Thursday, January 29, 2015

RPH Minggu Ke - 4

Rancangan Pelajaran Harian ~  19 - 23 Januari 2015



Tarikh 19 Januari 2015 (Isnin)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan fungsi setiap unsur seni dalam gubahan seni visual dengan baik.
  2. Menerangkan bagaimana prinsip rekaan dapat diaplikasikan dalam karya lukisan atau catan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori - Melukis carta dan perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya seni visual.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran melalui carta.
  3. Murid diminta untuk melukis carta pembelajaran.
  4. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh karya seni visual.
  5. Sesi soal jawab berdasarkan contoh karya.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lukisan dan catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, baik hati dan penghargaan.
Refleksi Murid berupaya menyatakan jenis asas seni reka yang diaplikasikan dalam karya seni visual dengan baik.

Tarikh 19 Januari 2015 (Isnin)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan pemandangan berhalbendakan pokok dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pemandangan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik menghasilkan lakaran dan mewarna.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan hasil seni visual.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran berdasarkan contoh yang diberi dengan baik. Namun murid mengambil masa yang agak lama untuk menyiapkan lakaran terutamanya murid dalam kelas 5K10.
Proses mewarna akan bersambung dalam kelas akan datang.

Tarikh 20 Januari 2015 (Selasa)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
  • Pengenalan
  • Konsep
  • Media dan teknik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah lukisan.
  2. Memahami, mengetahui dan mengaplikasikan teknik alatan dan media yang sesuai dalam lukisan.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian dengan menjawab soalan objektif melalui tayangan slaid.
  5. perbincangan dan pembetulan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 20 soalan objektif dengan betul.

Tarikh 20 Januari 2015 (Selasa)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan pemandangan berhalbendakan pokok dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
  2. Mewarna lukisan menggunakan media dan teknik yang sesuai dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan melalui tayangan LCD..
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna, krayon dan arang.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid kurang berupaya menghasilkan lukisan pemandangan dengan media dan teknik dengan betul. Latihan akan diteruskan keesokan hari.

Tarikh 21 Januari 2015 (Rabu)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan pemandangan berhalbendakan pokok dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
  2. Mewarna lukisan menggunakan media dan teknik yang sesuai dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil karya.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna, krayon dan arang.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil lukisan murid adalah memuaskan. Aspek kemahiran penggunaan media perlu dipertingkatkan lagi melalui latihan yang lebih banyak dan mencabar.

Tarikh 22 Januari 2015 (Khamis)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Lukisan
  • Teknik mewarna media kering.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk pemandangan di tepi rumah dengan menggunakan media kering dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya lukisan.
  2. Guru mengedarkan contoh gambar lukisan.
  3. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  4. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis dan mewarna.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna dan krayon.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan hasil lukisan adalah memuaskan. Terdapat beberapa orang murid yang kurang menunjukkan komitmen terhadap kerja. Mereka ini diberi nasihat supaya memberi kerjasama. Aktiviti amali bersambung dalam kelas akan datang.

Tarikh 22 Januari 2015 (Khamis)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan pensel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil bertajukkan bentuk geometri dengan penekanan kepada komposisi, unsur bentuk, pencahayaan, ton dan ruang dengan baik. 
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan pensil.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lukisan murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel
Bahan: Contoh lukisan pensel
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas melukis. Hasil lukisan adalah baik. 

Tarikh 23 Januari 2015 (Jumaat)
Minggu 4
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pelajaran Lukisan
  • Teknik mewarna media kering.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan bertajuk pemandangan di tepi rumah dengan menggunakan media kering dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan lukisan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya lukisan.
  2. Guru mengedarkan contoh gambar lukisan.
  3. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  4. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis dan mewarna.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna dan krayon.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan minat dan hasil lukisan adalah baik. Aktiviti amali bersambung sebagai kerja rumah.

No comments:

Post a Comment