Saturday, March 31, 2012

RPH Minggu Ke - 13

Rancangan Pelajaran Harian ~ 26 - 30 Mac 2012



Tarikh 26 Mac 2012 (Isnin)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3 & 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Reka Corak
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan motif hidupan marin sebagai sumber ilham reka corak.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Murid diminta untuk menghasilkan lakaran olahan motif.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran adalah baik.

Tarikh 27 Mac 2012 (Selasa)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K7 & 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Jenis-jenis cetakan
    • Cetakan Timbulan
    • Cetakan Benam
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan kaedah-kaedah serta proses penghasilan cetakan timbul dan benam dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan timbul dan benam.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Pengukuhan dan pengkayaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Menghargai karya seni cetakan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan kebanyakan soalan yang dikemukakan berupaya dijawab dengan betul.

Tarikh 28 Mac 2012 (Rabu)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K3
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pemlajaran Reka Corak
  • Lakaran olahan motif hidupan laut
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan bermotifkan hidupan laut yang mampu menunjukkan olahan kepada idea baru dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan yang berkualiti.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran olahan.
  3. Amali murid menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran olahan murid adalah baik.

Tarikh 28 Mac 2012 (Rabu)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Cetakan
  • Jenis-jenis cetakan
    • Cetakan Stensil
      • Kertas pendua
      • Profilem
      • Sutera Saring
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan proses penghasilan cetakan saring sutera kaedah kertas pendua, profilem dan sutera saring dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan saring sutera.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Pengukuhan dan pengkayaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang, penggelek, sekuji.
Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kebersihan dan kemasan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan serta berupaya menyatakan proses cetakan dengan betul

Tarikh 29 Mac 2012 (Khamis)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K7
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Jenis-jenis cetakan
    • Cetakan Stensil
      • Kertas pendua
      • Profilem
      • Sutera Saring
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan proses penghasilan cetakan saring sutera kaedah kertas pendua, profilem dan sutera saring dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh cetakan saring sutera.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menjawab soalan yang dikemukakan.
  4. Pengukuhan dan pengkayaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pemidang, penggelek, sekuji.
Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan kesungguhan serta berupaya menyatakan proses cetakan dengan betul

Tarikh 29 Mac 2012 (Khamis)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV).
Unit Pembelajaran Reka CorakAlat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: PSV SPM
  • Lakaran olahan motif hidupan laut
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan beberapa lakaran olahan bermotifkan hidupan laut yang mampu menunjukkan olahan kepada idea baru dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan yang berkualiti.
  2. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi teknik penghasilan lakaran olahan.
  3. Amali murid menghasilkan lukisan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti pembelajaran dan hasil lakaran olahan murid adalah baik.

Tarikh 30 Mac 2012 (Jumaat)
Minggu 13
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K9 & 4K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Cetakan
  • Cetakan Stensil Kertas Pendua.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah karya cetakan bermotif bebas dengan menggunakan teknik cetakan stensil kertas pendua dengan tepat, kemas dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru meminta murid menyatakan semula nama dan fungsi alat bahan cetakan.
  2. Guru membuat demonstrasi mencetak.
  3. Murid diminta untuk menghasilkan amali mencetak berdasarkan arahan yang diberi oleh guru.
  4. Guru memantau, membantu dan membimbing murid menghasilkan cetakan.
  5. Persembahan karya dan sesi memberi komen.
  6. Rumusan Pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Contoh lakaran olahan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Bahan: Contoh cetakan.
Media: Cetakan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dan kebanyakan hasil karya cetakan berupaya dicetak dengan baik, kemas dan berkualiti.

No comments:

Post a Comment