Saturday, February 7, 2015

RPH Minggu Ke - 6

Rancangan Pelajaran Harian ~  2 - 6 Februari 2015



Tarikh 2 Februari 2015 (Isnin)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 20 soalan teori yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian topikal.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan ujian.
  3. Guru memantau aktiviti ujian.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan pen.
Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kejujuran dan bertanggungjawab.
Refleksi Majoriti berupaya menjawab lebih daripada 12 soalan betul.

Tarikh 2 Februari 2015 (Isnin)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pemandangan di tepi pantai yang berhal-bendakan pokok kelapa dan rumah dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan  contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan konsep nisbah keemasan dan cara memulakan lakaran.
  3. Guru membuat demonstrasi melukis dan mewarna.
  4. Murid diminta untuk mengikut aktiviti amali melukis langkah demi langkah.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Persembahan hasil lukisan.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan keindahan dunia ciptaan Tuhan..
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menyiapkan lakaran dalam jangka masa yang ditetapkan dengan baik.
Hampir separuh daripada murid dalam kelas telah memulakan aktiviti mewarna dengan baik.

Tarikh 3 Februari 2015 (Selasa)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Catan
  • Pengenalan
  • Sejarah seni catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah perkembangan catan di negara Eropah dan Malaysia.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 3 Februari 2015 (Selasa)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan pemandangan di kampung dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
  2. Mewarna lukisan menggunakan media dan teknik yang sesuai dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna, krayon dan arang.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Haisl lukisan adalah sederhana dan belum siap sepenuhnya. Murid diarah untuk bersambung aktiviti mewarna di rumah.

Tarikh 4 Februari 2015 (Rabu)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan berhal-bendakan  pemandangan rumah kampung menggunakan media cat air dengan mengutamakan unsur bentuk dan warna.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik mewarna.
  3. Amali mewarna oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector, berus dan palet.
Media: Cat air
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas mewarna dengan media cat air dan hasil kerja catan adalah memuaskan.

Tarikh 5 Februari 2015 (Khamis)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV)
  • Taklimat Penyediaan portfolio dan produk.
  • Pemahaman kehendak soalan KRSV.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui dan memahami arahan pelaksanaan kerja kursus kepada calon.
  2. Memahami dan mengetahui kehendak soalan-soalan tugasan kerja kursus dan memilih tajuk tugasan yang yakin dan diminati.
Aktiviti Pembelajaran APerbincangan kertas soalan KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya lukisan.
  2. Guru mengedarkan contoh gambar lukisan.
  3. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  4. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis dan mewarna.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Kertas soalan KRSV 2013.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui kehendak soalan tugasan KRSV dan telah memilih soalan yang mereka yakin boleh buat.

Tarikh 5 Februari 2015 (Khamis)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pemandangan di tepi sungai yang berhal-bendakan pokok-pokok, batu dan pondok dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lakaran murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna dan oil pastel.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas melukis. Hasil lukisan adalah baik. 

Tarikh 6 Februari 2015 (Jumaat)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pelajaran Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV)
  • Taklimat Penyediaan portfolio dan produk.
  • Pemahaman kehendak soalan KRSV.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui dan memahami arahan pelaksanaan kerja kursus kepada calon.
  2. Memahami dan mengetahui kehendak soalan-soalan tugasan kerja kursus dan memilih tajuk tugasan yang yakin dan diminati.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas soalan KRSV.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan KRSV.
  2. Guru menerangkan arahan kerja kursus.
  3. Perbincangan setiap soalan tugasan.
  4. Murid diminta untuk berbincang dan memilih soalan tugasan.
  5. Komen dan pandangan daripada guru.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Kertas soalan KRSV 2013.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui kehendak soalan tugasan KRSV dan telah memilih soalan yang mereka yakin boleh buat.

No comments:

Post a Comment