Friday, July 17, 2015

RPH Minggu Ke - 26

Rancangan Pelajaran Harian ~  22 - 26 Jun 2015



Tarikh 22 Jun 2015 (Isnin)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Bentuk Grafik
  • Tipografi 
    • Jenis-jenis muka taip.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis muka taip serta memberi contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh reka bentuk grafik.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk grafik seperti risalah.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kebersihan dan kekemasan.
Refleksi Murid berupaya membanding bezakan jenis-jenis muka taip dengan baik.

Tarikh 22 Jun 2015 (Isnin)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan
  • Penghasilan produk
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memulakan proses penghasilan arca dengan mencantumkan span bunga dengan menggunakan gam PVA dengan kemas dan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menerangkan proses penghasilan arca.
  2. Guru mengagihkan alat bahan.
  3. Murid diarah untuk memulakan amali penghasilan arca 
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau.
Bahan: Contoh arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam penghasilan produk. Hasil produk adalah baik dan kemas.

Tarikh 23 Jun 2015 (Selasa)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Reka Bentuk Grafik
  • Ilustrasi
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan fungsi-fungsi ilustrasi dengan betul.
  2. Menyenaraikan jenis-jenis ilustrasi  serta menyatakan contoh dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh ilustrasi.
  2. Murid  diminta untuk menyatakan fungsi ilustrasi.
  3. Guru memperkenalkan tajuk perbincangan.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran dalam buku nota.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh rekaan seni grafik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi illustrasi serta jenis-jenis ilustrasi dengan baik.

Tarikh 23 Jun 2015 (Selasa)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Penghasilan produk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Melakar motif pilihan pada permukaan span dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan produk KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan proses memindahkan motif pada permukaan span.
  2. Murid diarah untuk menghasilkan lakaran.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Penambahbaikan lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh lakaran
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika lakaran.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran mengikut spesifikasi dan prosedur dengan baik.

Tarikh 24 Jun 2015 (Rabu)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Pentaksiran KRSV.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan proses penghasilan portfolio dari tajuk koleksi gambar sehingga tajuk alat bahan mengikut prosedur dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pentaksiran KRSV secara individu.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh portfolio yang berkualiti.
  2. Murid diarah untuk menghantar portfolio untuk dinilai seorang demi seorang.
  3. Komen daripada guru.
  4. Penambahbaikan portfolio.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh portfolio yang berkualiti.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika portfolio murid.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan portfolio mengikut spesifikasi dan prosedur dengan baik.

Tarikh 25 Jun 2015 (Khamis)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran
  • Penghasilan produk arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengukir motif pilihan pada permukaan span dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi membentuk motif dengan teknik memotong dan mengukir.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh Arca Timbulan
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kebersihan dan kerjasama.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam menjalankan aktiviti amali.

Tarikh 25 Jun 2015 (Khamis)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Bentuk Grafik
  • Poster
    • Pengenalan
    • Teknik dan proses penghasilan poster
    • Struktur dan reka letak poster
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan jenis-jenis dan fungsi poster,
  2. menyatakan teknik penghasilan poster dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh rekaan rekaan poster.
  2. Murid diminta untuk menyatakan maklumat yang ada pada poster.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran.
  4. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pelajaran.
  5. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka bentuk grafik-poster.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan mampu menyatakan jenis-jenis dan fungsi poster dengan betul.

Tarikh 26 Jun 2015 (Jumaat)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pelajaran
  • Penghasilan produk arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengukir motif pilihan pada permukaan span dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca timbulan.
  2. Guru membuat demonstrasi membentuk motif dengan teknik memotong dan mengukir.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan arca timbulan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh Arca Timbulan
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kebersihan dan kerjasama.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam menjalankan aktiviti amali.

No comments:

Post a Comment