Sunday, March 4, 2012

RPH Minggu Ke - 9

Rancangan Pelajaran Harian ~ 27 Februari - 3 Mac 2012



Tarikh 27 Februari 2012 (Isnin)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pembelajaran Penyediaan portfolio dan produk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui dan memahami arahan pelaksanaan kerja kursus kepada calon.
  2. Memahami dan mengetahui soalan-soalan tugasan kerja kursus dan memilih tajuk tugasan yang diminati.
Aktiviti Pembelajaran Perbuncangan kertas soalan KRSV.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan KRSV.
  2. Guru menerangkan arahan kerja kursus.
  3. Perbincangan setiap soalan tugasan.
  4. Murid diminta untuk berbincang dan memilih soalan tugasan.
  5. Komen dan pandangan daripada guru.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Kertas soalan KRSV 2011.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui kehendak soalan tugasan KRSV dan telah memilih soalan yang mereka yakin boleh buat.

Tarikh 27 Februari 2012 (Isnin)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
  • Aliran penting seni catan
    • Seni Pop
    • Seni Op
    • Seni Minimalime
    • Seni Konseptual
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri aliran seni catan dengan betul
  2. menyenaraikan tokoh-tokoh seni setiap aliran dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan setiap jenis aliran seni catan.
  3. Murid diminta untuk berbincang dalam kumpulan.
  4. Murid diminta untuk melaporkan hasil perbincangan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan apreasiasi.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya menyatakan ciri-ciri aliran catan serta pelukis-pelukis dengan betul.

Tarikh 28 Februari 2012 (Selasa)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pemlajaran Penyediaan portfolio dan produk.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui dan memahami arahan pelaksanaan kerja kursus kepada calon.
  2. Memahami dan mengetahui soalan-soalan tugasan kerja kursus dan memilih tajuk tugasan yang diminati.
Aktiviti Pembelajaran Perbuncangan kertas soalan KRSV.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan KRSV.
  2. Guru menerangkan arahan kerja kursus.
  3. Perbincangan setiap soalan tugasan.
  4. Murid diminta untuk berbincang dan memilih soalan tugasan.
  5. Komen dan pandangan daripada guru.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Kertas soalan KRSV 2011.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui kehendak soalan tugasan KRSV dan telah memilih soalan yang mereka yakin boleh buat.

Tarikh 28 Februari 2012 (Selasa)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K7
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Catan
  • Aliran penting seni catan
    • Seni Pop
    • Seni Op
    • Seni Minimalime
    • Seni Konseptual
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan ciri-ciri aliran seni catan dengan betul
  2. menyenaraikan tokoh-tokoh seni setiap aliran dengan tepat.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan setiap jenis aliran seni catan.
  3. Murid diminta untuk berbincang dalam kumpulan.
  4. Murid diminta untuk melaporkan hasil perbincangan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pen.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan minat serta berupaya menyatakan ciri-ciri aliran catan serta pelukis-pelukis dengan betul.

Tarikh 29 Februari 2012 (Rabu)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
  • Teknik Catan Minyak
    • Titik
    • Impasto
    • Hard edge
    • Glazing
    • Scumbling
    • Kolaj
    • Media campuran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui ciri-ciri setiap teknik catan cat minyak dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan Slaid.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh catan.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 1 Mac 2012 (Khamis)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
  • Teknik Catan Minyak
    • Titik
    • Impasto
    • Hard edge
    • Glazing
    • Scumbling
    • Kolaj
    • Media campuran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui ciri-ciri setiap teknik catan cat minyak dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan Slaid.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran berdasarkan contoh catan.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Slaid Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Apresiasi dan kerjasama.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 1 Mac 2012 (Khamis)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan berhal-bendakan kasut kanvas dengan penekanan kepada unsur bentuk dan ruang dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan.
  2. Murid diminta memberi komen pada catan yang ditunjukkan.
  3. Guru membuat demonstrasi teknik melakar.
  4. Amali melukis.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menghasilkan lukisan dengan teknik yang betul. Hasil lukisan adalah baik.

Tarikh 2 Mac 2012 (Jumaat)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K7 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pembelajaran Catan
  • Amali catan cat air
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengaplikasikan taknik catan cat air pada kerja amali mencatan bertajukkan pemandangan landskap dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mencatan
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan cat air.
  2. Guru memperkenal teknik catan cat air seterusnya membuat demonstrasi mewarna.
  3. Murid diminta untuk melakar dan mencatan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh catan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berjaya menghasilkan lakaran serta mewarna dengan teknik yang betul.

Tarikh 3 Mac 2012 (Jumaat)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K7 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pembelajaran Ujian Pertengahan Penggal 1
Catan
  • Teknik lutsinat cat air
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan cat air bertemakan pemandangan landskap di tepi pantai dengan teknik sapuan lutsinar.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru memberikan arahan ujian.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan catan ujian.
  3. Guru mengawas ujian.
  4. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Berus, palet dan bekas air.
Bahan: Cat air
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan catan dengan teknik yang betul. Hasil catan adalah baik.

No comments:

Post a Comment