Saturday, July 21, 2012

RPH Minggu Ke - 28

Rancangan Pelajaran Harian ~  9 - 13 Julai 2012




Tarikh 9 Julai 2012 (Isnin)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Multimedia
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis perisian komputer grafik serta fungsinya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh persembahan multimedia melalui tayangan projektor LCD.
  2. Murid diminta untuk memberi komen tentang contoh persembahan yang ditunjukkan.
  3. Guru memperkenalkan topik multimedia.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  6. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh persembahan multimedia.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berdisiplin dan hormat-menghormati.
Refleksi Murid berupaya menyatakan maksud multimedia dan contoh-contoh perisian komputer grafik serta fungsinya dengan betul.

Tarikh 9 Julai 2012 (Isnin)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Proses menghasilkan reka corak pada produk kasut kanvas
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lakaran motif reka corak marin pada kasut kanvas dengan kemas, tepat dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Melakar motif reka corak pada kasut kanvas
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil lakaran murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak. Hasil lakaran motif adalah baik.
                   
Tarikh 10 Julai 2012 (Selasa)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Reka Corak
  • Proses mewarna motif marin pada kasut kanvas.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas dengan baik, kemas, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak pada kasut. Hasil warna motif adalah baik.

Tarikh 11 Julai 2012 (Rabu)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Multimedia
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis perisian komputer grafik serta fungsinya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh persembahan multimedia melalui tayangan projektor LCD.
  2. Murid diminta untuk memberi komen tentang contoh persembahan yang ditunjukkan.
  3. Guru memperkenalkan topik multimedia.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  6. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh persembahan multimedia.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berdisiplin dan hormat-menghormati.
Refleksi Murid berupaya menyatakan maksud multimedia dan contoh-contoh perisian komputer grafik serta fungsinya dengan betul.
 
Tarikh 11 Julai 2012 (Rabu)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Proses mewarna motif marin pada kasut kanvas.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas dengan baik, kemas, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak pada kasut. Hasil warna motif adalah baik.

Tarikh 12 Julai 2012 (Khamis)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Proses mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas dengan baik, kemas, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak pada kasut. Hasil warna motif adalah baik.

Tarikh 12 Julai 2012 (Khamis)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Realistik
  • Motif fauna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan realistik bermotifkan fauna dengan penekanan kepada unsur struktur bentuk, warna, jalinan dan pencahayaan dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan realitik fauna berdasarkan gambar yang dicari dengan teknik imitasi.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Guru memberi komen dan pelajar diminta untuk menambahbaikan hasil kerja..
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: pensel warna
Teknik: Imitasi.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Bertanggungjawab, kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan realitik dengan baik, nyata dan berkkualiti.

Tarikh 13 Julai 2012 (Jumaat)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Realistik
  • Motif fauna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan realistik bermotifkan fauna dengan penekanan kepada unsur struktur bentuk, warna, jalinan dan pencahayaan dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan realitik fauna berdasarkan gambar yang dicari dengan teknik imitasi.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Guru memberi komen dan pelajar diminta untuk menambahbaikan hasil kerja..
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: pensel warna
Teknik: Imitasi.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan realitik dengan baik, nyata dan berkualiti.

No comments:

Post a Comment