Saturday, August 31, 2013

RPH Minggu Ke - 34

Rancangan Pelajaran Harian ~  19 - 23 Ogos 2013




Tarikh 19 Ogos 2013 (Isnin)
Minggu 34
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional Seni Tembikar
Unit Pembelajaran 1. Sejarah Seni Tembikar
2. Bahan Seni Tembikar
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi setiap bahan dalam seni tembikar dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni tembikar,
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Kraf tembikar
Bahan: Contoh hasil karya tembikar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi setiap bahan seni tembikar dengan betul.   

Tarikh 19 Ogos 2013 (Isnin)
Minggu 34
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Unsur-unsur seni ukiran kayu
    • Pola carak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menbanding-bezakan unsur-unsur motif ukiran tradisional dengan betul.
  2. Mengetahui dan memahami pola corak seni ukiran kayu dengan kategorikannya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Murid diminta untuk menyatakan motif ukirannya.
  3. Guru menerangkan isi pelajaran.
  4. Perbincangan berdasarkan buku rujukan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berhati-hati, kerjasama, hormat-menghormati.
Refleksi Murid dapat memahami tajuk perbincangan dengan baik serta menunjukkan komitmen yang menggalakkan dalam pembelajaran.

Tarikh 20 Ogos 2013 (Selasa)
Minggu 34
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kraf tradisional
Unit Pemlajaran Ukiran Kayu
  • Motif Hiasan Klasik
    • Awan Larat
    • Pucuk Rebung 
    • Sulur Bayung
  • Bentuk Ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membanding-bezakan setiap motif klasik dengan dengan betul.
  2. Menyatakan setiap teknik penghasilan reka bentuk ukiran dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh motif ukiran kayu.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi penting.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran teori seni, tetapi murid terpaksa merujuk kepada buku rujukan apabila sesi soal jawab.
.
Tarikh 20 Ogos 2013 (Selasa)
Minggu 34
Mata Pelajaran Pemulihan Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional Seni Tembikar
Unit Pemlajaran Bahan Utama Seni Tembikar'
  • Tanah liat
  • Sepuh
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi setiap bahan dalam seni tembikar dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni tembikar,
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Kraf tembikar
Bahan: Contoh hasil karya tembikar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi setiap bahan seni tembikar dengan betul.

Tarikh 21 Ogos 2013 (Rabu)
Minggu 34
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran
  • Ukiran Kayu
    • Bentuk Silat Bunga
  • Alat ukiran kayu
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis silat bunga serta alatan ukiran kayu dengan betul.
  2. Melukis jenis-jenis silat bunga dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk ukiran kayu.
  2. Guru memperkenalkan tajuk silat bunga ukiran kayu.
  3. Murid diminta untuk membaca dan memahami kandungan pelajaran.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Murid diminta untuk melukis jenis-jenis silat bunga ukiran kayu.
  6. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid berupaya menyatakan jenis-jenis alatan dalam ukiran kayu serta mampu melukis silat-silat bunga berdasarkan contoh dengan baik.

Tarikh 21 Ogos 2013 (Rabu)
Minggu 34
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional~Tembikar
Unit Pembelajaran
  • Seni Tembikar
    • Teknik picit
    • Teknik lingkaran
    • Teknik kepingan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan teknik-teknik penghasilan seni tembikar dengan betul
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya tembikar teknik picit, lingkaran dan kepingan.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Seni Tembikar
Bahan: Contoh hasil tembikar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menyatakan teknik penghasilan seni tembikar dengan betul.

Tarikh 22 Ogos 2013 (Khamis)
Minggu 34
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K9
Masa 70 Minit
Bidang Kertas 1 - Teori Seni Visual
Unit Pembelajaran Ukiran Kayu
  • Motif Hiasan Klasik
    • Awan Larat
    • Pucuk Rebung 
    • Sulur Bayung
  • Bentuk Ukiran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Membanding-bezakan setiap motif klasik dengan dengan betul.
  2. Menyatakan setiap teknik penghasilan reka bentuk ukiran dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh motif ukiran kayu.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi penting.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau wali.
Bahan: Contoh ukiran kayu.
Media: Kraf tangan
Rujukan: Fokus PSV SP terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran teori seni, tetapi murid terpaksa merujuk kepada buku rujukan apabila sesi soal jawab.

Tarikh 23 Ogos 2013 (Jumaat)
Minggu 34
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4MPV
Masa 70 minit
Bidang Kraf Tradisional Seni Tembikar
Hasil Pembelajaran 1. Sejarah Seni Tembikar
2. Bahan Seni Tembikar
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi setiap bahan dalam seni tembikar dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil seni tembikar,
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Kraf tembikar
Bahan: Contoh hasil karya tembikar.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi setiap bahan seni tembikar dengan betul.   

No comments:

Post a Comment