Friday, February 27, 2015

RPH Minggu Ke - 9

Rancangan Pelajaran Harian ~  23 - 27 Februari 2015



Tarikh 23 Februari 2015 (Isnin)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
  • Media : Oil Pastel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pemandangan di tepi pantai menggunakan media oil pastel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan oil pastel.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna elemen langit, gunung, pokok kelapa, laut dan tepi pantai.
  3. Murid diminta untuk bersambung aktiviti mewarna berdasarkan teknik yang ditunjukkan oleh guru.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan oil pastel.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berdisiplin, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lukisan dengan teknik mewarna yang berkesan berdasarkan contoh yang ditunjukkan.

Tarikh 23 Februari 2015 (Isnin)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Lukisan realistik  
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran atau lukisan realistik yang berhalbendakan kenderaan bermotor dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan Portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan pelbagai contoh lukisan realistik melalui tayangan LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi melakar lukisan realistik.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan kenderaan pilihan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Porfolio, contoh lukisan realistik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan nilai estetika reka bentuk industri.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menghasilkan lakaran dengan baik. Namun terdapat beberapa murid yang agak lemah dalam menghasilkan lukisan realistik. Kumpulan pelajar yang lemah ini dibimbing semula untuk membaiki lakaran mereka.

Tarikh 24 Februari 2015 (Selasa)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Catan
  • Pengenalan
  • Sejarah seni catan
  • Aliran seni catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah perkembangan catan,
  2. Memahami dan mengetahui ciri-ciri aliran catan realisme dan impresionisme.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni halus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berdisiplin dan kerjasama.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 24 Februari 2015 (Selasa)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Lukisan realistik  
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran atau lukisan realistik yang berhalbendakan kenderaan bermotor dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan pelbagai contoh lukisan realistik melalui tayangan LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi melakar lukisan realistik.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan kenderaan pilihan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Porfolio, contoh lukisan realistik.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hanya sebahagian murid berupaya menghasilkan lukisan dengan baik. Selebihnya adalah sederhana. Walau bagaimanapun, mereka diminta untuk menambahbaikan hasil lukisan masing-masing.

Tarikh 25 Februari 2015 (Rabu)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Lukisan realistik  
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran atau lukisan realistik yang berhalbendakan kenderaan bermotor dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan pelbagai contoh lukisan realistik melalui tayangan LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi melakar lukisan realistik.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan kenderaan pilihan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid kelas 5K5 berupaya menghasilkan lukisan realistik dengan baik dan berkualiti. Manakala hasil lukisan bagi murid 5K10 masih perlu ditingkatkan lagi. Aktiviti amali bersambung dalam kelas akan datang.

Tarikh 26 Februari 2015 (Khamis)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Lukisan realistik.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lakaran atau lukisan realistik yang berhalbendakan kenderaan bermotor dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan pelbagai contoh lukisan realistik melalui tayangan LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi melakar lukisan realistik.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis berdasarkan kenderaan pilihan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lukisan realistik.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan portfolio KRSV mengikut spesifikasi dengan baik.

Tarikh 26 Februari 2015 (Khamis)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
  • Aliran seni catan penting.
    • Realisme
    • Impresionisme
    • Ekspretionisme
    • Ekspretionisme Abstrak
    • Kiubisme
    • Surealisme
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui gaya catan, penggunaan media dan teknik serta pelukis terkenal bagi aliran seni catan tertentu.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh catan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Perbicangan isi pelajaran.
  4. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  5. Sesi soal jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh catan
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Penghargaan kepada nilai estetik pada catan.
Refleksi Murid mampu menyatakan ciri-ciri, gaya, penggunaan media dan teknik setiap aliran seni catan dengan baik.

Tarikh 27 Februari 2015 (Jumaat)
Minggu 9
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pelajaran Arca Timbulan
  • Olahan motif pilihan sebagai sumber ilham.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengumpul contoh-contoh lakaran olahan idea reka bentuk kenderaan.
  2. Mengkaji teknik menghasilkan lakaran olahan seterusnya mencuba berdasarkan contoh dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lakaran olahan idea.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  3. Murid diarah untuk mencuba aktiviti melakar olahan idea.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Contoh lakaran olahan motif kenderaan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kreativiti.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan lakaran berdasarkan contoh lakaran olahan yang diberi dengan baik.

RPH Minggu Ke - 8

Rancangan Pelajaran Harian ~  16 - 20 Februari 2015



Tarikh 16 - 20 Februari 2015 (Isnin)
Minggu 8
Catatan Cuti Umum & Cuti Peristiwa Sempena Perayaan Tahun Baru Cina 2015

Monday, February 16, 2015

RPH Minggu Ke - 7

Rancangan Pelajaran Harian ~  9 - 13 Februari 2015



Tarikh 9 Februari 2015 (Isnin)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
  • Media : Oil Pastel.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menguasai teknik mewarna dengan menggunakan media pastel dalam penghasilan lukisan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan
  2. Guru menunjukkan teknik mewarna langkah demi langkah..
  3. Murid diminta untuk mengikut teknik mewarna yang ditunjukkan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan oil pastel.
Bahan: Buku lukisan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Berdisiplin, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan teknik mewarna lukisan dengan baik.

