Friday, October 3, 2014

RPH Minggu Ke - 40

Rancangan Pelajaran Harian ~  29 September - 3 Oktober 2014




Tarikh 29 September 2014 (Isnin)
Minggu 40
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran Seni Batik
  • Pengenalan
  • Jenis-jenis Batik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kehendak soalan peperiksaan serta jawapannya dengan betul. 
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas jawapan murid dan memberi komen terhadap prestasi / kepututsan peperiksaan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan kehendak soalan peperiksaan serta jawapan dengan baik.
  3. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas soalan peperiksaan.
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kejujuran, kerjasama, hormat-menghormati.
Refleksi Majoriti murid berupaya menyatakan kehendak soalan dan jawapan dengan betul.

Tarikh 29 September 2014 (Isnin)
Minggu 40
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pembelajaran
  • Seni Tekat
    • Unsur dan bentuk motif
    • Bahan, alat dan proses
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyanaraikan unsur dan bentuk motif tekatan dengan betul.
  2. Menyatakan fungsi alatan tekat dan proses penghasilan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ulangkaji / pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan gambar seni tekat.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis karya seni berkenaan.
  3. Murid diminta untuk membentuk kumpulan, kemudian diberi tugasan.
  4. Murid berbincang dan guru memantau dan membimbing.
  5. Setiap kumpulan diminta untuk melaporkan hasil perbincangan tugasan.
  6. Guru mengukuhkan hasil pembentangan murid.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat:  Seni tekad.
Bahan: Contoh gambar seni tekad.
Media:  Kraf tangan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya membentangkan hasil perbincangan dengan baik. Namun kemahiran penyampaian isi pembelajaran masih perlu ditingkatkan.

Tarikh 30 September 2014 (Selasa)
Minggu 40
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pemlajaran
  • Seni Batik
    • Pengenalan
    • Sejarah seni batik di Malaysia
    • Jenis-jenis batik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan jensi-jenis batik dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil kraf batik lukis.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab. 
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Seni batik seperti canting.
Bahan: Contoh hasil batik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan jenis-jenis batik serta fungsinya dengan betul.

Tarikh 1 Oktober 2014 (Rabu)
Minggu 40
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional dan Dimensi Baru
Unit Pemlajaran
  • Seni Ukiran
  • Seni Tenunan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan ciri-ciri, reka bentuk, motif dan proses penghasilan kraf tradisional dalam dimensi baru dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Ulangkaji ~ Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya kraf dimensi baru.
  2. Guru mengagihkan tugasan dalam kumpulan.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan isi pembelajaran.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan penghargaan nilai estetik kraf tradisional.
Refleksi Murid berupaya membentangkan hasil perbincangan kumpulan dengan baik.

Tarikh 1 Oktober 2014 (Rabu)
Minggu 40
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Pakej Ulangkaji Tingkatan 4
Unit Pembelajaran
  • Latihan menjawab soalan teori  
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. memahami kehendak soalan teori dan menjawab sekurang-kurangnya 30 daripada 50 soalan objektif  dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Prosedur
  1. Guru menerangkan beberapa teknik menjawab soalan teori psv.
  2. Guru mengedarkan buku kerja.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan latihan teori.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan soalan dan jawapan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku kerja
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Jujur dan kerjasama.
Refleksi Murid berupaya menjawab soalan dengan baik. Namun keputusan adalah sederhana. Majoriti murid hanya berupaya menjawab 10 hingga 15 soalan betul daripada 25 soalan yang dikemukakan.

Tarikh 2 Oktober 2014 (Khamis)
Minggu 40
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Pakej Ulangkaji
Unit Pembelajaran Kertas Teori 1 (2611/1)
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 35 soalan betul daripada 50 soalan objektif yang dikemukakan.
Aktiviti Pembelajaran Latihan pakej ulangkaji.
Prosedur
  1. Guru mengemukakan kertas soalan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan teknik menjawab soalan.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan.
  4. Sesi menyemak jawapan murid.
  5. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas soalan Pakej Ulangkaji.
Media: LCD Projektor.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Majoriti murid berupaya menjawab lebih daripada 30 soalan betul.

Tarikh 2 Oktober 2014 (Khamis)
Minggu 40
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Catatan Peperiksaan Penggal Ke-2
  • Kertas: Sejarah
  • Masa: 0940-1240

Tarikh 3 Oktober 2014 (Jumaat)
Minggu 40
Catatan Tiada kelas
 

1 comment: