Sunday, February 16, 2014

RPH Minggu Ke - 7

Rancangan Pelajaran Harian ~  10 - 14 Februari 2014




Tarikh 10 Februari 2014 (Isnin)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
  • Aliran seni catan
    • Ekspretionisme
    • Ekspretionisme Abstrak
    • Kiubisme
    • Surealisme
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui gaya catan, penggunaan media dan teknik serta pelukis terkenal bagi aliran seni catan tertentu.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Perbicangan isi pelajaran.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh catan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan kepada nilai estetik pada catan.
Refleksi Murid mampu menyatakan gaya, penggunaan media dan teknik setiap aliran seni catan dengan baik.

Tarikh 10 Februari 2014 (Isnin)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Kaligrafi
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan penulisan tulisan kaligrafi  menggunakan pen manuskrip atas kertas lukisan yang telah diwarnakan dengan teknik catan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menulis tulisan kaligrafi.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh gubahan penulisan tulisan kaligrafi.
  2. Murid diminta untuk memberikan komen dalam aspek gubahan.
  3. Guru membuat demonstrasi menulis tulisan kaligrafi.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti latihan penulisan.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen manuskrip.
Bahan: Dakwat, contoh gubahan penulisan kaligrafi..
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid kurang yakin dalam aktiviti penulisan kaligrafi. Mereka diminta untuk melatih menulis di atas kertas kosong dahulu. Aktiviti amali bersambung dalam kelas pada hari berikutnya.

Tarikh 11 Februari 2014 (Selasa)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Catan
  • Aliran seni catan
    • Seni Pop
    • Seni Op
    • Seni Minimal
    • Seni Konseptual
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui gaya catan, penggunaan media dan teknik serta pelukis terkenal bagi aliran seni catan tertentu.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Perbicangan isi pelajaran.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan kepada nilai estetik pada catan.
Refleksi Murid mampu menyatakan gaya, penggunaan media dan teknik setiap aliran seni catan dengan baik.

Tarikh 12 Februari 2014 (Rabu)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Kaligrafi
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan penulisan tulisan kaligrafi  menggunakan pen manuskrip atas kertas lukisan yang telah diwarnakan dengan teknik catan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh gubahan penulisan tulisan kaligrafi.
  2. Murid diminta untuk memberikan komen dalam aspek gubahan.
  3. Guru membuat demonstrasi menulis tulisan kaligrafi.
  4. Murid diarah untuk memulakan aktiviti latihan penulisan.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen manuskrip.
Bahan: Dakwat, contoh gubahan penulisan kaligrafi..
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan penulisan berdasarkan contoh-contoh tulisan. Hasil kerja murid adalah memuaskan.

Tarikh 12 Februari 2014 (Rabu)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
  • Teknik catan cat air
    • Basah atas basah
    • Basah atas kering
    • Kering atas basah
    • Kering atas kering
  • Teknik istimewa
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui teknik-teknik catan cat air dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh teknik-teknik catan cat air melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Sesi soal jawab
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Peralatan catan seperti berus, palet dan warna.
Bahan: Contoh catan cat air.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan
Refleksi Murid menguasai isi pelajaran dengan baik. Majoriti berupaya menjawab soalan lisan yang dikemukakan dengan betul.

Tarikh 13 Februari 2014 (Khamis)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan cat air sebagai hiasan latar bagi penulisan kaligrafi, teknik basah atas basah dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hiasan sapuan cat air.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi mewarna
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector, berus dan palet.
Media: Cat air.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan hasil gubahan catan adalah menarik.

Tarikh 13 Februari 2014 (Khamis)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
  • Teknik Catan Minyak
    • Titik
    • Impasto
    • Hard edge
    • Glazing
    • Scumbling
    • Kolaj
    • Media campuran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui ciri-ciri setiap teknik catan cat minyak dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh catan.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan karya seni visual.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 14 Februari 2014 (Jumaat)
Minggu 7
Catatan Tiada Kelas

No comments:

Post a Comment