Saturday, July 5, 2014

RPH Minggu Ke - 27

Rancangan Pelajaran Harian ~  30 Jun - 4 Julai 2014




Tarikh 30 Jun 2014 (Isnin)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Pengiklanan
  • Definisi
  • Jenis-jenis pengiklanan
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan maksud pengiklanan dengan betul;
  2. Menyenarai serta menerangkan jenis-jenis pengiklanan dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh hasil pengiklanan seperti papan iklan, banner, bunting, papan peraga, poster, majalah, surat khabar dan lain-lain melalui tayangan projector LCD.
  2. Murid diminta untuk menerangkan perbezaan setiap contoh pengiklanan yang ditunjukkan..
  3. Guru menerangkan isi pelajaran.
  4. Murid diminta untuk menyalin nota isi pelajaran.
  5. Rumusan pelajaran dengan sesi soal jawab isi pelajaran.
Keperluan Alat: Projektor LCD
Bahan: Contoh reka bentuk pengiklanan.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan berdisiplin.
Refleksi Murid memahami serta mengetahui maksud dan jenis-jenis pengiklanan dengan baik.

Tarikh 30 Jun 2014 (Isnin)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pembelajaran Arca Binaan
  • Motif Maritim
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menunjukkan proses penghasilan arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan arca.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya arca binaan yang diperbuat daripada botol plastik.
  2. Guru menerangkan proses penghasilannya.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan serta penggunaan alat dan bahan.
  4. Amali penghasilan arca binaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Botol Plastik
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya arca binaan.
Refleksi Murid memahami serta berupaya menunjukkan proses penghasilan arca binaan dengan betul, realistik dan artistik.

Tarikh 1 Julai 2014 (Selasa)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pemlajaran Iklan Persekitaran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis iklan persekitaran serta fungsinya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa jenis contoh iklan persekitaran melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan  isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat nota ringkas.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh  iklan persekitaran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Murid berupaya menyatakan jenis-jenis dan fungsi setiap iklan persekitaran dengan baik.

Tarikh 2 Julai 2014 (Rabu)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Seni Halus
Unit Pemlajaran Arca Binaan
  • Motif Maritim
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menunjukkan proses penghasilan arca binaan bermotifkan dunia maritim dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh karya arca binaan yang diperbuat daripada botol plastik.
  2. Guru menerangkan proses penghasilannya.
  3. Murid diminta untuk menyatakan kekuatan dan kelemahan karya dari segi gubahan serta penggunaan alat dan bahan.
  4. Amali penghasilan arca binaan.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Bahan: Botol Plastik
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berhati-hati, kemasan dan kebersihan.
Refleksi Murid menunjukkan kesungguhan dalam penghasilan arca. Namun murid menghadapi masalah dari segi penggunaan media dan teknik yang perlu diselesaikan. 

Tarikh 2 Julai 2014 (Rabu)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Komunikasi Visual
Unit Pembelajaran Iklan Persekitaran
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menyatakan jenis-jenis iklan persekitaran serta fungsinya dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Pembelajaran teori seni.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan beberapa jenis contoh iklan persekitaran melalui tayangan LCD.
  2. Guru menerangkan  isi pelajaran.
  3. Murid diminta untuk mencatat nota ringkas.
  4. Sesi soal jawab.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: LCD Projector.
Bahan: Contoh  iklan persekitaran.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi
Penerapan Nilai Kerjasama dan bertanggungjawab.
Refleksi Murid berupaya menyatakan jenis-jenis dan fungsi setiap iklan persekitaran dengan baik.

Tarikh 3 Julai 2014 (Khamis)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 5K4
Masa 70 Minit
Bidang Kraf Tradisional
Unit Pembelajaran Kajian Rekaan Seni Visual
  • Seni Halus - Ukiran Kayu
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Memulakan proses amali menghasilkan produk ukiran kayu yang bermotifkan flora dengan baik dan berkualiti.
Aktiviti Pembelajaran Amali menghasilkan produk ukiran.
Prosedur
  1. Guru menerangkan dan membuat demonstrasi cara menghasilkan ukiran kayu.
  2. Amali murid menghasilkan ukiran kayu.
  3. Guru memantau dan membimbing.
  4. Persembahan karya ukiran.
  5. Rumusan pelajaran.
Keperluan Alat: Pisau ukiran.
Bahan: Contoh karya ukiran kayu.
Rujukan: PSV SPM
Penerapan Nilai Berhati-hati dan menjaga kebersihan.
Refleksi Murid telah memulakan proses ukiran kayu setelah melakar motif pada kayu dengan berhati-hati dan baik.

Tarikh 3 Julai 2014 (Khamis)
Minggu 27
Mata Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Tingkatan 4K5 & 4K10
Masa 70 Minit
Bidang Reka Bentuk
Unit Pembelajaran Reka Bentuk Industri
Hasil Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:
  1. Menerangkan maksud reka bentuk industri dengan betul.
  2. Membezakan barangan rekaan industri baru dan barangan pengubahsuaian dengan betul.
Aktiviti Pembelajaran Perbincangan teori seni visual.
Prosedur
  1. Guru menunjukkan contoh produk rekaan industri melalui tayangan projektor LCD.
  2. Guru memperkenalkan tajuk baru.
  3. Murid diminta untuk menyalin nota.
  4. Guru menerangkan isi pelajaran.
  5. Sesi soal-jawab.
  6. Rumusan pelajaran.
Keperluan Media: LCD Projektor.
Bahan: Contoh produk rekaan industri.
Rujukan: Teori PSV SPM terbitan Pelangi.
Penerapan Nilai Penghargaan dan apresiasi karya rekaan indusri.
Refleksi Majoriti murid berupaya menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru dengan betul.

Tarikh 4 Julai 2014 (Jumaat)
Minggu 27
Catatan Tiada kelas.
 

No comments:

Post a Comment