Friday, June 29, 2012

RPH Minggu Ke - 26

Rancangan Pelajaran Harian ~  25 - 29 Jun 2012




Tarikh 25 Jun 2012 (Isnin)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Semulajadi.
  • Tajuk: Pemandangan waktu senja di tepi pantai
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk pemandangan waktu senja di tepi pantai dengan menggunakan media pastel  dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan oil pastel.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  3. Murid diminta untuk mengikut teknik mewarna  langkah demi langkah.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat/media: Oil Pastel.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan serta berupaya mengikut aktiviti amali mewarna dengan baik. 

Tarikh 25 Jun 2012 (Isnin)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Proses menghasilkan reka corak pada produk kasut kanvas
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan lakaran motif reka corak marin pada kasut kanvas dengan kemas, tepat dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Melakar motif reka corak pada kasut kanvas
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil lakaran murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak. Hasil lakaran motif adalah baik.

Tarikh 26 Jun 2012 (Selasa)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Reka Corak
  • Proses mewarna motif marin pada kasut kanvas.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas dengan baik, kemas, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak pada kasut. Hasil warna motif adalah baik.

Tarikh 27 Jun 2012 (Rabu)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan Alam Semulajadi.
  • Tajuk: Pemandangan waktu senja di tepi pantai
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk pemandangan waktu senja di tepi pantai dengan menggunakan media pastel  dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amalli mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan oil pastel.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melukis dan mewarna.
  3. Murid diminta untuk mengikut teknik mewarna  langkah demi langkah.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat/media: Oil Pastel.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan serta berupaya mengikut aktiviti amali mewarna dengan baik. 
 
Tarikh 27 Jun 2012 (Rabu)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Proses mewarna motif marin pada kasut kanvas.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas dengan baik, kemas, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak pada kasut. Hasil warna motif adalah baik.

Tarikh 28 Jun 2012 (Khamis)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
  • Proses mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mewarna reka corak motif marin pada kasut kanvas dengan baik, kemas, menarik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil karya reka corak pada kasut kanvas
  2. Murid diminta untuk mewarna reka corak pada kasut kanvas berdasarkan cadangan hasil akhir.
  3. Guru membantu mengambil gambar proses lakaran.
  4. Persembahan hasil karya murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh reka corak, kasut kanvas
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan minat dalam aktiviti amali mereka corak pada kasut. Hasil warna motif adalah baik.

Tarikh 28 Jun 2012 (Khamis)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Realistik
  • Motif fauna.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan realistik bermotifkan fauna dengan penekanan kepada unsur struktur bentuk, warna, jalinan dan pencahayaan dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan realitik fauna berdasarkan gambar yang dicari dengan teknik imitasi.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Guru memberi komen dan pelajar diminta untuk menambahbaikan hasil kerja..
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: pensel warna
Teknik: Imitasi.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Bertanggungjawab, kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan realitik dengan baik, nyata dan berkkualiti.

Tarikh 29 Jun 2012 (Jumaat)
Minggu 26
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Realistik
  • Motif flora.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan realistik bermotifkan fauna dengan penekanan kepada unsur struktur bentuk, warna, jalinan dan pencahayaan dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan realistik.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lukisan realitik fauna berdasarkan gambar yang dicari dengan teknik imitasi.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lukisan murid.
  5. Guru memberi komen dan pelajar diminta untuk menambahbaikan hasil kerja..
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: pensel warna
Teknik: Imitasi.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lukisan realitik dengan baik, nyata dan berkkualiti.

1 comment: