Thursday, January 15, 2015

RPH Minggu Ke - 3

Rancangan Pelajaran Harian ~  12 - 16 Januari 2015



Tarikh 12 Januari 2015 (Isnin)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Orentasi Tingkatan 4

Tarikh 12 Januari 2015 (Isnin)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
  • Struktur Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami proses, gubahan dan fungsi setiap unsur seni dan prinsip rekaan yang diaplikasikan dalam karya seni visual serta berupaya berkomunikasi dalam semua bidang seni berhubung dengan pewujudan idea dan proses penghasilan.
Aktiviti Pembelajaran Kritikan dengan Bahasa Seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan hal benda, mesej, idea serta jenis dan fungsi unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid. 
  4. Murid diminta untuk mempersembahkan karya seni visual masing-masing diikuti dengan sesi kritikan.
  5. Sesi soal jawab berdasarkan contoh hasil kerja murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan hasil seni visual.
Refleksi Murid berupaya membuat interptretasi bagaimana unsur-unsur seni dan prinsip-prinsip rekaan dapat diaplikasikan dalam penghasilan karya seni visual dengan baik.
Bagi kelas 5K10, majoriti murid hanya mampu menyatakan kandungan karya dari segi hal benda penggunaan media pada karya sahaja. Namun kumpulan ini dibimbing juga untuk mengkritik karya dari aspek komposisi.

Tarikh 13 Januari 2015 (Selasa)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Catatan Orentasi Tingkatan 4

Tarikh 13 Januari 2015 (Selasa)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pemlajaran Asas Seni Reka
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Kritikan karya seni visual berhubung dengan aplikasi asas seni reka aspek komposisi, kandungan dari segi mesej, hal benda serta pengunaan media dan teknik dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Kritikan karya dengan Bahasa Seni Visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya seni visual.
  2. Murid diminta untuk menyatakan hal benda, mesej, idea serta aspek komposisi dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid. 
  4. Murid diminta untuk menunjukkan contoh karya seni visual diikuti dengan sesi kritikan.
  5. Sesi soal jawab berdasarkan contoh hasil kerja murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan pensel warna
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, penghargaan, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menyatakan hal benda, mesej dan aspek komposisi dengan memuaskan. Guru mengukuhkan jawapan murid.

Tarikh 14 Januari 2015 (Rabu)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
  • Struktur Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengkritik karya seni dari aspek komposisi dengan baik;
  2. Menjawab sekurang-kurangnya 15 soalan daripada 25 soalan yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya seni visual.
  2. Murid diminta untuk mengkritik contoh karya yang ditunjukkan dari aspek hal benda, mesej dan komposisi.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh karya.
  4. Latihan menjawab soalan teori.
  5. Sesi perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku latihan dan contoh karya seni.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berfikiran rasional.
Refleksi Murid berupaya mengkritik karya seni visual dengan baik. Latihan teori telah siap dijawab oleh murid dan perbincangan kehendak soalan dan jawapan bagi latihan teori akan ditunda dalam kelas akan datang.

Tarikh 15 Januari 2015 (Khamis)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
  • Struktur Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 soalan daripada 25 soalan yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh karya seni visual.
  2. Murid diminta untuk mengkritik contoh karya yang ditunjukkan dari aspek hal benda, mesej dan komposisi.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid berdasarkan contoh karya.
  4. Latihan menjawab soalan teori.
  5. Sesi perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan pen.
Bahan: Buku latihan dan contoh karya seni.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berfikiran rasional.
Refleksi Murid menunjukkan kerjasama dan berupaya menjawab kesemua soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 15 Januari 2015 (Khamis)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Sukatan Pelajaran
Unit Pembelajaran Kertas Peperiksaan
  • Kertas 1: Teori Seni
  • Kertas 2: Seni Halus
  • Kertas 3: Kajian Rekaan Seni Visual
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui matlamat sukatan pelajaran serta format peperiksaan Pendidikan Seni Visual SPM dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Pengenalan sukatan pelajaran PSV SPM
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan, artifak kerja kursus serta kertas peperiksaan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan jenis karya dan bahan yang ditunjukkan.
  3. Guru menerangkan sukatan dan format peperiksaan PSV peringkat SPM.
  4. Guru memperkenalkan alat bahan yang diperlukan dalam pembelajaran PSV.
  5. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran serta tugasan ringkas yang diberi.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan hormat-menghormati
Refleksi Murid mengetahui dan boleh menyatakan sukatan pelajaran serta format peperiksaan SPM dengan baik.
5
Tarikh 16 Januari 2015 (Jumaat)
Minggu 3
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pelajaran Asas Seni Reka
  • Unsur-unsur Seni
  • Prinsip-prinsip Rekaan
  • Struktur Rekaan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami proses, gubahan dan fungsi setiap unsur seni dan prinsip rekaan yang diaplikasikan dalam karya seni visual serta berupaya berkomunikasi dalam semua bidang seni berhubung dengan pewujudan idea dan proses penghasilan.
Aktiviti Pembelajaran Kritikan karya seni visual berhubung dengan aplikasi asas seni reka.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh lukisan dan catan.
  2. Murid diminta untuk menyatakan hal benda, mesej, idea serta komposisi, media dan teknik yang digunakan dalam penghasilan karya.
  3. Guru berbincang isi pelajaran dengan murid.
  4. Sesi soal jawab berdasarkan contoh hasil kerja murid.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, krayon, pensel warna.
Bahan: Buku latihan dan contoh karya seni.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Apresiasi terhadap karya seni visual.
Refleksi Murid berupaya mengkritik karya dengan bahasa seni visual dengan memuaskan. Aktiviti ini perlu dipelbagaikan untuk mengukuhkan pemahaman murid dari segi aplikasi asas seni reka dalam aspek komposisi gubahan karya seni visual.

1 comment: