Sunday, July 29, 2012

RPH Minggu Ke - 30

Rancangan Pelajaran Harian ~ 23 - 27 Julai 2012




Tarikh 23 Julai 2012 (Isnin)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab soalan-soalan latihan teori seni berbentuk objektif dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan teori seni.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja teori seni visual.
  2. Murid diarah untuk menjawab soalan latihan teori seni bertajuk seni reka hiasan dalaman.
  3. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  4. Rumusan pembelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan penghargaan.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan dengan baik.

Tarikh 23 Julai 2012 (Isnin)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran
Reka Corak
  • Persembahan hasil karya portfolio dan produk
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui kekuatan dan kelemahan hasil karya masing-masing serta berusaha menambahbaikan kualiti karya dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Persembahan hasil karya dan kritikan.
Prosedur
  1. Guru menilai hasil karya murid serta memberikan komen.
  2. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan masing-masing.
  3. Murid diminta untuk menambahbaikan hasil karya.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Hasil portfolio dan produk murid
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan, kebersihan dan penghargaan
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan keyakinan apabila mempersembahkan karya masing-masing.
                   
Tarikh 24 Julai 2012 (Selasa)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab soalan-soalan latihan teori seni berbentuk objektif dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja teori seni visual.
  2. Murid diarah untuk menjawab soalan latihan teori seni bertajuk seni reka hiasan dalaman.
  3. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  4. Rumusan pembelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan penghargaan.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan dengan baik.

Tarikh 25 Julai 2012 (Rabu)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pemlajaran Lukisan perspektif.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif ruang tamu dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan warna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan hiasan dalaman.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi melukis lukisan perspektif.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan menbimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh lukisan hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan perspektif dengan baik.
 
Tarikh 26 Julai 2012 (Rabu)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Sejarah seni ukiran di Malaysia
    • Aplikasi seni ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan secara ringkas sejarah seni ukiran di Malaysia.
  2. Meneliti contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk membaca dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Mengetahui perkembangan sejarah seni kraf ukiran di Malaysia serta berupaya menyatakan contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.

Tarikh 26 Julai 2012 (Khamis)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Sejarah seni ukiran di Malaysia
    • Aplikasi seni ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan secara ringkas sejarah seni ukiran di Malaysia.
  2. Meneliti contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  3. Murid diminta untuk membaca dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Mengetahui perkembangan sejarah seni kraf ukiran di Malaysia serta berupaya menyatakan contoh-contoh aplikasi seni ukiran pada bahagian rumah dan barangan kegunaan harian.

Tarikh 26 Julai 2012 (Khamis)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab soalan-soalan latihan teori seni berbentuk objektif dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan buku kerja teori seni visual.
  2. Murid diarah untuk menjawab soalan latihan teori seni bertajuk seni reka hiasan dalaman.
  3. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  4. Rumusan pembelajaran.
Keperluan Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan Penghargaan
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan dengan baik.

Tarikh 27 Julai 2012 (Jumaat)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Lukisan Perspektif 
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif ruang tamu dengan mengutamakan unsur bentuk, ruang dan warna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan hiasan dalaman.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi melukis lukisan perspektif.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan menbimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh lukisan hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan perspektif dengan baik.

No comments:

Post a Comment