Thursday, January 29, 2015

RPH Minggu Ke - 5

Rancangan Pelajaran Harian ~  26 - 30 Januari 2015



Tarikh 26 Januari 2015 (Isnin)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil berhalbendakan objek buatan manusia dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lukisan dan catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran dengan baik. Terdapat beberapa orang pelajar agak lemah dalam melukis struktur bentuk asal. Aktiviti mewujudkan ton pencahayaan serta jalinan pada objek bersambung dalam kelas selanjutnya.

Tarikh 26 Januari 2015 (Isnin)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan pemandangan di kampung dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pemandangan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik menghasilkan lakaran.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan hasil seni visual.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran pemandangan berdasarkan contoh yang diberi dengan baik.

Tarikh 27 Januari 2015 (Selasa)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan Pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil berhalbendakan objek buatan manusia dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan berupaya menghasilkan lakaran dengan baik.

Tarikh 27 Januari 2015 (Selasa)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan pemandangan di kampung dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
  2. Mewarna lukisan menggunakan media dan teknik yang sesuai dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna, krayon dan arang.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Haisl lukisan adalah sederhana dan belum siap sepenuhnya. Murid diarah untuk bersambung aktiviti mewarna di rumah.

Tarikh 28 Januari 2015 (Rabu)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan berhalbendakan pemandangan di kampung dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
  2. Mewarna catan menggunakan media cat air dengan teknik yang sesuai.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil karya.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna dan cat air.
Bahan: Buku nota, contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lukisan murid adalah memuaskan. Aspek kemahiran penggunaan media perlu dipertingkatkan lagi melalui latihan yang lebih banyak dan mencabar terutamanya murid kelas 5K5.

Tarikh 29 Januari 2015 (Khamis)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
  • Teknik mewarna media kering.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk pemandangan di tepi rumah dengan menggunakan media kering dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya lukisan.
  2. Guru mengedarkan contoh gambar lukisan.
  3. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  4. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis dan mewarna.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna dan krayon.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan hasil lukisan adalah memuaskan. Terdapat beberapa orang murid yang kurang menunjukkan komitmen terhadap kerja. Mereka ini diberi nasihat supaya memberi kerjasama. Aktiviti amali bersambung dalam kelas akan datang.

Tarikh 29 Januari 2015 (Khamis)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil bertajukkan peralatan dapor dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna.
Bahan: Contoh lukisan pensel
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas melukis. Hasil lukisan adalah baik. 

Tarikh 30 Januari 2015 (Jumaat)
Minggu 5
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pelajaran Catan
  • Teknik mewarna cat air.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan bertajuk pemandangan di tepi sungai dengan menggunakan media cat air dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya catan.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna langkah demi langkah.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti mewarna berdasarkan teknik yang ditunjukkan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Berus rata dan bulat pelbagai saiz, palet dan bekas air.
Media: Cat air.
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan hasil karya catan adalah baik. Bagi murid yang belum siap kerjanya, mereka diminta untuk bersambung sebagai kerja rumah.

No comments:

Post a Comment