Tarikh 9 Februari 2015 (Isnin)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
  • Kajian koleksi gambar arca timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mencari contoh-contoh gambar arca timbulan melalui pelbagai sumber untuk dijadikan sumber ilham dalam penghasilan karya.
  2. Memberi komen yang membina terhadap gambar koleksi arca timbulan dengan bahasa seni visual dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Penghasilan Portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan pelbagai contoh karya arca timbulan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk menunjukkan contoh-contoh gambar koleksi yang dicari.
  4. Aktiviti menyusun dan membuat catatan gambar koleksi dengan menggunakan bahasa seni visual.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Porfolio, gambar-gambar koleksi.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan karya arca timbulan.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya memberi komen terhadap contoh arca timbulan dengan bahasa seni visual dengan baik.

Tarikh 10 Februari 2015 (Selasa)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pemandangan di tepi pantai menggunakan media oil pastel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan oil pastel.
  2. Guru membuat demonstrasi melukis dan mewarna.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis dan mewarna berdasarkan teknik yang ditunjukkan oleh guru.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh lukisan.
Media: Krayon atau oil pastel.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berdisiplin dan kerjasama.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lakaran dan teknik mewarna dengan baik. Aktiviti amali bersambung dalam kelas akan datang.

Tarikh 10 Februari 2015 (Selasa)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Timbulan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengumpul pelbagai gambar koleksi arca timbulan teknik ukiran kayu, copper tooling, kadboard dan sebagainya dengan baik.
  2. Memberi komen membina terhadap gambar koleksi arca timbulan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar koleksi arca timbulan.
  2. Guru menunjukkan bagaimana komen diberi kepada gambar arca timbulan yang dikumpul.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan portfolio bahagian koleksi gambar serta catatan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Koleksi gambar arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan portfolio KRSV mengikut spesifikasi dengan baik.

Tarikh 11 Februari 2015 (Rabu)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Timbulan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengumpul pelbagai gambar koleksi arca timbulan teknik ukiran kayu, copper tooling, kadboard dan sebagainya dengan baik.
  2. Memberi komen membina terhadap gambar koleksi arca timbulan dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio kerja kursus.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar koleksi arca timbulan.
  2. Guru menunjukkan bagaimana komen diberi kepada gambar arca timbulan yang dikumpul.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan portfolio bahagian koleksi gambar serta catatan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Koleksi gambar arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan portfolio KRSV mengikut spesifikasi dengan baik.

Tarikh 12 Februari 2015 (Khamis)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV)
  • Koleksi gambar.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengumpul pelbagai gambar koleksi kenderaan bermotor sebagai sumber ilham dengan baik.
  2. Mencatat komen membina terhadap gambar koleksi kenderaan dari aspek reka bentuk dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar koleksi kenderaan bermotor.
  2. Guru menunjukkan bagaimana catatan komen diberi kepada gambar kenderaan yang dikumpul.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan portfolio bahagian koleksi gambar serta catatan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Koleksi gambar arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan portfolio KRSV mengikut spesifikasi dengan baik.

Tarikh 12 Februari 2015 (Khamis)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pemandangan di tepi pantai menggunakan media oil pastel dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan oil pastel.
  2. Guru membuat demonstrasi melukis dan mewarna.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis dan mewarna berdasarkan teknik yang ditunjukkan oleh guru.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh lukisan.
Media: Krayon atau oil pastel.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas melukis. Hasil lukisan adalah baik. 

Tarikh 13 Februari 2015 (Jumaat)
Minggu 7
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus.
Unit Pelajaran Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV)
  • Gambar koleksi.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengumpul pelbagai gambar koleksi kenderaan bermotor sebagai sumber ilham dengan baik.
  2. Mencatat komen membina terhadap gambar koleksi kenderaan dari aspek reka bentuk dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan portfolio KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar koleksi kenderaan bermotor.
  2. Guru menunjukkan bagaimana catatan komen diberi kepada gambar kenderaan yang dikumpul.
  3. Murid diarah untuk menghasilkan portfolio bahagian koleksi gambar serta catatan.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Portfolio KRSV.
Bahan: Koleksi gambar arca timbulan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menghasilkan portfolio KRSV mengikut spesifikasi dengan baik.

Saturday, February 7, 2015

RPH Minggu Ke - 6

Rancangan Pelajaran Harian ~  2 - 6 Februari 2015



Tarikh 2 Februari 2015 (Isnin)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 daripada 20 soalan teori yang dikemukakan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Ujian topikal.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan.
  2. Murid diminta untuk menjawab soalan ujian.
  3. Guru memantau aktiviti ujian.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel dan pen.
Bahan: Buku kerja.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kejujuran dan bertanggungjawab.
Refleksi Majoriti berupaya menjawab lebih daripada 12 soalan betul.

