Tuesday, January 28, 2014

RPH Minggu Ke - 4

Rancangan Pelajaran Harian ~  20 - 25 Januari 2014




Tarikh 20 Januari 2014 (Isnin)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Ujian topikal
  • Unsur-unsur seni 
  • Prinsip-prinsip rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 25 soalan objektif yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian Bertulis
Prosedur
  1. Guru megedarkan buku ujian.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan objektif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kejujuran.
Refleksi Murid memahami kehendak soalan dan berupaya menjawab dengan betul.

Tarikh 20 Januari 2014 (Isnin)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan catan bertajukkan pemandangan di tepi pantai dengan mengaplikasikan konsep nisbah keemasan secara kritis dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan.
  2. Murid diminta untuk memberikan komen dalam aspek gubahan .
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kreativiti dan kekemasan
Refleksi Murid berupaya menghasilkan gubahan catan dari sudut pandangan yang menarik secara kreatif dan kritis.

Tarikh 21 Januari 2014 (Selasa)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
  • Pengenalan
  • Konsep
  • Media dan teknik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah lukisan.
  2. Memahami, mengetahui dan mengaplikasikan teknik alatan dan media yang sesuai dalam lukisan.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian dengan menjawab soalan objektif melalui tayangan slaid.
  5. perbincangan dan pembetulan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 20 soalan objektif dengan betul.

Tarikh 22 Januari 2014 (Rabu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan bertajukkan pemandangan di tepi pantai dengan mengaplikasikan konsep nisbah keemasan secara kritis dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda melalui tayangan LCD..
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna dengan media akrilik.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector, berus, palet dan pisau palet.
Media: Cat Akrilik.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan catan berdasarkan contoh dengan teknik sapuan warna yang betul dan baik.

Tarikh 22 Januari 2014 (Rabu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Pensel
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil bertajukkan bentuk geometri dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Contoh lukisan pensel
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas melukis. Hasil lukisan adalah baik.

Tarikh 23 Januari 2014 (Khamis)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan bertajuk pemandangan di tepi pantai dengan menggunakan media cat akrilik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda melalui tayangan LCD..
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna dengan media akrilik.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector, berus, palet dan pisau palet.
Media: Cat Akrilik.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan hasil catan adalah baik. Majoriti pelajar tidak dapat menyiapkan hasil kerja dalam kelas dan mereka diminta untuk melengkapkan kerja sebagai kerja rumah.

Tarikh 23 Januari 2014 (Khamis)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Pensel
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil bertajukkan bentuk geometri dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Sebahagian daripada murid berupaya menghasilkan lukisan dengan mewujudkan struktur bentuk, ton pencahayaan dan jalinan dengan baik. Masih ramai murid yang lemah dari segi konsep perspektif dalam lukisan.

Tarikh 24 Januari 2014 (Jumaat)
Minggu 4
Catatan Tiada Kelas

Tarikh 25 Januari 2014 (Sabtu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan alam benda bertajukkan peralatan dapur dengan komposisi yang menarik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali. Aktiviti amali melukis bersambung sebagai kerja rumah.

Tarikh 25 Januari 2014 (Sabtu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran catan berhal-bendakan  pemandangan rumah kampung dengan menggunakan media cat air dengan mengutamakan unsur bentuk dan warna.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya catan melalui tayangan LCD.
  2. Murid diminta memberi komen pada catan yang ditunjukkan.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melakar.
  4. Amali melukis oleh murid.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Media: Cat air.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menghasilkan lakaran catan cat air dengan teknik yang betul.

No comments:

Post a Comment