Tuesday, July 29, 2014

RPH Minggu Ke - 30

Rancangan Pelajaran Harian ~  21 - 25 Julai 2014




Tarikh 21 Julai 2014 (Isnin)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Ciri-ciri Hiasan Dalaman  bagi ruang atau bilik tertentu rumah kediaman serta tempat awam.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Mengetahui serta menyatakan fungsi hiasan dalaman bagi rumah kediaman serta tempat-tampat awam dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman.
  2. Guru memperkenalkan topik perbincangan serta menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat isi pelajaran.
  4. Sesi soal-jawab.Latihan menjawab soalan teori
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid berupaya menerangkan fungsi elemen reka bentuk hiasan dalaman dengan baik.

Tarikh 21 Julai 2014 (Isnin)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Binaan
  • Penilaian Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV)
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan portfolio dan produk arca binaan mengikut spesifikasi kehendak tugasan dengan baik, realistik dan artistik.
Aktiviti Pembelajaran Penilaian KRSV
Prosedur
  1. Guru memberi arahan kepada murid.
  2. Persembahan karya KRSV oleh murid.
  3. Guru membuat penilaian.
  4. Komen daripada guru.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Portfolio dan Produk KRSV.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya arca binaan.
Refleksi Majoriti murid menunjukkan keyakinan dan berupaya membuat persembahan karya dengan baik.

Tarikh 22 Julai 2014 (Selasa)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Reka Bentuk Hiasan Dalaman 
Unit Pemlajaran Lukisan Perspektif
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan perspektif (Isometrik) bagi ruang kediaman berdasarkan contoh yang diberi dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh lukisan isometrik melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran dan lukisan berdasarkan contoh gambar yang diberi.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan isometrik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan terhadap nilai estetik rekaan hiasan dalaman.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lakaran dengan baik. Aktiviti menghasilkan ton pengcahayaan serta proses mewarna bersambung sebagai kerja rumah.

Tarikh 23 Julai 2014 (Rabu)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Binaan
  • Penilaian Kajian Rekaan Seni Visual (KRSV)
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan portfolio dan produk arca binaan mengikut spesifikasi kehendak tugasan dengan baik, realistik dan artistik.
Aktiviti Pembelajaran Penilaian KRSV
Prosedur
  1. Guru memberi arahan kepada murid.
  2. Persembahan karya KRSV oleh murid.
  3. Guru membuat penilaian.
  4. Komen daripada guru.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Portfolio dan Produk KRSV.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya arca binaan.
Refleksi Majoriti murid menunjukkan keyakinan dan berupaya membuat persembahan karya dengan baik.

Tarikh 23 Julai 2014 (Rabu)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk Hiasan Dalaman
Unit Pembelajaran Lukisan Isometrik
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan Isometrik bagi ruang kediaman berdasarkan contoh yang diberi dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan dan menyalin nota teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh-contoh lukisan isometrik melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk memulakan lakaran dan lukisan berdasarkan contoh gambar yang diberi.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan karya lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan isometrik.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan terhadap nilai estetik rekaan hiasan dalaman.
Refleksi Majoriti murid berupaya menghasilkan lukisan Isometrik dengan baik dan berkualiti.

Tarikh 24 Julai 2014 (Khamis)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan pensil berhal-bendakan alam benda dengan baik dan kualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan Lukisan
Prosedur
  1. Guru menyusun hal benda di atas meja.
  2. Guru memberikan arahan.
  3. Murid diminta untuk memulakana aktiviti melukis.
  4. Guru memantau dan mengawas.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Alam benda.
Media: Lukisan.
Rujukan: Fokus PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam aktiviti amali melukis. Hasil kerja murid adalah baik. Terdapat segelintir murid yang masih lemah dalam aspek kemahiran melukis.

Tarikh 24 Julai 2014 (Khamis)
Minggu 30
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pembelajaran Seni Reka Hiasan Dalaman
  • Latihan soalan objektif teori seni.
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid diharapkan dapat:
  1. Menjawab sekurang-kurangnya 15 soalan daripada 20 soalan oblektif  tajuk hiasan dalaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Latihan menjawab soalan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan soalan latihan melalui tayangan LCD.
  2. Murid diminta untuk menyalin dan menjawab soalan.
  3. Sesi menyemak jawapan murid.
  4. Perbincangan kehendak soalan dan jawapan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh soalan objektif.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kesederhanaan
Refleksi Majoriti murid berupaya menjawab lebih daripada 10 soalan betul. Hanya beberapa orang murid dapat mencapai 15  soalan betul.

Tarikh 25 Julai 2014 (Jumaat)
Minggu 30
Catatan Tiada kelas.
 

No comments:

Post a Comment