Sunday, September 29, 2013

RPH Minggu Ke - 39

Rancangan Pelajaran Harian ~  23 - 27 September 2013




Tarikh 23 September 2013 (Isnin)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Pakej Ulangkaji Tingkatan 4
Unit Pembelajaran
  • Latihan menjawab soalan teori  
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. memahami kehendak soalan teori dan menjawab sekurang-kurangnya 30 daripada 50 soalan objektif  dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Prosedur
  1. Guru menerangkan beberapa teknik menjawab soalan teori psv.
  2. Guru mengedarkan buku kerja.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan latihan teori.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan soalan dan jawapan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku kerja
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Jujur dan kerjasama.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan dengan baik. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan bersambung pada kelas hari esok.

Tarikh 23 September 2013 (Isnin)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pembelajaran
  • Seni Tekat
    • Unsur dan bentuk motif
    • Bahan, alat dan proses
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyanaraikan unsur dan bentuk motif tekatan dengan betul.
  2. Menyatakan fungsi alatan tekat dan proses penghasilan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ulangkaji / pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan gambar seni tekat.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis karya seni berkenaan.
  3. Murid diminta untuk membentuk kumpulan, kemudian diberi tugasan.
  4. Murid berbincang dan guru memantau dan membimbing.
  5. Setiap kumpulan diminta untuk melaporkan hasil perbincangan tugasan.
  6. Guru mengukuhkan hasil pembentangan murid.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat:  Seni tekad.
Bahan: Contoh gambar seni tekad.
Media:  Kraf tangan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya membentangkan hasil perbincangan dengan baik. Namun kemahiran penyampaian isi pembelajaran masih perlu ditingkatkan.

Tarikh 24 September 2013 (Selasa)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Pakej Ulangkaji
Unit Pemlajaran Kertas 1
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 30 daripada 50 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan dan penilaian
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya lukisan.
  2. Guru menyampaikankan isi pelajaran melalui tayangan LCD projektor.
  3. Guru mengemukakan soalan penilaian.
  4. Murid diminta untuk menjawab soalan penilaian.
  5. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan.
Media: Kering.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan hotmat-menghormati.
Refleksi Hampir 60% daripada soalan yang dikemukakan berupaya dijawab oleh murid dengan betul.
.
Tarikh 24 September 2013 (Selasa)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pemlajaran
  • Seni Batik
    • Pengenalan
    • Sejarah seni batik di Malaysia
    • Jenis-jenis batik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan jensi-jenis batik dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kraf batik lukis.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab. 
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Seni batik seperti canting.
Bahan: Contoh hasil batik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan jenis-jenis batik serta fungsinya dengan betul.

Tarikh 25 September 2013 (Rabu)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pembelajaran
  • Seni Ukiran
  • Seni Tenunan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan ciri-ciri, reka bentuk, motif dan proses penghasilan kraf tradisional dalam dimensi baru dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Ulangkaji ~ Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya kraf dimensi baru.
  2. Guru mengagihkan tugasan dalam kumpulan.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pembelajaran.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya membentangkan hasil perbincangan kumpulan dengan baik.

Tarikh 25 September 2013 (Rabu)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pembelajaran
  • Seni Batik.
    • Latihan soalan teori
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 30 daripada 50 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan teori.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan lembaran kerja.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan latihan berbentuk objektif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Sesi perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Lembaran kerja
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan-soalan latihan dengan baik.

Tarikh 26 September 2013 (Khamis)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pembelajaran
  • Seni Ukiran
  • Seni Tenunan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan ciri-ciri, reka bentuk, motif dan proses penghasilan kraf tradisional dalam dimensi baru dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Ulangkaji ~ Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya kraf dimensi baru.
  2. Guru mengagihkan tugasan dalam kumpulan.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pembelajaran.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Ukiran
Bahan: Contoh Ukiran
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya membentangkan hasil perbincangan kumpulan dengan baik.

Tarikh 27 September 2013 (Jumaat)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4MPV
Masa 70 minit
Bidang Pakej Ulangkaji Tingkatan 4
Hasil Pembelajaran
  • Latihan menjawab soalan teori  
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. memahami kehendak soalan teori dan menjawab sekurang-kurangnya 30 daripada 50 soalan objektif  dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Prosedur
  1. Guru menerangkan beberapa teknik menjawab soalan teori psv.
  2. Guru mengedarkan buku kerja.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan latihan teori.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan soalan dan jawapan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku kerja
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Jujur dan kerjasama.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan dengan baik. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan bersambung pada kelas akan datang.

No comments:

Post a Comment