Saturday, April 12, 2014

RPH Minggu Ke - 15

Rancangan Pelajaran Harian ~  7 - 11 April 2014




Tarikh 7 April 2014 (Isnin)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Cetakan saring sutera kaedah kertas pendua.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan semua cetakan saring sutera kaedah kertas pendua bermotifkan corak tradisional dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali Mencetak.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya cetakan kertas pendua.
  2. Guru membuat demonstrasi mencetak.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti amali mencetak.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Blok saring sutera, sekuji.
Media: Fabric dye.
Bahan: Contoh cetakan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan cetakan saring sutera kaedah kertas pendua dengan baik.

Tarikh 7 April 2014 (Isnin)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Binaan
  • Cadangan reka bentuk arca binaan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya satu cadangan hasil akhir arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca binaan dunia maritim.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan cadangan akhir arca dunia maritim.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh portfolio dan arca binaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Hanya segelintir murid yang berjaya menghasilkan lukisan cadangan akhir arca binaan. Majoriti murid masih lagi dalam proses menghasilkan lakaran olahan idea motif.

Tarikh 8 April 2014 (Selasa)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Cetakan
  • Cetakan saring sutera kaedah kertas pendua.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membuat kemasan dan persembahan hasil karya cetakan dengan catatan edisi, tajuk, nama dan tahun serta memasang bingkai mengikut disiplin cetakan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali membingkai karya cetakan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya cetakan yang telah dibingkaikan.
  2. Guru membuat demonstrasi membingkai.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti amali membingkai.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau, pembaris dan cutting mat.
Media: Pensel.
Bahan: Art card dan mounting board.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kebersihan dan kekemasan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan semangat dalam aktiviti membingkai. Hasil karya adalah baik dan berkualiti.

Tarikh 9 April 2014 (Rabu)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Binaan
  • Cadangan reka bentuk arca binaan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya satu cadangan hasil akhir arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca binaan dunia maritim.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan cadangan akhir arca dunia maritim.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh portfolio dan arca binaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Majoriti murid masih lagi dalam proses menghasilkan lakaran olahan idea motif. Hanya beberapa orang murid yang berjaya menghailkan lakaran hasil akhir arca binaan.

Tarikh 9 April 2014 (Rabu)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Unsur-unsur reka bentuk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan unsur-unsur reka bentuk grafik dengan betul.
  2. Menerangkan maksud setiap unsur rekaan grafik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni grafik.
  2. Murid  diminta untuk menyatakan unsur-unsur seni yang terdapat pada rekaan berkenaan.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran dalam buku nota.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh rekaan seni grafik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menerangkan maksud unsur-unsur seni reka bentuk dengan baik. Terdapat beberapa orang murid tidak melengkapkan buku nota. Mereka ini diberi amaran keras.

Tarikh 10 April 2014 (Khamis)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Arca Binaan
  • Lakaran Olahan idea motif flora.
Unit Pembelajaran Lukisan Realistik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 4 hingga 8 lakaran olahan idea berdasarkan motif pilihan flora masing-masing dengan baik, kreatif dan analitik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea motif flora.
  2. Guru memberi penerangan teknik penghasilan lakaran olahan.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lakaran murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh portfolio dan lakaran olahan idea.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Rajin, kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lakaran olahan idea berdasarkan motif pilihan dengan baik.   

Tarikh 10 April 2014 (Khamis)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Seni Grafik
  • Prinsip-prinsip reka bentuk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenaraikan kesemua prinsip-prinsip reka bentuk seni grafik serta memberikan contoh dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh rekaan seni grafik sambil menerangkan semula unsur-unsur reka bentuk yang dipelajari sebelumnya.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk grafik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Majoriti murid dapat mengikuti proses pembelajaran dengan baik. Masih terdapat murid yang tidak membawa buku nota serta kandungan buku nota tidak lengkap. Mereka diberi tempoh untuk melengkapkannya.

Tarikh 11 April 2014 (Jumaat)
Minggu 15
Catatan Tiada Kelas

No comments:

Post a Comment