Saturday, April 18, 2015

RPH Minggu Ke - 16

Rancangan Pelajaran Harian ~  13 - 17 April 2015



Tarikh 13 April 2015 (Isnin)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Jenis-jenis cetakan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan pelbagai jenis cetakan serta teknik penghasilannya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - menyalin nota dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya cetakan.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan berdasarkan contoh karya cetakan.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh cetakan.
  4. Murid diminta untuk menyalin nota berdasarkan buku rujukan.
  5. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh cetakan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Kebanyakan murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik. 

Tarikh 13 April 2015 (Isnin)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan
  • Olahan motif pilihan sebagai sumber ilham.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 5 lakaran olahan idea dunia permotoran pilihan dengan baik dan berkualiti. 
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan Portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  3. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil karja.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika reka bentuk industri.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran olahan berdasarkan contoh lakaran yang diberi dengan baik.

Tarikh 14 April 2015 (Selasa)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Cetakan
  • Saring sutera
    • Kertas pendua
    • Profilem
    • Foto emulsi
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengenali dan mengetahui proses penghasilan cetakan saring sutera dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya cetakan saring sutera.
  2. Guru memperkenalkan alat bahan cetakan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Sesi soaljawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang saring sutera, sekuji
Bahan: Dakwat fabric dan contoh cetakan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kebersihan dan kekemasan
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama dan minat semasa proses pengajaran dan pembelajaran. Dalam proses penilaian melalui sesi soal jawab, majoriti berupaya menjawab dengan baik.

Tarikh 14 April 2015 (Selasa)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Olahan motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 5 lakaran olahan idea dunia permotoran pilihan dengan baik dan berkualiti. 
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  3. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil karja.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika reka bentuk industri.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran olahan berdasarkan contoh lakaran yang diberi dengan baik.

Tarikh 15 April 2015 (Rabu)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Olahan motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan baru motif pilihan kenderaan berdasarkan idea awal dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea baru.
  2. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil karja.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid kelas 5K5 berupaya menghasilkan olahan dengan baik dan berkualiti. Manakala hasil lukisan bagi murid 5K10 masih perlu ditingkatkan lagi. Aktiviti amali bersambung dalam kelas akan datang.

Tarikh 16 April 2015 (Khamis)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Olahan motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengumpul contoh-contoh lakaran olahan idea reka bentuk kenderaan.
  2. Mengkaji teknik menghasilkan lakaran olahan seterusnya mencuba berdasarkan contoh dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  3. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid telah berjaya menghasilkan olahan motif mengikut teknik dengan betul. Hasil kerja adalah memuaskan. Murid diarah untuk memulakan kajian reka letak arca timbulan.

Tarikh 16 April 2015 (Khamis)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Saring sutera
    • Kaedah Kertas Pendua
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan dapat menghasilkan reka corak kertas pendua yang bermotifkan corak tradisional, flora dan fauna dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan kertas pendua.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh motif dan kertas pendua cetakan.
  2. Guru menunjukkan teknik penghasilan kertas pendua.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan pertas pendua.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Gunting, pisau.
Bahan: Contoh kertas pendua.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kreativiti dan berhati-hati.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan menghasilkan kertas pendua cetakan. Hasil kerja adalah baik.

Tarikh 17 April 2015 (Jumaat)
Minggu 16
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pelajaran Arca Timbulan
  • Kajian reka letak arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan empat cadangan reka letak arca timbulan dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cadangan reka letak.
  2. Murid diarah untuk menghasilkan lakaran reka letak.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil karja.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh cadangan reka letak.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Inovatif dan kreativiti.
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama dalam aktiviti menghasilkan portfolio. Hasil kajian reka letak adalah baik dan menarik. Masih terdapat ramai murid yang masih belum menyiapkan lakaran olahan motif pilihan. Mereka diberi tempoh sehingga hari Isnin depan untuk menyiapkan kerja.

No comments:

Post a Comment