Thursday, July 10, 2014

RPH Minggu Ke - 28

Rancangan Pelajaran Harian ~  7 - 11 Julai 2014




Tarikh 7 Julai 2014 (Isnin)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pembelajaran Reka Bentuk Industri
  • Lukisan 3D Produk
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan 3 dimensi berhal-bendakan produk reka bentuk industri dengan memberi penekanan kepada unsur bentuk dan warna.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan 3 dimensi produk industri melalui tayangan projector LCD.
  2. Murid diminta untuk memulakan lakaran reka bentuk.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Projektor LCD
Bahan: Contoh lukisan 3D reka bentuk.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, berdisiplin dan kebersihan.
Refleksi Murid hanya berupaya menghasilkan lakaran reka bentuk. Aktiviti mewarna akan bersambung dalam kelas yang akan datang. Hasil lakaran murid adalah baik.

Tarikh 7 Julai 2014 (Isnin)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Binaan
  • Motif Maritim
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menunjukkan proses penghasilan arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan arca.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya arca binaan yang diperbuat daripada botol plastik.
  2. Guru menerangkan proses penghasilannya.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan serta penggunaan alat dan bahan.
  4. Amali penghasilan arca binaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Botol Plastik
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya arca binaan.
Refleksi Majoriti murid menunjukkan kesungguhan dalam proses penghasilan arca binaan dengan baik. Hasil produk cuma siap 40%. Murid diberi nasihat supaya dapat menyiapkan produk dengan cepat.

Tarikh 8 Julai 2014 (Selasa)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk Industri
Unit Pemlajaran Reka Bentuk Industri
  • Lukisan 3D Produk
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan 3 dimensi berhal-bendakan produk reka bentuk industri dengan memberi penekanan kepada unsur bentuk dan warna.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan 3 dimensi produk industri melalui tayangan projector LCD.
  2. Murid diminta untuk memulakan lakaran reka bentuk.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan hasil lakaran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Projektor LCD
Bahan: Contoh lukisan 3D reka bentuk.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama, berdisiplin dan kebersihan.
Refleksi Hasil lukisan 3D adalah baik, namun masih ramai murid yang belum siap sepenuhnya.

Tarikh 9 Julai 2014 (Rabu)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Binaan
  • Motif Maritim
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menunjukkan proses penghasilan arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya arca binaan yang diperbuat daripada botol plastik.
  2. Guru menerangkan proses penghasilannya.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan serta penggunaan alat dan bahan.
  4. Amali penghasilan arca binaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Botol Plastik
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berhati-hati, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Hasil produk arca murid masih belum siap sepenuhnya. Proses penghasilan kerja murid adalah baik. 

Tarikh 9 Julai 2014 (Rabu)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Lukisan Alam Benda
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menghasilkan sebuah lukisan alam benda berobjekkan peralatan pertukangan kayu dengan baik dari segi unsur struktur bentuk, ruang, warna dan perspektif dengan baik.
Aktiviti Pembelajaran Amali melukis.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh lukisan alam benda melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru membuat demonstrasi mewarna.
  3. Murid diminta untuk memulakan aktiviti mewarna.
  4. Guru memantau dan membimbing.
  5. Persembahan hasil lukisan.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh lukisan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya lukisan.
Refleksi Hasil kerja murid adalah baik. Proses mewarna hanya siap 50%. Murid diminta untuk menyiapkan kerja amali mewarna sebagai kerja rumah.

Tarikh 10 Julai 2014 (Khamis)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Seni Halus - Ukiran Kayu
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memulakan proses amali menghasilkan produk ukiran kayu yang bermotifkan flora dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk ukiran.
Prosedur
  1. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi cara menghasilkan ukiran kayu.
  2. Amali murid menghasilkan ukiran kayu.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya ukiran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau ukiran.
Bahan: Contoh karya ukiran kayu.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berhati-hati dan menjaga kebersihan.
Refleksi Hasil ukiran kayu murid adalah baik. Namun aspek kekemasan dan kehalusan kerja tangan masih perlu ditingkatkan lagi.

Tarikh 10 Julai 2014 (Khamis)
Minggu 28
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pembelajaran Seni Reka Hiasan Dalaman
  • Pengenalan
  • Ciri-ciri hiasan dalaman
  • Aspek penting dalam hiasan dalaman
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyenarai dan menerangkan perkara penting dalam hiasan dalaman dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan dan menyalin nota teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh gambar hiasan dalaman melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru memperkenalkan isi pelajaran berdasarkan contoh gambar.
  3. Murid diminta untuk mencatat dan menerangkan isi pelajaran.
  4. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab.
Keperluan Alat: LCD projektor.
Bahan: Contoh gambar hiasan dalaman
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan kesederhanaan
Refleksi Murid berupaya menyatakan maksud dan aspek penting hiasan dalaman dengan betul. Namun masih ramai murid yang agak lemah dari segi pembelajaran teori terutamanya murid kelas 4K10.

Tarikh 11 Julai 2014 (Jumaat)
Minggu 28
Catatan Tiada kelas.
 

No comments:

Post a Comment