Friday, October 3, 2014

RPH Minggu Ke - 39

Rancangan Pelajaran Harian ~  22 - 26 September 2014




Tarikh 22 September 2014 (Isnin)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Seni Anyaman
    • Pengenalan
    • Jenis-jenis daun
    • Proses penyediaan daun
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan ciri-ciri daun anyaman serta proses penyediaan daun anyaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan Teori Seni Visual
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya anyaman.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan ciri-ciri daun anyaman serta proses penyediaan daun.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Kraf Anyaman
Bahan: Contoh hasil anyaman tikar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai keindahan dan keistimewaan seni kraf tangan tempatan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dalam perbincangan tajuk kraf tradisional. Murid juga berupaya mencatat nota ringkas serta mampu menerangkan proses penyediaan daun anyaman dengan betul.

Tarikh 22 September 2014 (Isnin)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Pembetulan Kertas Peperiksaan Percubaan SPM
Unit Pembelajaran Kertas Teori Seni Visual (2611/1)
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kehendak soalan peperiksaan serta jawapannya dengan betul. 
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas jawapan murid dan memberi komen terhadap prestasi / kepututsan peperiksaan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan kehendak soalan peperiksaan serta jawapan dengan baik.
  3. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas soalan peperiksaan.
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kejujuran, kerjasama, hormat-menghormati.
Refleksi Majoriti murid berupaya menyatakan kehendak soalan dan jawapan dengan betul.

Tarikh 23 September 2014 (Selasa)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional 
Unit Pemlajaran
  • Anyaman
    • Proses anyaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan langkah-langkah menghasilkan anyaman tikar dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya anyaman.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan proses menghasilkan anyaman.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Lembaran kerja
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Apresiasi keunikan kraf tradisional.
Refleksi Murid berupaya menerangkan langkah-langkah proses penghasilan kraf anyaman tikar dengan betul.

Tarikh 24 September 2014 (Rabu)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Pembetulan Kertas Peperiksaan - 2611/2
  • Lukisan / Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memberi komen yang membina terhadap hasil karya lukisan dengan baik.
  2. Menyatakan kekuatan dan kelemahan karya lukisan masing-masing dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Kritikan karya lukisan peperiksaan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya lukisan peperiksaan yang baik.
  2. Guru memberi komen keputusan dan kualiti lukisan secara keseluruhan.
  3. Murid diminta untuk memberi komen terhadap karya lukisan rakan.
  4. Guru mengukuhkan jawapan murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Kertas peperiksaan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan penghargaan nilai estetik karya lukisan.
Refleksi Murid berupaya membanding-bezakan kekuatan dan kelemahan hasil karya dari segi gubahan, teknik mewarna, dan kekemasan dengan baik.

Tarikh 24 September 2014 (Rabu)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Seni Anyaman
    • Jenis-jenis daun
    • Proses penyediaan daun
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan ciri-ciri daun anyaman serta proses penyediaan daun anyaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya anyaman.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan ciri-ciri daun anyaman serta proses penyediaan daun.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Kraf Anyaman
Bahan: Contoh hasil anyaman tikar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai keindahan dan keistimewaan seni kraf tangan tempatan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dalam perbincangan tajuk kraf tradisional. Murid juga berupaya mencatat nota ringkas serta mampu menerangkan proses penyediaan daun anyaman dengan betul.

Tarikh 25 September 2014 (Khamis)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil berhal-bendakan alam benda dengan baik dan kualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menyusun hal benda di atas meja.
  2. Guru memberikan arahan.
  3. Murid diminta untuk menyambung aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Alam benda.
Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, berdisiplin dan apresiasi.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali. Hasil lukisan adalah baik.

Tarikh 25 September 2014 (Khamis)
Minggu 39
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional~Anyaman
Unit Pembelajaran
  • Seni Anyaman
    • Jenis-jenis daun
    • Proses penyediaan daun
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. menyatakan ciri-ciri daun anyaman serta proses penyediaan daun anyaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru memperkenalkan topik pembelajaran dengan menunjukkan contoh karya anyaman.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menyatakan ciri-ciri daun anyaman serta proses penyediaan daun.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Kraf Anyaman
Bahan: Contoh hasil anyaman tikar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai nilai keindahan dan keistimewaan seni kraf tangan tempatan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dalam perbincangan tajuk kraf tradisional. Murid juga berupaya mencatat nota ringkas serta mampu menerangkan proses penyediaan daun anyaman dengan betul.

Tarikh 26 September 2014 (Jumaat)
Minggu 39
Catatan Tiada kelas
 

No comments:

Post a Comment