Tarikh 16 April 2014 (Rabu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Binaan
  • Cadangan reka bentuk arca binaan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya satu cadangan hasil akhir arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca binaan dunia maritim.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan cadangan akhir arca dunia maritim.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh portfolio dan arca binaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Majoriti murid masih lagi dalam proses menghasilkan lakaran olahan idea motif. Hanya beberapa orang murid yang berjaya menghailkan lakaran hasil akhir arca binaan.

Tarikh 16 April 2014 (Rabu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Pembungkusan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lakaran hamparan pada kadboard pembungkusan seterusnya memotong dan membentuk pembungkusan dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran Amali membentuk pembungkusan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran hamparan dan menerangkan teknik penghasilan.
  2. Murid  diminta untuk memulakan aktiviti amali.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil kerja murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau, pembaris, pensel dan cutting mat.
Bahan: Kadboard dan contoh lakaran hamparan kotak pembungkusan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kemasan dan persembahan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran hamparan kotak pembungkusan dengan baik, kemas dan berkualiti.

Tarikh 17 April 2014 (Khamis)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Arca Binaan
  • Kajian warna arca binaan.
Unit Pembelajaran Gubahan warna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 4 gubahan atau kajian warna dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gubahan warna.
  2. Guru memberi penerangan tentang gubahan warna.
  3. Murid diminta untuk memulakan amali kajian warna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil kajian murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh portfolio dan kajian warna.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Hanya segelintir murid sahaja telah melaksanakan portfolio sampai tajuk kajian warna. Majoriti murid masih dalam proses menghasilkan olahan idea dan cadangan hasil akhir. 

Tarikh 17 April 2014 (Khamis)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Seni Grafik
  • Pembungkusan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah reka bentuk pembungkusan menggunakan kadboard serta mewarnakan warna latar teknik semburan dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran Amali mereka bentuk.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh pembungkusan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi menyembur warna.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti amali.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil kerja
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk grafik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, berhati=hati, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil kerja murid adalah baik dan murid diarah untuk mereka tipografi pembungkusan sebagai kerja rumah.

Tarikh 18 April 2014 (Jumaat)
Minggu 16
Catatan Cuti Umum Good Friday

No comments:

Post a Comment