Tarikh 2 Februari 2015 (Isnin)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pemandangan di tepi pantai yang berhal-bendakan pokok kelapa dan rumah dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan  contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan konsep nisbah keemasan dan cara memulakan lakaran.
  3. Guru membuat demonstrasi melukis dan mewarna.
  4. Murid diminta untuk mengikut aktiviti amali melukis langkah demi langkah.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Persembahan hasil lukisan.
  7. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan keindahan dunia ciptaan Tuhan..
Refleksi Kebanyakan murid berupaya menyiapkan lakaran dalam jangka masa yang ditetapkan dengan baik.
Hampir separuh daripada murid dalam kelas telah memulakan aktiviti mewarna dengan baik.

Tarikh 3 Februari 2015 (Selasa)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Catan
  • Pengenalan
  • Sejarah seni catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memahami dan mengetahui definisi dan sejarah perkembangan catan di negara Eropah dan Malaysia.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa contoh catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru memperkenal dan menyampaikan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi-isi penting.
  4. Penilaian melalui sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Buku nota, contoh catan
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui isi pelajaran serta berupaya menjawab soalan-soalan yang dikemukakan dengan baik.

Tarikh 3 Februari 2015 (Selasa)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah gubahan lukisan pemandangan di kampung dengan mengaplikasikan asas seni reka secara kritis dan kreatif.
  2. Mewarna lukisan menggunakan media dan teknik yang sesuai dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan melalui tayangan LCD.
  2. Guru menunjukkan demonstrasi teknik mewarna.
  3. Murid diarah untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel, pensel warna, krayon dan arang.
Bahan: Buku nota, contoh lakaran dan lukisan.
Rujukan: Buku Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Haisl lukisan adalah sederhana dan belum siap sepenuhnya. Murid diarah untuk bersambung aktiviti mewarna di rumah.

Tarikh 4 Februari 2015 (Rabu)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5 & 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Catan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah catan berhal-bendakan  pemandangan rumah kampung menggunakan media cat air dengan mengutamakan unsur bentuk dan warna.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis dan mewarna.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya catan melalui tayangan LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi teknik mewarna.
  3. Amali mewarna oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector, berus dan palet.
Media: Cat air
Bahan: Contoh catan.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas mewarna dengan media cat air dan hasil kerja catan adalah memuaskan.

Tarikh 5 Februari 2015 (Khamis)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K10
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV)
  • Taklimat Penyediaan portfolio dan produk.
  • Pemahaman kehendak soalan KRSV.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui dan memahami arahan pelaksanaan kerja kursus kepada calon.
  2. Memahami dan mengetahui kehendak soalan-soalan tugasan kerja kursus dan memilih tajuk tugasan yang yakin dan diminati.
Aktiviti Pembelajaran APerbincangan kertas soalan KRSV.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya lukisan.
  2. Guru mengedarkan contoh gambar lukisan.
  3. Guru menunjukkan demonstrasi teknik melakar.
  4. Murid diminta untuk memulakan aktiviti melukis dan mewarna.
  5. Guru memantau dan membimbing.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Kertas soalan KRSV 2013.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui kehendak soalan tugasan KRSV dan telah memilih soalan yang mereka yakin boleh buat.

Tarikh 5 Februari 2015 (Khamis)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pemandangan di tepi sungai yang berhal-bendakan pokok-pokok, batu dan pondok dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran dan membuat demonstrasi melukis.
  3. Amali melukis oleh murid.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Perbincangan hasil lakaran murid.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel warna dan oil pastel.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kekemasan dan kebersihan
Refleksi Murid menguasai kemahiran asas melukis. Hasil lukisan adalah baik. 

Tarikh 6 Februari 2015 (Jumaat)
Minggu 6
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K5
Masa 70 Minit
Bidang Penghasilan Seni Visual
Unit Pelajaran Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV)
  • Taklimat Penyediaan portfolio dan produk.
  • Pemahaman kehendak soalan KRSV.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui dan memahami arahan pelaksanaan kerja kursus kepada calon.
  2. Memahami dan mengetahui kehendak soalan-soalan tugasan kerja kursus dan memilih tajuk tugasan yang yakin dan diminati.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan kertas soalan KRSV.
Prosedur
  1. Guru mengedarkan kertas soalan KRSV.
  2. Guru menerangkan arahan kerja kursus.
  3. Perbincangan setiap soalan tugasan.
  4. Murid diminta untuk berbincang dan memilih soalan tugasan.
  5. Komen dan pandangan daripada guru.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pensel.
Bahan: Kertas soalan KRSV 2013.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid memahami dan mengetahui kehendak soalan tugasan KRSV dan telah memilih soalan yang mereka yakin boleh buat.