Sunday, April 12, 2015

RPH Minggu Ke - 15

Rancangan Pelajaran Harian ~  6 - 10 April 2015



Tarikh 6 April 2015 (Isnin)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca
  • Lukisan realistik serangga.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan semua lukisan realistik berhalbendakan serangga sebagai motif penghasilan arca binaan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Guru menunjukkan teknik melukis dan mewarna.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan.
  4. Persembahan lukian.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan menghasilkan lukisan realistik dengan baik.

Tarikh 6 April 2015 (Isnin)
Minggu 14
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan
  • Olahan motif pilihan sebagai sumber ilham.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 5 lakaran olahan idea dunia permotoran pilihan dengan baik dan berkualiti. 
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan Portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  3. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil karja.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika reka bentuk industri.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran olahan berdasarkan contoh lakaran yang diberi dengan baik.

Tarikh 7 April 2015 (Selasa)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Binaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah arca binaan bermotifkan serangga dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan arca binaan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya arca binaan.
  2. Guru menerangkan teknik penghasilan arca binaan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan arca binaan dalam pasangan.
  4. Guru memantau dan membimbing aktiviti amali.
  5. Persembahan hasil kerja arca 40% siap.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau, gunting.
Bahan: Contoh arca binaan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berdisiplin, kerjasama dan berhati-hati.
Refleksi Buat pertama kali murid menghasilkan arca binaan. Proses amali penghasilan agak lambat dan perlu lebih banyak bimbingan daripada guru.

Tarikh 7 April 2015 (Selasa)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Olahan motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sekurang-kurangnya 5 lakaran olahan idea dunia permotoran pilihan dengan baik dan berkualiti. 
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  3. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil karja.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika reka bentuk industri.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran olahan berdasarkan contoh lakaran yang diberi dengan baik.

Tarikh 8 April 2015 (Rabu)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Olahan motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan baru motif pilihan kenderaan berdasarkan idea awal dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea baru.
  2. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil karja.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid kelas 5K5 berupaya menghasilkan olahan dengan baik dan berkualiti. Manakala hasil lukisan bagi murid 5K10 masih perlu ditingkatkan lagi. Aktiviti amali bersambung dalam kelas akan datang.

Tarikh 9 April 2015 (Khamis)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Olahan motif pilihan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengumpul contoh-contoh lakaran olahan idea reka bentuk kenderaan.
  2. Mengkaji teknik menghasilkan lakaran olahan seterusnya mencuba berdasarkan contoh dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  3. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid telah berjaya menghasilkan olahan motif mengikut teknik dengan betul. Hasil kerja adalah memuaskan.

Tarikh 9 April 2015 (Khamis)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca
  • Produk arca binaan serangga.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan semua arca binaan bermotifkan serangga dengan menggunakan bahan buangan dengan baik dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk arca.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh arca binaan.
  2. Guru menunjukkan teknik penghasilan arca binaan.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan arca.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil kerja arca.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Gunting, pisau.
Bahan: Contoh arca binaan dan bahan buangan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kreativiti dan berhati-hati.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan menghasilkan arca binaan. Terdapat beberapa hasil kerja yang berkualiti dan menarik.

Tarikh 10 April 2015 (Jumaat)
Minggu 15
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pelajaran Arca Timbulan
  • Cadangan akhir motif pilihan arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan satu cadangan akhir rekaan arca timbulan berdasarkan olahan motif yang dipilih dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cadangan rekaan arca timbulan.
  2. Murid diarah untuk menghasilkan lukisan cadangan akhir.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil karja.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh cadangan arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Inovatif dan kreativiti.
Refleksi Beberapa orang murid berupaya menghasilkan lakaran cadangan akhir dengan baik dan berkualiti. Namun masih ramai murid yang masih dalam proses membuat olahan motif.

No comments:

Post a Comment