Friday, May 2, 2014

RPH Minggu Ke - 17

Rancangan Pelajaran Harian ~  21 - 25 April 2014




Tarikh 21 April 2014 (Isnin)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Seni Grafik
  • Pembungkusan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah reka bentuk pembungkusan menggunakan kadboard serta mewarnakan warna latar teknik semburan dengan baik dan kemas.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gubahan warna.
  2. Guru memberi penerangan tentang gubahan warna.
  3. Murid diminta untuk memulakan amali kajian warna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil kajian murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh pembungkusan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, berhati=hati, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil kerja murid adalah baik dan murid diarah untuk mereka tipografi pembungkusan sebagai kerja rumah.

Tarikh 21 April 2014 (Isnin)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Binaan
  • Kajian warna arca binaan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 4 gubahan atau kajian warna dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca binaan dunia maritim.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan cadangan akhir arca dunia maritim.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh portfolio dan kajian warna.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Separuh daripada murid dalam kelas telah melaksanakan kajian warna dengan baik. Selebihnya diberi nasihat dan teguran supaya dapat menyiapkan kerja dengan lebih cepat.

Tarikh 22 April 2014 (Selasa)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Logo
  • Jenis-jenis logo
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membanding bezakan ciri-ciri setiap jenis logo serta memberikan contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh logo kepada murid.
  2. Murid diminta untuk menyatakan maklumat logo berdasarkan pengetahuan sedia ada.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Tulis.
Bahan: Contoh logo.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya membanding bezakan ciri-cir setiap jenis logo dengan betul. Masih terdapat murid yang belum mencari contoh-contoh logo yang dipesan sebelum ini. 

Tarikh 23 April 2014 (Rabu)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Binaan
  • Lukisan persembahan arca binaan dalam situasi sebenar.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan yang mengambarkan persembahan arca binaan dalam ruang situasi sebenar dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan persembahan situasi sebenar.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan persembahan.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan atau lakaran murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh portfolio dan arca binaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Majoriti murid hanya mampu menghasilkan lakaran kasar sahaja. Aktiviti amali lukisan diminta untuk bersambung di rumah dan kelas akan datang.

Tarikh 23 April 2014 (Rabu)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Simbol
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri dan fungsi simbol dengan betul.
  2. Menyenaraikan jenis-jenis simbol dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh simbol dan pelajar diminta untuk menyatakan maksudnya.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh simbol.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Peka terhadap alam persekitaran, kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid berupaya mengikuti pembelajaran dengan baik. Murid berupaya menerangkan maksud simbol dengan betul.

Tarikh 24 April 2014 (Khamis)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Binaan
  • Kajian warna arca binaan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 4 gubahan atau kajian warna dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gubahan warna.
  2. Guru memberi penerangan tentang gubahan warna.
  3. Murid diminta untuk memulakan amali kajian warna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil kajian murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh portfolio dan kajian warna.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Hanya segelintir murid sahaja telah melaksanakan portfolio sampai tajuk kajian warna. Majoriti murid masih dalam proses menghasilkan olahan idea dan cadangan hasil akhir. 

Tarikh 24 April 2014 (Khamis)
Minggu 17
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Seni Grafik
  • Sistem Identiti Korporat
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri penting dalam sistem identiti korporat serta memberikan contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh rekaan grafik identiti korporat.
  2. Guru menerangkan ciri-ciri penting dalam rekaan grafik identiti korporat.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi penting serta memberikan contoh yang sesuai.
  4. Pengukuhan dan pengkayaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk grafik.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menyatakan ciri-ciri reka bentuk dalam sisitem korporat identiti dengan betul.

Tarikh 25 April 2014 (Jumaat)
Minggu 17
Catatan Tiada kelas.
 

No comments:

Post a Comment